Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 137

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zdrowie człowieka, według danych Narodowego Programu Zdrowia, aż w 50% zależy od stylu życia. Główną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa dieta. Dieta, w skład której wchodzą ryby, czerwone wino, warzywa, czosnek, orzechy i gorzka czekolada może zmniejszyć ryzyko zawału nawet o 80%. Za produkty najbardziej wartościowe pod względem żywieniowym uznaje się np. owies, ryby morskie, borówki i jagody, mleko niskotłuszczowe i probiotyczne jogurty. Polska Rada ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia przy Ministrze Zdrowia podaje następujące zalecenia zdrowotne: codzienna aktywność fizyczna, odpowiednia i urozmaicona dieta, a w tym spożywanie warzyw, które powinny stanowić główną część diety, a u odchudzających się - jej podstawę; spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych jako główne źródło energii to: spożywanie dwa razy dziennie produktów mlecznych, ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych na korzyść roślinnych; zwiększenie spożycia produktów białkowych, tj. ryb, mięsa drobiowego i roślin strączkowych; ograniczenie spożycia soli i cukru; codziennie picie ok. 2 l płynów oraz ograniczenie spożycia alkoholu.
Skład współczesnych roślinnych tłuszczów jadalnych powinien w maksymalnym stopniu odpowiadać aktualnym zaleceniom żywieniowym. Z drugiej strony winny one spełniać określone właściwości funkcjonalne. Spośród ciekłych olejów za najcenniejszy uważa się obecnie olej rzepakowy, przede wszystkim z powodu jego bardzo dużej wartości żywieniowej. Zawiera on m.in. najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych a najwięcej kwasu linolenowego. Spośród margaryn najzdrowsze są te, które zawierają w swoim składzie najwięcej (nawet do 80%) ciekłych olejów i zawierają bardzo mato (poniżej 1%, czyli znacznie mniej niż masło) izomerów trans; takie margaryny stanowią już znaczną część na polskim rynku.
Żywność funkcjonalna (prozdrowotna) staje się coraz bardziej popularna w wielu krajach. W USA przewiduje się, że około polowa populacji będzie zainteresowana żywnością funkcjonalną. Przyczyną jest coraz dłuższe życie ludzi oraz niezdrowy tryb życia nastolatków. Żywność funkcjonalna została już włączona do narodowych programów zdrowotnych, m.in. w USA i Finlandii. Najbardziej popularnymi produktami funkcjonalnymi w Polsce i Unii Europejskiej są probiotyczne produkty mleczne.
Wśród tzw. żywności funkcjonalnej (prozdrowotnej) istotną rolę odgrywają produkty wzbogacone w niektóre tłuszcze/kwasy tłuszczowe lub inne składniki pochodzące z surowców tłuszczowych. Spośród kwasów tłuszczowych można wymienić: niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy z rodziny n-3 np. kwasy EPA i DHA z olejów rybich czy kwas gamma-linolenowy. Na światowych rynkach jest coraz więcej produktów z takimi kwasami: napoje, margaryny, pieczywo, wyroby czekoladowe, makarony, produkty mleczne. Spośród nietłuszczowych składników pochodzących z surowców oleistych za najważniejsze i z udowodnionym działaniem prozdrowotnym trzeba wyminie białko sojowe. Dzienne spożycie 25 gramów białka sojowego obniża ryzyko chorób układu krążenia. Za najważniejszy tłuszczowy produkt prozdrowotny trzeba uznać margaryny ze sterolami, które mogą obniżać poziom cholesterolu we krwi nawet o 20%.
Aspartam jest jedynym sztucznym środkiem słodzącym dopuszczonym w Polsce jako dodatek do Zywnosci. Przedstawiono jego cechy organolep tyczne i technologiczne. Opisano przykłady stosowania aspartamu w wy branych produktach spożywczych m.in. w napojach słodzących i produktach mlecznych.
W Polsce olej rzepakowy nie ma dobrej opinii, zapewne z powodu dawniej uprawianych odmian o wysokiej zawartości szkodliwego kwasu erukowego, z którego otrzymywało się olej o ostrym zapachu i ciemnej barwie. Dzisiejsze odmiany (często nazywane canola) są w zasadzie bez kwasu erukowego, a otrzymywany z nich olej jest bez zapachu, bardzo jasny i bardzo wartościowy pod względem żywieniowym. Przede wszystkim charakteryzuje się korzystnym składem kwasów tłuszczowych – najmniejsza zawartość kwasów nasyconych i największa kwasów nienasyconych, w tym kwasów n-3. Olej rzepakowy ma również wysoką wartość użytkową: bardzo wysoka stabilność, polecany jest do smażenia, do produkcji emulsji majonezowych, a nawet , w postaci ciekłej, do niektórych ciast.
Tłuszcz jest niezwykle ważnym składnikiem żywności. Może on mieć zarówno bardzo pozytywne, jak i negatywne oddziaływanie na zdrowie. Pozytywne - gdy spożywa się naturalne tłuszcze o korzystnym składzie. Negatywne - gdy skład tłuszczu jest niekorzystny dla zdrowia i gdy tłuszcz jest zmieniony podczas niektórych procesów technologicznych, kulinarnych lub przechowywania. W Polsce głównym problem bezpieczeństwa tłuszczów jest brak przepisów dotyczących tłuszczów smażalniczych. Jednak zostały już rozpoczęte procedury zmiany tego stanu rzeczy. W Unii Europejskiej, a także w Polsce nie ma przepisów dotyczących izomerów trans kwasów tłuszczowych, akrylamidu czy furanu w żywności.
Przedstawiono rozważania dotyczące bezpieczeństwa substancji dodawanych do żywności. Poza ogólnymi problemami bezpieczeństwa dokonano przeglądu specyficznych zagrożeń, które mogą występować w przypadku dodatków o różnym pochodzeniu. Omówiono tę problematykę w przypadku dodatków pochodzenia naturalnego, naturalnych frakcjonowanych oraz modyfikowanych fizycznie, enzymatycznie i chemicznie, pochodzenia mikrobiologicznego, ze źródeł genetycznie modyfikowanych oraz syntetycznych, w tym identycznych z naturalnymi.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.