Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań było wskazanie tendencji zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych i wzajemnych relacji tych cen. Analizie poddano sześć podstawowych produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (pszenica, żyto, trzoda chlewna, bydło, drób i mleko) i zgromadzono dane miesięczne dotyczące cen skupu tych produktów z lat 1990-2010. Wykorzystano podstawowe metody z zakresu statystyki opisowej. W całym analizowanym okresie obserwuje się względnie ścisłe związki między zmianami cen analizowanych produktów rolnych, co wskazuje na utrzymujące się silne powiązania między produkcją roślinną i zwierzęcą.
Celem opracowania jest ocena zmian cen na rynku pszenicy, jakie miały miejsce w Polsce w latach 1998- 2010, w kontekście ogólnej wielkości produkcji pszenicy i całej produkcji zbóż. Na rynku pszenicy skup wyższy od średniej obserwowany jest od sierpnia do października. Zdecydowanie najniższe poziomy skupu wystąpiły w grudniu i kwietniu. Najniższe ceny skupu odnotowywane były w sierpniu. Ceny wyższe od średniej wystąpiły od stycznia do czerwca (w ostatnich latach okres ten został skrócony do trzech miesięcy – styczeń-marzec).
Przeprowadzono analizę skali i przebiegu zmienności cen skupu żywca wieprzowego w Polsce w porównaniu do średnich ich wartości w Unii, a w szczególności w stosunku do wybranych czterech krajów przyjętych do UE w 2004 r. W analizowanym okresie (szczególnie w 2006 i 2007 r.) ceny skupu w Polsce należały do najniższych w UE. Ceny skupu żywca w Polsce charakteryzowały się (w porównaniu do średniej w UE i cen w analizowanych krajach) największą zmiennością w skali roku. Na podstawie przeprowadzonych obliczeń można stwierdzić, że procesy dostosowawcze po akcesji do UE przechodzą w Polsce najtrudniej, a rynek żywca wieprzowego jest najbardziej rozregulowany.
Celem badań była ocena zainteresowania producentów żywca pozyskiwaniem informacji i wiedzy użytecznych w prowadzeniu gospodarstwa, wskazanie, jakie są ich źródła i ocena, czy ta wiedza wydaje się im potrzebna i użyteczna. Źródłem danych były badania kwestionariuszowe przeprowadzone w latach 2010-2011 na terenie trzech województw, w grupie producentów rolnych zajmujących się produkcją żywca rzeźnego. Większość producentów rolnych zgłaszała chęć pozyskiwania informacji. Im większa skala produkcji, tym potrzeby informacyjne były większe i zmieniały się źródła ich pozyskiwania. W szczególności zwiększała się rola informacji uzyskiwanych z obiektywnych źródeł lokalnych oraz serwisów informacyjnych. Przedstawione dane wskazują, że producenci mieli niewielką wiedzę na temat funkcjonowania ich rynku zbytu, a także konkurencyjnych rynków.
9
100%
Celem opracowania jest analiza wahań sezonowych wielkości skupu mleka w latach 1991-2009 oraz wskazanie i ocena zmian w tym zakresie zachodzących. Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, że sezonowość skupu mleka w okresie lat 1991-2009, a zwłaszcza od 2002 r., znacznie się zmniejszyła, co należy ocenić pozytywnie. Rynek ma szanse znacznie stabilniej funkcjonować, obniża się poziom napięć na linii producent - zakład przetwórczy.
Opłacalność produkcji jest istotnym czynnikiem decydującym o funkcjonowaniu rynku żywca wie­przowego. Największy wpływ na kształtowanie poziomu opłacalności produkcji trzody chlewnej mająrelacje cen skupu żywca do cen podstawowych pasz. W pracy oszacowano graniczne progi opłacalności w produkcji żywca na przykładzie relacji cen skupu trzody do cen i kosztów produkcji żyta. Utrzymywanie w dłuższym okresie czasu wąskich relacji cen skupu żywca do cen zbóż skutkuje znaczną redukcją pogłowia.
