Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) jest wieloletnim pnączem o czerwonych owocach. W warunkach naturalnych występuje w południowo-wschodniej Azji, ale można go uprawiać w Polsce. Głównymi związkami biologicznie czynnymi występującymi w owocach i nasionach są lignany, pochodne dibenzocyklooktadienu. Najważniejsze z nich to schizandryny, schizandrole, schizanteryny i gomisyny. Miąższ owoców zawiera ponadto znaczne ilości witaminy C, kwasy organiczne (kwas cytrynowy, jabłkowy i winowy) oraz cukry. W nasionach występuje witamina E oraz kwasy tłuszczowe. Cytryniec chiński jest cenną rośliną leczniczą stosowaną w tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej do leczenia wielu chorób. Wykazuje działanie antyhepatotoksyczne, przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, ochronne na komórki mięśnia sercowego oraz przeciwbakteryjne. Posiada również właściwości adaptogenne –przeciwdziała stresowi, zmniejsza objawy przemęczenia fizycznego i umysłowego oraz zwiększa zdolność uczenia się i zapamiętywania. Owoce cytryńca, ze względu na unikalny skład i właściwości prozdrowotne, mogą znaleźć zastosowanie w przetwórstwie jako składnik produktów o właściwościach funkcjonalnych.
Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) i aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta) są to wieloletnie pnącza o zielonych owocach. W warunkach naturalnych występują w południowo-wschodniej Azji, ale można je uprawiać w Polsce. Głównymi związkami biologicznie czynnymi występującymi w owocach są flawonoidy, karotenoidy, związki mineralne oraz enzym proteolityczny –aktynidyna. Miąższ owoców zawiera ponadto znaczne ilości witaminy C, kwasy organiczne (kwas cytrynowy, jabłkowy, bursztynowy) oraz cukry. W nasionach występują witaminy E i K. Obie aktinidie są cennymi roślinami leczniczymi stosowanymi w tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej do leczenia wielu chorób.Wykazują działanie antyoksydacyjne, wzmacniają odporność, regulują pracę przewodu pokarmowego oraz wpływają korzystnie na skórę. Owoce aktinidii, ze względu na unikalny skład,właściwości prozdrowotne i atrakcyjne cechy sensoryczne, mogą znaleźć zastosowanie w przetwórstwie jako składnik produktów o właściwościach funkcjonalnych.
Zbadano wpływ dodatku sacharozy na stabilność antocyjanów i zmiany barwy soku z aronii w trakcie pasteryzacji i przechowywania. Badaniom poddano próbki zawierające 50% soku z aronii i dodatek sacharozy na poziomie 0, 10, 20, 30 i 50%. Jako regulator kwasowości zastosowano kwas cytrynowy w ilości 5 g/l. W próbkach przed pasteryzacją i po pasteryzacji oraz w trakcie półrocznego okresu przechowywania w temperaturze pokojowej bez dostępu światła mierzono zawartość antocyjanów ogółem, czterech podstawowych związków antocyjanowych metodą HPLC (galaktozyd, arabinozyd, glukozyd i ksylozyd cyjanidyny) oraz parametry barwy L*, a* i b*. Zmiany w zawartości związków antocyjanowych i parametrów barwy zachodzące w wyniku pasteryzacji były niewielkie i proporcjonalne do ilości dodanego cukru. W trakcie przechowywania następowało natomiast istotne obniżenie zawartości wszystkich badanych związków barwnych, spadek natężenia barwy czerwonej (a*)i żółtej (b*) oraz pojaśnienie barwy (wzrost parametru L*). Stabilizujący efekt sacharozy na antocyjany obserwowano dopiero na poziomie 50%. Największe straty w czasie przechowywania, spośród czterech oznaczanych związków antocyjanowych, zaobserwowano w przypadku arabinozydu cyjanidyny.
W pracy scharakteryzowano wpływ ciśnienia hydrostatycznego w wysokości 300 MPa, stosowanego w temperaturze 20°C, na przeżywalność naturalnej mikroflory soków z warzyw korzeniowych–marchwi, selera i buraków ćwikłowych. W zależności od rodzaju soku liczba drożdży zmniejszyła się od 2,65 do 5,17 log w czasie 10 min działania ciśnienia. Redukcja liczby pleśni wynosiła w tych samych warunkach od 2,00 do 3,30 log. W tych samych warunkach uzyskano również inaktywację liczby bakterii fermentacji mlekowej od 1,12 do 3,08 log. Ogólna liczba drobnoustrojów psujących ulegała redukcji o 4,15 log po 10 min działania ciśnienia. Zmiany poszczególnych parametrów barwy były niewielkie, ale istotne statystycznie, podczas gdy całkowita zmiana barwy ciśnieniowanych próbek soków była wizualnie słabo zauważalna.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.