Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W przepisach krajowych i międzynarodowych występują dwie wydzielone grupy opakowań, różniące się konstrukcją od większości stosowanych w transporcie towarów niebezpiecznych. Są to duże opakowania do przewozu luzem (w skrócie DPPL) oraz duże opakowania. W artykule omówiono różnice między tymi rodzajami opakowań (dotyczące typu konstrukcji, materiału, z jakiego mają być wykonane, oznakowań zewnętrznych) oraz podano szczegółowe wymagania odnośnie tych dwóch grup.
Prace związane z przeprowadzeniem kontroli w procesie certyfikacji opakowań do towarów niebezpiecznych wykonują rzeczoznawcy COBRO. Są to osoby mające wymagane wykształcenie i doświadczenie w zakresie opakowań. Każdy rzeczoznawca jest zobowiązany do zachowania bezstronności w swoich działaniach oraz poufności informacji uzyskanych w trakcie prac certyfikacyjnych. Prowadzone przez rzeczoznawców kontrole są ważnym i niezbędnym elementem procesu certyfikacji.
Wśród opakowań i materiałów opakowaniowych certyfikowanych w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Opakowań ważną rolę odgrywają opakowania z papieru i tektury, głównie worki papierowe i pudła z tektury falistej. Mogą być one certyfikowane zarówno jako opakowania stosowane do pakowania materiałów niebezpiecznych, jak też na znak bezpieczeństwa B, na zgodność z normą lub innym dokumentem normatywnym oraz jako opakowania przydatne do ponownego przetwórstwa.
Opakowanie
|
2009
|
tom 54
|
nr 10
16-19
Wymagania dotyczące opakowań do materiałów niebezpiecznych oraz zasady ich certyfikacji zawarte są w międzynarodowych przepisach i umowach dotyczących przewozów towarów niebezpiecznych: ADR, RID, IMDG-Code, IATA-DGR i ADN. Każdy z przepisów odnosi się do właściwego rodzaju transportu. W przepisach tych wymagania dotyczące opakowań stosowane sądo opakowań o ładowności do 400 kg i pojemności 450 l. Duże opakowanie natomiast to opakowanie wykonane w sposób umożliwiający manipulację zmechanizowaną, zawierające przedmioty lub opakowania wewnętrzne, które przekraczają 400 kg masy netto lub 450 l pojemności. W transporcie morskim i lotniczym nie mogą być stosowane opakowania metalowe lekkie, tj. wykonane z blachy o grubości mniejszej niż 0,5 mm. Opakowania te mogą być stosowane wyłącznie w transporcie lądowym.
Opakowanie
|
2006
|
tom 51
|
nr 10
25-27
Certyfikacja opakowań przeznaczonych do pakowania towarów niebezpiecznych przeprowadzana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami międzynarodowymi. Certyfikat potwierdza, że opakowanie przeszło z pozytywnym wynikiem wymagane badania, a posiadacz certyfikatu spełnia warunki organizacyjno-techniczne do prowadzenia stabilnej jakościowo produkcji lub stabilnego jakościowo importu.
Centrum jest akredytowane przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Zakres tej akredytacji obejmuje: - Certyfikację opakowań i materiałów opakowaniowych na znak bezpieczeństwa B. - Certyfikację opakowań i materiałów opakowaniowych na zgodność z normą. - Certyfikację opakowań i dużych pojemników do przewozu luzem (DPPL) do materiałów niebezpiecznych. - Certyfikację opakowań i materiałów opakowaniowych przydatnych do ponownego przetwórstwa. Certyfikacja prowadzona jest na podstawie zasad zawartych w normie PN-EN 45011 oraz przewodniku ISO/IEC nr 28.
Opakowanie
|
2004
|
tom 49
|
nr 08-I
23-25
Możliwości COBRO w zakresie certyfikacji opakowań nie zmieniły się w sposób istotny po wejściu Polski do Unii Europejskiej, głównie dlatego, że zasady prowadzonej certyfikacji wzorowane są od lat na normach europejskich. Obecnie zakres certyfikacji rozszerzył się o certyfikaty „Opakowanie z certyfikatem COBRO" oraz certyfikaty wyrobów przydatnych do kompostowania.
Opakowanie
|
2000
|
tom 45
|
nr 11
22-24
System jakości obejmuje strukturę organizacyjną, procedury, procesy i zasady, niezbędne do zarządzania jakością. Podstawowe, najpowszechniej stosowane obecnie systemy jakości to: system wg norm serii ISO 14000 oraz system TQM.
Opakowanie
|
2006
|
tom 51
|
nr 12
16-19
Certyfikacja opakowań podatnych do recyklingu materiałowego ma charakter dobrowolny, ale może stanowić znaczący czynnik w obrocie rynkowym wyrobów. Certyfikat taki potwierdza zgodność z określonymi wymaganiami i przydatność do odzysku przez recykling materiałowy Zasady certyfikacji w Centrum Certyfikacji Opakowań Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań w Warszawie tworzone są już od lat na podstawie norm europejskich.
Wejście w życie od 1 stycznia 1994 r. ustawy o badaniach i certyfikacji z 3 kwietnia 1993 r. spowodowało konieczność zmiany obowiązującego od lat trybu certyfikacji opakowań. Znowelizowany system certyfikacji opisany jest w księdze jakości i księdze procedur Centrum Certyfikacji Opakowań. Zakres prowadzonej przez COBRO certyfikacji obejmuje: - certyfikację opakowań do materiałów niebezpiecznych, - certyfikację opakowań na zgodność z wymaganiami norm, - certyfikację opakowań przydatnych do ponownego przetwórstwa.
Opakowanie
|
2002
|
tom 47
|
nr 11
22-24
Centrum Certyfikacji Opakowań przyznaje średnio rocznie ok. 250 certyfikatów na opakowania do materiałów niebezpiecznych i ok. 150 certyfikatów na znak bezpieczeństwa, z czego 10÷15% to ostatnio certyfikaty przyznawane na zasadzie dobrowolności. Także corocznie przyznawane jest kilkanaście certyfikatów na znak przydatności do ponownego przetwórstwa.
Prowadzona przez COBRO - Instytut Badawczy Opakowań certyfikacja opakowań przydatnych do recyklingu materiałowego obejmuje określenie właściwości danego opakowania przez jego badanie lub ocenę, ocenę systemu jakości, a także nadzór nad wydanym już certyfikatem. Certyfikat przyznawany jest na trzy lata z możliwością przedłużenia, a jego otrzymanie daje prawo do posługiwania się znakiem przydatności opakowania do recyklingu materiałowego. Jako dokument wydany przez jednostkę niezależną od dostawcy i odbiorcy, zapewnia wyższy stopień zaufania odnośnie jakości wyrobu niż deklaracja producenta. Jest również istotnym elementem obrotu rynkowego, bywa także wykorzystywany prze przedsiębiorców do celów marketingowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.