Przeanalizowano zmiany, jakie zaszły w przestrzennym zróżnicowaniu chowu trzody chlewnej w Polsce w latach 90. Badania zawężono do lat 1991-1998. W Polsce występuje duże zróżnicowanie w intensywności chowu trzody. Największą intensywność chowu odnotowano w woj.: leszczyńskim, poznańskim, toruńskim i bydgoskim, a najmniejszą w woj.: krośnieńskim, nowosądeckim, jeleniogórskim i warszawskim.
Celem pracy była analiza wyników badań producentów żywca rzeźnego dotyczących sposobu sprzedaży produkowanego w gospodarstwie żywca. Badania empiryczne w formie wywiadu standaryzowanego zostały przeprowadzone w trzech województwach: dolnośląskim, podkarpackim i wielkopolskim. Jako główny problem swojej działalności producenci żywca wymieniali niepewność dotyczącą cen skupu. Jednak podejmowali niewiele działań, aby tą niepewność zmniejszyć.
Przeanalizowano wahania wielkości skupu i cen skupu żywca wołowego w skali roku, oraz oceniono, zmiany jakie zaszły w tym zakresie w latach 1991-2004. Zarówno wielkość skupu, jak i ceny skupu cechują się sezonowością w skali roku. Skala wahań w przypadku miesięcznych wielkości skupu jest znacznie wyższa niż w przypadku cen skupu.
Przeanalizowano wielkość produkcji i spożycia jaj konsumpcyjnych oraz ich cen detalicznych. Oceniono zmiany, jakie zaszły w tym zakresie w latach 1995-2005. Ceny detaliczne jaj cechują się sezonowością w skali roku. Skala tych wahań od 2000 r. zmniejszała się.
Celem opracowania jest wskazanie trendów zmian w skupie żywca wieprzowego w Unii Europejskiej w latach 1990-2015, ze szczególnym uwzględnieniem wybranych państw. Wykorzystano dane bazy Eurostat, dotyczące wielkości skupu żywca wieprzowego i średnich rocznych oraz miesięcznych cen skupu z lat 1990- 2015 (ceny – 2005-2015). Wykorzystano podstawowe metody analizy statystycznej danych – model multiplikatywny analizy szeregów czasowych, w ramach którego wyodrębniono składową trendu i wahań cyklicznych.
Celem opracowania była analiza konkurencyjności polskich producentów żywca wołowego po akcesji do UE oraz ocena, jak uzyskiwane ceny skupu i koniunktura na rynku żywca wołowego mogą wpływać na rozwój tego rynku. Polscy rolnicy mają obecnie dobrą pozycję konkurencyjną w porównaniu do innych krajów UE. Podstawowe słabe strony polskich producentów żywca wołowego to: rasy użytkowanego bydła, niewielka ilość zwierząt ras mięsnych, brak chęci do tworzenia więzi integracyjnych. Stymulująco na rozwój chowu bydła w Polsce powinno wpływać względnie stabilne funkcjonowanie rynku żywca wołowego i znaczne polepszenie warunków cenowych jego skupu.
Przeprowadzono analizę danych makroekonomicznych dotyczących funkcjonowania rynku żywca drobiowego oraz wskazano, jakie istotne zmiany zaszły po wejściu Polski do UE. W okresie tym nastąpił znaczny wzrost zarówno eksportu, jak i importu mięsa drobiowego i produktów, co w dużym stopniu umożliwiło dalszy wzrost produkcji na tym rynku. Spożycie mięsa drobiowego w Polsce nadal wzrasta, choć w zdecydowanie mniejszym stopniu niż w latach 199S-2003. Po akcesji do struktur UE nie obserwuje się w Polsce znaczniejszych wzrostów cen skupu żywca i cen detalicznych produktów drobiowych. Nastąpiła natomiast widoczna zmiana relacji cen skupu żywca drobiowego do cen pozostałych rodzajów żywca.
Sezonowość jest zjawiskiem obiektywnym. Wywołuje ona wiele negatywnych skutków w sferze produkcji i przetwórstwa. Sezonowość wielkości skupu i cen skupu oceniana była na podstawie wskaźników sezonowości. Ze względu na wysoki poziom inflacji w analizowanym okresie, metoda obliczania wskaźnika sezonowości dla cen skupu mleka została zmodyfikowana. Zmiany wielkości skupu i cen skupu mleka mają zdecydowanie sezonowy charakter, przy czym zmiany cen są pochodną zmian wielkości skupu mleka.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.