Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Dbałość o jakość zdrowotną produktów wprowadzanych na rynek przez firmy przemysłu spożywczego nie jest nowością. Istotą identyfikowalności jest możliwość monitorowania ruchu i pochodzenia danego produktu (partii produkcyjnej) na każdym etapie łańcucha dostaw, czyli możliwość uzyskania danych z poprzedniego etapu łańcucha (od kogo i co otrzymano?) i jednocześnie dostarczenia informacji do następnego etapu (do kogo i co wysłano?). W artykule przedstawiono, na czym polega identyfikowalność dla rybołówstwa i akwakultury oraz w jaki sposób sprostać wymaganiom prawnym w tym zakresie stosując standardy GS1.
W artykule przedstawiono pewne rozwiązanie, które nie jest produktem informatycznym dostępnym z półki, lecz wynikiem projektu badawczego Instytutu Logistyki i Magazynowania, pt.„Modelowe rozwiązanie procesu śledzenia pochodzenia towarów żywnościowych w łańcuchach dostaw".Opracowany w ramach projektu model traceability zapewnia poprawę efektywności działania przedsiębiorstwa w obszarze procesu traceability.
Bezpieczeństwo żywności stało się jedną z podstawowych kwestii dla producentów i dystrybutorów żywności, a przede wszystkim dla konsumenta. Od 1 stycznia 2005r. weszło wżycie we wszystkich krajach Unii Europejskiej rozporządzenie 178/2002, którego głównym celem jest wzrost zaufania konsumenta do spożywanej żywności i zapewnienie, że wszelkie czynności związane z produkcją, przetwarzaniem, dystrybucją lub sprzedażą żywności i napojów są zgodne z systemem śledzenia u każdego podmiotu biorącego udział w tym łańcuchu. System ten rejestruje szczegóły dotyczące otrzymanych produktów (od kogo?) i szczegóły dotyczące dostarczanych produktów (do kogo?), czyli realizuje zasadę śledzenia -jeden krok do tyłu i jeden krok do przodu w zakresie gromadzenia danych. System EAN.UCC dostarcza międzynarodowe standardy w zakresie globalnej, unikalnej identyfikacji produktów, lokalizacji, usług, zasobów i posiada niezbędne narzędzia pozwalające spełnić te wymagania. Ponadto oferuje standardy elektronicznej komunikacji umożliwiające szybszą i dokładniejszą wymianę danych pomiędzy wszystkimi poziomami produkcji spożywczej, przetwarzania i dystrybucji.
Możliwość szybkiego i precyzyjnego wyszukania danych związanych ze śledzeniem ruchu i pochodzenia produktu wzdłuż łańcucha dostaw ma kluczowe znaczenie. Wymaga to zarządzania kolejnymi powiązaniami pomiędzy tym, co zostało przyjęte, wyprodukowane, zapakowane, magazynowane oraz wysłane wzdłuż całego łańcucha dostaw (krok w przód, krok w tył). Jeśli jeden z partnerów w łańcuchu dostaw nie zarejestruje tych powiązań, wywoła to przerwę w łańcuchu informacji, a w konsekwencji utratę możliwości śledzenia. Nie jest możliwe osiągnięcie pełnej namierzalności produktu bez poprawnej jego identyfikacji we wszystkich jego konfiguracjach i w każdym z punktów łańcucha dostaw.
Identyfikowalność służy do lokalizowania wadliwej lub niebezpiecznej żywności, kosmetyków, farmaceutyków lub innych niebezpiecznych dla konsumentów produktów znajdujących się w obrocie. Zapewnienie bezpieczeństwa dostarczanych na rynek produktów wiąże się z rejestrowaniem i gromadzeniem danych na ich temat na każdym etapie łańcucha dostaw, a więc na poziomie każdego z przedsiębiorstw biorących udział w tym łańcuchu. W artykule opisano, co wpływa na efektywność systemów obsługujących proces identyfikowalności w przedsiębiorstwie, a także w jaki sposób firmy mogą zwiększyć efektywność tychże systemów.
W artykule przedstawiono kwestie bezpieczeństwa żywności i wybrane problemy, z którymi można się spotkać w procesach związanych z transportem tych produktów. W artykule opisano aspekt identyfikowalności produktów żywnościowych transportowanych w łańcuchu dostaw. W szczególności scharakteryzowano problemy zdefiniowane w obszarze przyjęć do centrum dystrybucyjnego (CD) sieci handlowej i wydawania towarów z CD do sklepów. Identyfikowalność to zdolność śledzenia (odtworzenia historii) przepływu dóbr w łańcuchach dostaw wraz z rejestracją parametrów identyfikujących te dobra oraz wszystkie lokalizacje objęte tym przepływem.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.