Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  biopierwiastki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Glin jest pierwiastkiem szkodliwym dla organizmów żywych. Trwają prace zmierzające do znalezienia związku (związków), który byłby dobrym chelatorem tego pierwiastka. Przeprowadzono analizę porównawczą widm spektralnych rutyny, jednego z bioflawonoidów, w obecności jonów glinu, kadmu, ołowiu, żelaza (III), miedzi, cynku. Obserwowano przesunięcia pasm absorpcji, co pozwala przypuszczać, że rutyna tworzy związki przede wszystkim z glinem. Konieczne są dalsze badania, również ilościowe, prowadzone w warunkach zbliżonych do istniejących w organizmie człowieka.
U chorych z przewlekłą niewydolnością nerek obserwowane są zaburzenia w gospodarce mineralnej. Spowodowane są one dysfunkcją nerek, stosowaną dietą, lekami, dializoterapią. Płyny dializacyjne wprowadzają do organizmu pierwiastki i je z organizmu usuwają. Celem pracy było oznaczenie zawartości Ca, Mg, Zn i Fe w płynach dializacyjnych przed wejściem i po wyjściu z dializatora. W badanych próbkach płynów dializacyjnych (n = 38) oznaczono stężenie Ca, Mg i Zn metodą spektrometrii absorpcji atomowej, techniką płomieniową (FAAS), natomiast zawartość Fe oznaczono techniką elektrotermicznej atomizacji w piecu grafitowym (GF AAS).Zawartość Ca (66,61 i 66,45 mg/L), Mg (11,86 i 12,68 mg/L), Zn (86,1 i 90,9 µg/L) i Fe (28,2 i 28,9 µg/L) w badanych płynach dializacyjnych przed i po dializatorze nie różniła się w sposób istotny statystycznie. Można przypuszczać, iż podczas dializoterapii nie następują straty istotnych biopierwiastków.
W niniejszej pracy oznaczono stężenia Na+, K+, Ca++ oraz Mg++ w próbkach mocz pobranych podczas sekcji zwłok osób znajdujących się pod znacznego stopnia wpływem alkoholu etylowego. Stwierdzono obniżenie poziomu wapnia i magnezu wskazujące na ich niedobory we krwi. Przemiany gnilne krwi nie pozwoliły na przeprowadzenie dostępną metodą pomiarów uzyskanych próbek.
Badania przeprowadzono na 12 maciorkach, podzielonych na 2 równe grupy. Grupa I otrzymała dwukrotnie, w formie iniekcji podskórnej, wodny roztwór seleninu sodu. Grupa II stanowiła kontrolę. W surowicy krwi oznaczano stężenia: Mg, Ca, P nieorg., Na, K, Cu, Fe i Zn. Uzyskane wyniki badań wykazały, że stosowanie podskórnych iniekcji seleninu sodu spowodowało niewielki spadek stężenia Mg, natomiast statystycznie istotne obniżenie koncentracji Cu w surowicy maciorek. Zawartości Na i K wzrosły znamiennie w 2, 3 i 5 miesiącu po podaniu tego związku. Pozostałe składniki mineralne, tj.. Ca, P, Zn i Fe, zmieniały się nieznacznie w przebiegu doświadczenia.
Zbadano wpływ pH podłoża wzbogaconego w jony Mg²⁺ na zdołność wiązania tego pierwiastka przez drożdże piwowarskie Saccharomyces cerevisiae. Równocześnie określano wpływ kwasowości podłoża wzbogaconego w jony Mg²⁺ na plon biomasy komórkowej. Kwasowość czynną podłoża YPD ustalono na poziomie 4,0; 5,0; 6,0; 7,0; 8,0 oraz wzbogacono w stałą dawkę magnezu l,25g Mg²⁺/dm³ na początku 48-godzinnej hodowli prowadzonej metodą wgłębną. Badany szczep drożdży wykazał zdolność trwałego wiązania jonów Mg²⁺ z podłoży doświadczalnych. Dodatek magnezu do podłoży hodowlanych powodował wzrost zawartości tego pierwiastka w biomasie komórkowej drożdży piwowarskich, a także sprzyjał wzrostowi plonu biomasy. Najwięcej magnezu trwale związanego z komórkami drożdży uzyskano z podłoża o neutralnym pH w 48 godzinie hodowli, tj. 7,03 mg Mg²⁺/gₛ.ₛ., natomiast najwyższy plon biomasy otrzymano po 48 godzinach hodowli z podłoża o pH 6,0-12,92 gₛ.ₛ./dm³. Kwasowość czynna podłoży, a także czas hodowli były czynnikami, które decydowały o zdolności drożdży do trwałego wiązania magnezu znajdującego się w podłożu.
Wykazano, że zawartość badanych biopierwiastków w częściach jadalnych warzyw zależała od stosowanych czynników agrotechnicznych (odmiany, nawożenia, miejsca uprawy oraz regulatorów wzrostu). Czynnikiem, który najbardziej różnicował skład mineralny części jadalnych, było nawożenie. Efekt działania odmiany oraz regulatora wzrostu był pod tym względem słabszy. Uprawa warzyw w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni wpłynęła na pogorszenie ich jakości ze względu na zwiększoną akumulację metali ciężkich.
W trzech próbkach miodu (ziołomiodów i miodu wielokwiatowego) oznaczono metodą spektrometrii absorpcji atomowej AAS zawartość biopierwiastków i metali toksycznych: Ca, Mg, Zn, Cu, Fe, Pb, Cd, Al, Cr, Ni i Mn. Stwierdzono, iż w badanych miodach najwięcej jest Ca (127 - 199 µg/g), Mg (23,5 - 26,9 µg/g) i Fe (2,26 - 3,43 µg/g). Stężenie ołowiu jest wysokie, ale nie przekracza dopuszczalnych norm (rozporządzenie Ministra Zdrowia z 4.03.2003 r). Zawartość pozostałych pierwiastków toksycznych (Cd, Ni, Cr) jest na granicy wykrywalności metody. Stężenie Al jest porównywalne w badanych miodach i wynosi około 1 µg/g.
Herbata jest najszerzej konsumowanym napojem na świecie. W jej liściach jest szereg związków polifenolowych. W pracy przedstawiono skład chemiczny zielonej i czarnej herbaty włączając skład polifenoli i skład biopierwiastków. Podano także przegląd badań na temat aktywności biologicznej katechin i flawonoli.
Badano poziom Ht, Hb, Mg w erytrocytach oraz Mg, Na, K, Ca i Cl w surowicy krwi 46 koni rasy wielkopolskiej w sezonie letnim. Wszystkie wartości, oprócz stężenia Na i Ca w surowicy, mieściły się w zakresie norm fizjologicznych dla koni, choć oscylowały wokół dolnej granicy. Dodatkowo szukano zależności między poszczególnymi pierwiastkami w obrębie badanych grup klaczy, ogierów i wałachów. Współczynniki korelacji (r) istotne statystycznie (p < 0,01) i dodatnie (+) uzyskano między pierwiastkami, które pozostają w fizjologicznej zależności.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.