Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dehulled seed
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy badano nasiona pieprzycy siewnej o wilgotności 13%. Obłuskiwanie nasion, wykonywane na obłuskiwaczu tarczowym, następowało na skutek uderzenia o wirujące elementy robocze. Uzyskaną mieszaninę części morfologicznych nasion rozdzielano wykorzystując sita oraz separator pneumatyczny PETKUS K-293. Do analizy cech geometrycznych wybierano nasiona i liścienie niepołamane, bez widocznych uszkodzeń. Dla poszczególnych nasion i liścieni na podstawie wzorów obliczono pole powierzchni oraz objętość. Obliczono również współczynniki kształtu nasion i liścieni opierając się na wzorach Grochowicza, Mohsein’a i Donev’a. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów i obliczeń wykazano, że średnia długość nasiona pieprzycy siewnej jest o 29% większa niż średnia długość liścieni, zaś średnia szerokość nasiona jest większa o 40% od średniej szerokości liścienia, a średnia grubość nasiona jest większa o 51% od średniej grubości liścienia. Obliczone średnie pole powierzchni nieobłuskanych nasion wynosiło 11,02 mm2 i było większe o 61% od obliczonego średniego pola powierzchni liścieni. Średnia obliczona objętość nasiona wynosiła 2,36 mm3 i była większa o 79% od średniej obliczonej objętości liścieni.
In this study, the allelopathic potential of dehulled rice, rice, and hulls of rice on germination of weeds was evaluated in laboratory. Phenolic acids in growth media of these plants were also identified and quantified using HPLC. Identified allelochemicals were reversely tested for phytotoxic effects on germination and seedling growth of barnyardgrass, lettuce, radish and rice. The results showed that the inhibitory effects of dehulled rice were stronger than those of hulls and rice. Dehulled rice caused 66.7% and 50.6% reduction in radish root length and lettuce shoot height, respectively. Dehulled rice showed strong inhibitory effects on root length of lettuce and shoot height of radish while hulls and rice exhibited stimulation. Regarding phenolic identification, vanillin and vanillic acid were detected as allelochemicals in root exudates of rice and tested plants. The results revealed that most of the vanillin and vanillic acid treatments showed high inhibitory effects on germination rates and seedling growth of lettuce and radish, high stimulatory activity on root elongation of rice. Vanillic acid (100 ppm and 200 ppm), vanillin (100 ppm) and their mixture (200 ppm) completely inhibited survival of lettuce. The findings indicate the allelopathic potential of dehulled rice which can be used for identification of more phytotoxins to produce bioherbicides in agricultural practices.
W żywieniu 54 tuczników (po 18 w grupie) o masie 33-95 kg stosowano mieszanki kontrolne (1), z udziałem bobiku naturalnego (2) i z bobikiem łuskanym (3). Bobik stosowano głównie zamiast śruty poekstrakcyjnej sojowej, w ilości odpowia­dającej 23% białka ogólnego mieszanki w pierwszym okresie tuczu i 19% w drugim okresie tuczu. Określano strawność składników pokarmowych mieszanek, bilans azotu oraz przyrosty i zużycie paszy. Nie stwierdzono ujemnego wpływu zastąpienia śruty sojowej bobikiem na strawność składników .pokarmowych mieszanek, na retencją i wykorzystanie azotu oraz na przyrosty i wykorzystanie paszy. W grupie otrzymującej bobik łuskany stwierdzono nieco lepszą strawność białka ogólnego, trochę wyższą retencję azotu oraz o 8% większe przyrosty dobowe w porównaniu z grupą otrzymującą bobik nie łuskany. Różnice te byly jednak nieistotne statystycznie.
Przedmiotem badań był skład i wartość pokarmowa całych nasion bobiku, nasion obłu­skanych na łuszczarce i drobnocząstkowej frakcji bobiku. Oznaczono zawartość składników pokarmowych, związków przeciwżywieniowych, skład aminokwasowy białka, strawność składników pokarmowych metodą różnicową, wartość energetyczną i wykorzystanie białka. W porównaniu z całymi nasionami, bobik obłuskany zawierał więcej (o 9%) białka ogólnego, mniej (o 70%) włókna surowego, mniej polifenoli i tanin (odpowiednio o 82% i 62%), miał podobny skład aminokwasowy białka, charakteryzował się istotnie większą (P≤0.0l) strawnością substancji organicznej i włókna surowego, większą (P≥0.05) strawnością pozostałych składników pokarmowych oraz zawierał więcej energii strawnej (17.4 MJ/kg s.m.) i metabolicznej (16.5 MJ/kg s.m.). Drobnocząstkowa frakcja bobiku charakteryzowała się, w porównaniu z nasionami, większą zawartością białka ogólnego (o 7%), mniejszą zawartością włókna surowego (o 40%) oraz polifenoli (o 59%), miała podobny sklad aminokwasowy białka, odznaczała się nieistotnie większą P ≥0.05) strawnością składników pokarmowych, z wyjątkiem białka, i miała nieco wyższą wartość energetyczną.
