Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  agrometeorological condition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu określono wpływ niektórych czynników meteorologicznych w ciągu całego roku na plon ziemniaków. Okazał się on wysoce istotny w przypadku niedosytu wilgotności i niedoborów wodnych okresu wegetacyjnego. Ponadto dokonano próby prognozy plonu na podstawie przebiegu czynników meteorologicznych w zimie. Plon rzeczywisty różnił się o 3,7% od plonu wyliczonego.
W opracowaniu niniejszym omówiono termikę badanych terenów na podstawie pomiarów elementów meteorologicznych prowadzonych przez stację meteorologiczną w Baranowie, uwzględniając równocześnie różnice występujące w stosunku do opracowania warunków klimatycznych w latach 1881-1960. Analizowany okres badawczy charakteryzował się temperaturami wyższymi od średnich wspomnianego 80-lecia. Przedstawiono tu również przebieg nietypowych dla tych terenów zim od 1987/1988 do 1990/1991.
Ścisłe doświadczenie polowe w układzie split – plot wykonano w gospodarstwie rolnym w miejscowości Bodzanówek (gmina Choceń, województwo kujawsko-pomorskie) w latach 2001-2003. Czynnik I stanowiły cztery technologie uprawy: I – ekstensywna, II – integrowana, III – umiarkowanie intensywna i IV – intensywna, w których badano plonowanie trzech odmian fasoli zwykłej – Igołomska, Narew i Avanti. Plon nasion fasoli wzrastał istotnie do poziomu technologii umiarkowanie intensywnej; w technologii integrowanej fasola plonowała na poziomie 83% plonów z technologii umiarkowanie intensywnej i 76% z technologii intensywnej. Wraz ze wzrostem nawożenia i dokarmiania dolistnego N obserwowano zwiększanie plonowania fasoli, zwłaszcza w umiarkowanych warunkach wilgotnościowych w okresie rozwoju generatywnego roślin. Odmiany Igołomska i Avanti plonowały istotnie wyżej niż Narew. Zawartość azotanów w nasionach ulegała zmniejszaniu wraz ze wzrostem opadów w okresie rozwoju generatywnego i przekraczała nieznacznie dopuszczalną normę w technologiach intensywnych. Występowanie antraknozy i bakteriozy najskuteczniej ograniczyły zabiegi wykonane w technologii intensywnej, przy czym najmniej grzybów na nasionach stwierdzono w technologii integrowanej i umiarkowanie intensywnej.
W pracy porównano warunki termiczne okresu 19-letniego (1972-1990) w RZD w Bałcynach z okresami: 80-letnim, 30-letnim i 15-letnim. Średnie roczne temperatury badanego okresu były od średnich wymienionych okresów o 0.3; 0.1 i 0.4°C wyższe. Określono także średnią długość okresu gospodarczego (255 dni) i wegetacyjnego (215 dni), oraz długość okresu bezprzymrozkowego, który wynosił średnio 170 dni. Rozważano również wpływ określonych warunków termicznych na plony ziemniaków.
W badaniach prowadzonych w latach 1972-1990 roczne sumy opadów wahały się od 361,4 mm w roku 1982 do 860,2 mm w roku 1984 co stanowiło od 59,7% do 142,1% (cytowanego w pracy okresu 50-letniego). Sumy opadów okresu wegetacyjnego wahały się od 218,2 w roku 1982 do 736,8 w roku 1972; średnia suma opadów okresu wegetacyjnego badanego 19-lecia była o 3% wyższa w odniesieniu do sumy okresu wegetacyjnego w cytowanym 50-leciu. W niniejszej pracy przedstawiono również sumy opadów na każdy dzień roku jako procent średnich dobowych sum opadów wielolecia. Stwierdzono też wyraźny deficyt występujący w prawie każdym pierwszym półroczu badanego okresu 1972-1990. W zestawieniu średnim deficyt ten na przełomie lutego i marca osiągnął minimum blisko 65% przeciętnej normy. Rozważano również występowanie ciągów dni bezopadowych w badanym okresie, zanotowano ich 109, a maksymalnie 19 w roku 1982. Wyliczono także zmienność miesięcznych sum opadów w badanym okresie; największą wartością współczynnika zmienności charakteryzował się październik (92,8%). Podjęto również próbę określenia prawdopodobieństwa wystąpienia opadów niższych niż potrzeby wodne ziemniaka; największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów niższych niż opady optymalne zanotowano w sierpniu - miesiącu krytycznym dla ziemniaka (74,5%).
Na podstawie pomiarów elementów meteorologicznych prowadzonych przez stację meteorologiczną w Baranowie (w latach 1987-1991) przedstawiono w niniejszym opracowaniu charakterystykę opadów tych okolic, podając ich procentowy stosunek do opadów okresu 1881-1960, a także do wielkości parowania notowanego w wybranych uprawach. Ponadto podano stwierdzone w okresie badawczym niedobory wodne tych upraw.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.