Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 110

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Udział butelek w zastosowaniu opakowaniowego PET wyniósł w 2001 r. w Polsce 94%, a zapotrzebowanie na te butelki przekroczyło 2 mld szt. (w przeliczeniu na butelki o pojemności 1,5 l). Problem zbyt małej barierowości PET wobec gazów rozwiązano przez zastosowanie powłok o wielokrotnej barierowości wobec PET nakładanych różnymi metodami (natryskowo, plazmowo). Szczególnie istotne jest to w przypadku zastosowania butelek PET do rozlewu piwa. Odporność butelek na temperaturę pasteryzacji osiągnięto dzięki zastosowaniu technologii Double Blow. Najczęściej stosowanym tworzywem do etykietowania butelek PET są folie OPP. Butelki PET podlegają recyklingowi wg technologii opracowanych w Polsce. W 2001 r. recykling oszacowano na kilkanaście procent, czyli na poziomie wyższym, niż założone minimalne 7% w 2002 r.
Opakowanie
|
2000
|
tom 45
|
nr 11
27-31
Około 30% światowej produkcji tworzyw sztucznych wykorzystywane jest do produkcji opakowań, a około 60% opakowań z tworzyw sztucznych to opakowania żywności. W ramach dotyczącego tego problemu projektu badawczego zamawianego opracowano metody badań migracji dla 52 substancji małocząsteczkowych. Opracowane metody badań dotyczą wielu bardzo ważnych substancji, ale liczba opracowanych dotychczas metod badań jest jeszcze znacznie mniejsza od liczby substancji objętych dyrektywą Unii Europejskiej.
Opakowanie
|
2000
|
tom 45
|
nr 09
18-20
Szacuje się, że w światowej produkcji polipropylenu przekraczającej 20 min ton zużycie tego tworzywa w postaci giętkich folii orientowanych i nie orientowanych oraz folii sztywnych, a także laminatów z udziałem polipropylenu kształtuje się na poziomie ok. 30% łącznego zużycia polipropylenu.
Postęp techniczny wyraża się tu między innymi rozwojem stosowania opakowań z atmosferą modyfikowaną (MAP) i kontrolowaną (CAP), tzw. opakowań „aktywnych” i „oddziałujących” oraz opakowań do przygotowywania produktów w kuchenkch mikrofalowych. Opakowania aktywne i oddziałujące stanowią zaprzeczenie wcześniejszych dążeń do eliminowania jakichkolwiek oddziaływań między opakowaniem a zawartością.
In the paper there is described the course of 12 Conference of IAPRI had place in Warsaw in June 2001. There are presented: the statute aims of IAPRI and the titles of theme blocs and sessions. The reports qualified by International Science Committee are printed in conference materials "Book of Proceedings They are available in COBRO in Warsaw.
Integracja z krajami Unii Europejskiej wymaga dostosowania polskiego prawa do standardów UE. Znalazło to już odbicie w Uchwale Rady Ministrów RP z 14 listopada 1995 r. Aktualną koniecznością stało się wdrażanie wymagań zawartych w dyrektywach Komisji Europejskiej, dotyczących materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, a więc przede wszystkim materiałów opakowaniowych i opakowań.
Po omówieniu funkcji nowoczesnych zamknięć z tworzyw sztucznych, scharakteryzowano pozycję, jaką zamknięcia te zajmują w światowej i krajowej technice opakowaniowej, z uwzględnieniem wielkości zużycia oraz kierunków zastosowań. Omówiono rodzaje zamknięć z tworzyw sztucznych, w tym zakrętek jedno- i dwuczęściowych oraz stosowanych w opakowaniach zamknięć strunowych. Scharakteryzowano efekty wdrożenia Projektu Celowego pt. „Optymalizacja konstrukcji i redukcja masy gwintów i butelek” w zakresie zmniejszania masy preform z PET o nowej konstrukcji lżejszych główek, stosowanych do butelek rozdmuchiwanych z tych preform. Butelki z główkami nowej konstrukcji wymagają dostosowania do nich zakrętek o mniejszej wysokości, a zatem także o mniejszej masie. Omówiono ponadto problem związany z zamknięciami w opakowaniach zabezpieczonych przed niepożądanym otwarciem przez dzieci oraz obowiązujące przepisy w tym zakresie.
Folie wielowarstwowe wytwarzane są zarówno przez laminowanie, jak i wspótwytłaczanie, przy czym obydwie te techniki mogą być stosowane łącznie w celu wytwarzania materiału. Obecnie produkcja wysokobarierowych folii wielowarstwowych z udziałem poliamidu została zdominowana przez technikę współwytłaczania. Największą zaletę folii wielowarstwowych stanowi ekonomika, wynikająca z faktu uzyskiwania wyrobu finalnego bezpośrednio z granulatów.
W 1997 r. wydano Dyrektywę 97/48/EC o bardzo istotnym znaczeniu dla oceny opakowań z tworzyw sztucznych przewidzianych do kontaktu z żywnością. Dyrektywa ta stwarza podstawy do wykonywania tzw. testów substytucyjnych oraz alternatywnych w stosunku do badań z płynami wzorcowymi i dotyczy zarówno badań migracji globalnej, jak i specyficznej.
Udział opakowań temoformowanych w ogólnym zużyciu opakowań z tworzyw sztucznych określony zarówno ilościowo, jak i wartościowo wynosi ok. 9% i jest zdecydowanie mniejszy, w porównaniu z pozostałymi segmentami tej branży. Tym niemniej folie te mają istotne znaczenie w technice opakowaniowej, zwłaszcza w dziedzinie pakowania produktów spożywczych. Omówiono w ujęciu historycznym rodzaje folii wykorzystywanych w segmencie opakowań termoformowanych, zaczynając od folii z PVC, a następnie folii z PS, OPS, z PP, APET, a także folii współwytłaczanych, w tym o zwiększonej barierowości. Określając ilościowe i wartościowe zużycie opakowań wyodrębniono: kubki i pudełka z folii z PS, OPS, z PP, APET, opakowania w systemie f.f.s. (system formowania z jednoczesnym napełnianiem i zamykaniem opakowań przez zgrzewanie), termoformowane wkładki do innych rodzajów opakowań, głównie tekturowych, zabezpieczające pojedyncze wyroby przed uszkodzeniem, pudełka z folii PP do tłuszczów stałych, opakowania blister pack do produktów farmaceutycznych, opakowania blister pack do wyrobów technicznych, tacki ze spienionego PS (EPS). Wskazano przewidywane kierunki dalszego rozwoju analizowanego segmentu, to jest opakowań temoformowanych.
Opakowanie
|
2003
|
tom 48
|
nr 02
33-38
W krajach Unii Europejskiej obowiązuje zasada odpowiedzialności producenta, który zobowiązany jest do przestrzegania istniejących w danym kraju przepisów. Przepisy te są w coraz większym stopniu ujednolicone a podstawą do ich wprowadzania są dyrektywy UE. Producenci korzystając z usług specjalistycznych placówek badawczych wykonują badania niezbędne do potwierdzenia zgodności swoich wyrobów z obowiązującymi przepisami.
Opakowanie
|
2005
|
tom 50
|
nr 01
42-43
Ocena własności folii z tworzyw sztucznych obejmuje: własności fizyczne, ocenę cech sensorycznych, migrację globalną i specyficzną, oraz ocenę zachowania jakości pakowanych produktów. Ostateczną ocenę przydatności stanowi ocena zachowania się folii WBFG w czasie użytkowania.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.