Do badań użyto 3 mieszanki pełnoporcjowe typu grower: 1 - kontrolną zbożowo-sojową, 2 - z udziałem 15% obłuszczonych nasion rzepaku, 3 - z udziałem 15.9% surowych nasion rzepaku. Efektywność odchowu prosiąt określano na 36 odsądzonych prosiętach w wieku 8-12 tygodni. Podzielono je na 3 grupy żywieniowe i umieszczono w klatkach typu flat-deck. Analizowano podstawowe parametry odchowu oraz wskaźniki krwi. W oddzielnym doświadczeniu określano współczynniki strawności składników pokar­mowych i retencję azotu metodą bilansową prostą. Zróżnicowane żywienie nie wpłynęło istotnie na wyniki odchowu ani na wyniki badań strawnościowo – bilansowych.
Badaniami objęto 600 kurcząt brojlerów Astra В odchowywanych w kojcach na ściółce do wieku 8 tygodni. W mieszankach doświadczalnych zmniejszono zawartość śruty poeks­trakcyjnej sojowej lub zastąpiono ją wprowadzając śrutę z nasion bobiku DINO nie łuska­nego, w ilości 10 i 20% w mieszankach starter oraz 20 i 30% w mieszankach finiszer lub śrutę z nasion bobiku obłuskanego, odpowiednio w ilości 10, 20 i 30% oraz 20, 30 i 40%. Ilość białka w dietach wyrównano zwiększając zawartość drożdży pastewnych. Wprowadzenie śruty z bobiku obłuskanego w ilości 10 i 20% w mieszankach starter oraz 20 i 30% w finiszer pozwoliło uzyskać wyniki odchowu kurcząt i wartość surowca rzeźnego zbliżone do stwierdzonych przy żywieniu mieszankami standardowymi. Żywienie kurcząt mieszankami zawierającymi śrutę z nie łuskanych nasion bobiku lub śrutę z bobiku obłuskanego w ilości 30% (mieszanka starter) i 40% (mieszanka finiszer) spowodowało natomiast pogorszenie przyrostów, wykorzystania paszy i zdrowotności ptaków.
Badano wpływ żywienia cieląt mieszankami CJ, w których część poekstrakcyjnej śruty sojowej zastąpiono śrutą z całych lub obłuskanych nasion bobiku z dodatkiem rzepaku (śruta poekstrakcyjna i nasiona rzepaku) na wyniki produkcyjne i wybrane wskaźniki biochemiczne krwi. Doświadczenie przeprowadzono na 66 cielętach, podzielonych na 6 grup. W żywieniu grupy I-kontrolnej stosowano standardową mieszankę CJ (24% śruty poekstrakcyjnej sojowej), w pozostałych grupach (II—VI) karmiono zwierzęta mieszankami doświadczalnymi o zmniejszonym udziale poekstrakcyjnej śruty sojowej (17.8% - II; 12.0% - III; 11.5% - IV; 10.6% - V i VI) i z dodatkiem nasion bobiku. Do mieszanki II i III wprowadzono śrutę z całych nasion bobiku (15.0% i 30.0%), do pozostałych śrutę z nasion łuskanych w ilości 27.3% (mieszanka IV) lub 13.6% (mieszanka V i VI). W celu wyrównania poziomu białka w mieszankach V i VI dodano do nich rzepak (śruta poekstrakcyjna i nasiona). Średnie przyrosty masy ciała w okresie od 12. do 24. tygodnia życia różniły się pomiędzy grupą I a III (P<0.0l). Zużycie białka ogólnego strawnego na 1 kg przyrostu było wyższe (P<0.05) u cieląt grupy III w porównaniu z grupą kontrolną (I). Zastąpienie całych nasion bobiku nasionami bez łuski (27.3% w mieszance) nie wpłynęło istotnie na przyrosty dobowe w porównaniu z mieszanką kontrolną oraz II i III. Przyrosty dobowe cieląt żywionych mieszanką V i VI były wyraźnie niższe, a wykorzystanie paszy gorsze (P<0.01) w porównaniu z cielętami kontrolnymi. Przyrosty i wykorzystanie paszy przez cielęta grupy II (15% udział śruty z nasion bobiku) były podobne do wartości otrzymanych w grupie kontrolnej. Wartości stężenia glukozy, mocznika i aktywności A1AT mieściły się w granicach norm fizjologicznych. Aktywność AspAT oraz poziom Ca, P i Mg we krwi były niezależne od składu mieszanki.
Doświadczenie produkcyjne rozpoczęto na 200 tucznikach mieszańcach wbp X X duroc podzielonych na 5 grup, po 40 sztuk w każdej. Tucz trwał od masy po­czątkowej ok. 30 kg do końcowej 100 kg. Głównym źródłem białka w mieszankach kontrolnych była śruta poekstrakcyjna sojowa. W mieszankach doświadczalnych zastąpiono część śruty poekstrakcyjnej sojowej bobikiem (grupa II i III) lub bobikiem łuskanym (grupa IV i V). Czynnikiem różnicującym była forma bobiku i jego poziom w mieszankach. Uzyskane w doświadczeniu wyniki wskazują, że łuskanie bobiku umożliwiło zwiększenie udziału tej paszy w mieszankach przeznaczonych na I i II okres tuczu z 11 do 22 i 20%, bez pogorszenia wyników produkcyjnych. Wprowadzenie do mieszanek śruty z bobiku łuskanego w ilości 11% wpłynęło na osiągnięcie nieco lepszych efektów produkcyjnych niż w grupie kontrolnej, w której głównym źródłem białka była śruta sojowa. Zarówno poziom bobiku w mieszankach, jak i jego forma nie miały istotnego wpływu na wskaźniki wartości rzeźnej tusz i jakość mięsa.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.