Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  azot bialkowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W doświadczeniu łąkowym badano wpływ wzrastającego nawożenia mineralnego na zawartość azotu ogólnego, białkowego i azotanowego w sianie łąkowym z trzech pokosów. Stwierdzono, że w miarę wzrostu nawożenia mineralnego wzrastała zawartość badanych form azotu. Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost zawartości tych form azotu były dawki azotu i warunki meteorologiczne. Wzrost dawek azotu powodował zmniejszenie udziału procentowego azotu biał­kowego w azocie ogólnym. Nie stwierdzono szkodliwych zawartości azotanów w badanym sianie.
Oceniano zmiany zawartości azotu ogółem i azotu białkowego, azotanów i azotynów oraz suchej masy w świeżej i mrożonej kapuście brukselskiej z uwzględnieniem podziału materiału na grupy wielkości. Wraz ze zwiększaniem się wielkości główek zawartość suchej masy w kapuście brukselskiej obniżała się. W odniesieniu do świeżej masy zmniejszał się poziom azotu ogółem, zawartość azotu białkowego pozostawała bez zmian a ilość azotanów rosła. Na skutek blanszowania obniżył się poziom suchej masy, w tym także azotu ogółem i azotanów, zwiększyła się natomiast koncentracja azotu białkowego. Zamrażanie nie spowodowało zmian w obrębie analizowanych składników, a po 6 miesiącach przechowywania mrożonki odnotowano istotny spadek zawartości azotanów. Zarówno w surowcu, jak i w gotowym produkcie nie stwierdzono obecności azotynów.
W pracy przedstawiono wyniki badań nad wpływem herbicydów triazynowych dodanych do podłoża stratyfikacyjnego na zawartość suchej masy i związków azotowych w stratyfikowanych nasionach śliwy ałyczy. Zastosowano herbicydy: Gardoprim 80, Gesaprim Combi, Caragarde, Semparol w dawkach: 0.5, 1.0 i 2.0 kg/ha. Stwierdzono, że w trakcie ustępowania spoczynku nasion ałyczy następowało zmniejszenie się ilości suchej masy. Najwięcej suchej masy zawierały nasiona z kombinacji, gdzie podłoże było nasycone herbicydami w dawkach 2.0 kg/ha. Zawartość azotu ogólnego nie ulegała większej zmianie, natomiast ilość azotu białkowego i niebiałkowego nierozpuszczalnego zmieniała się z wyraźną tendencją do spadku podczas ustępowania spoczynku. Zawartość azotu niebiałkowego rozpuszczalnego wzrastała. W miarę wzrostu dawek wszystkich herbicydów zawartość azotu białkowego i niebiałkowego nierozpuszczalnego w nasionach ałyczy wzrastała, ilość zaś azotu niebiałkowego rozpuszczalnego malała.
W wydzielinie gruczołu mlekowego 9 krów z wywołaną ostrą kwasicą metaboliczną badano zmiany ilościowe i wzajemne proporcje podstawowych grup związków azotowych (N-białkowy, N-kazeinowy, N-białek serwatkowych i N-niebiałkowy) oraz wzajemne proporcje frakcji kazeiny. W początkowym okresie schorzenia, tj. po 24 h od podania cukru, wzrastała zawartość wszystkich grup związków azotowych. W szczytowym okresie kwasicy, tj. po 48 i 72 h od podania cukru, następowały głębokie zmiany ilościowe w składzie związków azotowych. Po ok. 6 dniach od wywołania kwasicy, skład związków azotowych wydzieliny gruczołu mlekowego był podobny do mleka z okresu poprzedzającego schorzenie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.