Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 302

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 16 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zywnosc pochodzenia morskiego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 16 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Piąty smak - umami, choć wcześniej nienazwany, znany byt od starożytności zarówno w kulturach wschodnich, jak i zachodnich. Receptory umami, znajdujące się na języku i w żołądku ludzkim, rozpoznają obecność białek w żywności. Wzmocnienie odczuwania umami poprzez wprowadzenie kwasu glutaminowego i glutaminianu sodu do posiłków może np. wspomagać spożywanie potraw niskosodowych oraz poprawiać smak dań mniej atrakcyjnych smakowo, ale korzystniejszych pod względem zdrowotnym.
Dokonano oceny preferencji i częstości spożycia ryb morskich i owoców morza wśród 218 studentów II i III roku wydziału stomatologicznego, w tym 177 kobiet i 41 mężczyzn. Dane zebrano za pomocą kwestionariusza ankietowego. Obserwowano niską częstość spożycia ryb morskich - prawie co druga osoba jadła te produkty 1-3 razy w miesiącu lub rzadziej, natomiast owoce morza były spożywane bardzo rzadko. Do najbardziej lubianych ryb należał łosoś i tuńczyk, w dalszej kolejności - makrela i dorsz. Owoce morza znalazły się na końcu szeregu preferencyjnego. Przy wyborze ryb morskich i owoców morza największe znaczenie miały czynniki sensoryczne - smak świeżość, a także wygląd. Cena produktu oraz łatwość przyrządzania odgrywały mniejszą rolę.
Dopuszczalny maksymalny poziom histaminy w żywności pochodzenia morskiego należy monitorować z uwagi na udowodnioną jej toksyczność dla organizmu ludzkiego oraz wymagania przepisów prawa. W artykule oceniono zagrożenie wystąpienia histaminy w żywności pochodzenia morskiego na przykładzie ryb świeżych i przetworzonych. Porównano oznaczone poziomy histaminy w konserwach rybnych prowadzone w ramach badań monitoringowych w latach 2014-2016 z dostępnymi wynikami badań opublikowanymi w literaturze. W sumie przebadano 639 prób konserw, z czego 4,5% wykazało wynik pozytywny. Żaden z wyników oznaczenia histaminy nie był wyższy niż 50 mg/kg. Oznacza to stosowanie w badanym zakładzie przetwórczym surowca rybnego dobrej jakości oraz stosowanie skutecznych i efektywnych działań prewencyjnych w ramach systemu HACCP. Stwierdzono, że zagrożenie, jakim jest histaminy w konserwach rybnych jest nadzorowane oraz zależy m.in. od kompetencji personelu oraz skuteczności procedur HACCP.
Omówiono nową wersję standardu EUREPGAP (strukturę, moduły, zakresy oraz 'wymagania). Nowa 'wersja standardu daje gwa­rancję uzyskania bezpieczeństwa produktów przeznaczonych do konsumpcji przez człowieka - produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i akwakultury.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 16 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.