Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zywnosc minimalnie przetworzona
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy bylo określenie zawartości As, Cd, Hg i Pb w sałatkach warzywnych o niskim stopniu przetworzenia. W badaniach wykorzystano 14 rodzajów sałatek pochodzących z dwóch wytwórni. Próby sałatek przeznaczonych do badań zakupiono w placówkach detalicznej sieci handlowej. Stwierdzono, że zawartość badanych metali była zróżnicowana w zależności od rodzaju sałatki. W wyrobach obu producentów średnia ilość zwłaszcza Hg, Cd, ale także arsenu była do siebie zbliżona, natomiast średnia ilość ołowiu była zróżnicowana w zakresie 0,0013-0,015 mg kg-1. W porównaniu z obowiązującymi limitami, zawartość badanych metali w ocenianych sałatkach można uznać za niską. Jedynie sałatka selerowa odznaczała się wyższą zawartością kadmu, zbliżoną do maksymalnego, dopuszczalnego poziomu.
The aim of the study was to examine the microbiological quality of minimally processed vegetables and its changes during storage. 5 blends of different types of lettuces were washed and ready for consumption. Immediately after the purchase, the total number of microorganisms ranged from 5,6 to 6,8 log cfu/g; yeast and mould number 5,48-6,59 log cfu/g; number of lactic acid bacteria 0,67 to 2,35 log cfu/g; number of Enterobacteriaceae 4,67-5,76 log cfu/g. On the last day of shelf life, the number of microorganisms in most trials increased about 1 log cfu/g. The obtained results suggest the need to pay more attention to maintaining high quality criteria of the raw material and product in the food chain
W celu powstrzymania niekorzystnych zmian zachodzących w warzywach i owocach małoprzetworzonych stosuje się pakowanie w atmosferze modyfikowanej, polegające na zastąpieniu powietrza w opakowaniu mieszaniną gazów o odpowiednio dobranym składzie. Skład ten dobierać należy w zależności od mikroflory zdolnej do wzrostu w danym produkcie, wrażliwości tego produktu na działanie tlenu i dwutlenku węgla oraz wymagań związanych ze stabilizacją barwy.
W artykule omówiono rysujący się w śmiecie kierunek rozwojowy minimalnego przetwórstwa żywności. Ma on na celu dostarczenie konsumentowi produktów o właściwościach maksymalnie zbliżonych do naturalnych, wydłużenie ich trwałości oraz zwiększenie bezpieczeństwa żywieniowego. Podstawową metodą konserwacji takiej żywności jestjej chłodzenie/a nie zamrażanie/ i przechowywanie w temperaturach okołozerowych. Trend ten można zsyntetyzować w słowach: minimum przetwórstwa, maksimum chłodnictwa i tyle, ile niezbędne zamrażalnictwa.
This work presented characteristic of biopolymer based coatings to produce minimally processed fruits and vegetables. Coating materials and methods, aims and advantages of use of edible coatings to fresh fruits and vegetables were described.
Odwadnianie osmotyczne prowadzi do częściowego zmniejszenia zawartości i aktywności wody w materiale, bez przemiany fazowej. Metoda ta jest coraz powszechniej stosowana w przetwórstwie owoców i warzyw ze względu na dobre zachowanie wyjściowych cech surowca oraz korzyści ekonomiczne. Pozwala na częściowe utrwalenie produktu i zwiększenie jego stabilności przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Odwadnianie osmotyczne może mieć zastosowanie do wstępnego utrwalania dyni. Zainteresowanie konsumentów tym warzywem wzrasta ze względu na jego właściwości odżywcze. Celem pracy była próba wyjaśnienia zjawisk zachodzących w czasie odwadniania osmotycznego dyni z wykorzystaniem syropu skrobiowego jako roztworu osmotycznego. Określano wpływ stężenia roztworu (20 – 66,3 %) i temperatury (20 – 60 °C) na kinetykę odwadniania. Proces prowadzono przy stosunku masy surowca do roztworu osmotycznego 1 : 4 w ciągu 0 - 300 min. Po określonym czasie odwadniania oznaczano ubytek masy próbki oraz zawartość suchej substancji. W celu opisu procesu obliczano także zawartość i ubytek wody, przyrost masy suchej substancji oraz współczynnik efektywności odwadniania. Stwierdzono, że stężenie i temperatura roztworu osmotycznego mają istotny wpływ na kinetykę wymiany masy w czasie odwadniania osmotycznego dyni. Efektywność procesu była tym wyższa im wyższe było stężenie i temperatura roztworu syropu skrobiowego. Zwłaszcza zwiększenie temperatury z 40 do 60 °C znacznie zintensyfikowało usuwanie wody z dyni. Najlepsze efekty odwadniania osmotycznego dyni uzyskano przy użyciu 66,3 % roztworu syropu skrobiowego w temperaturze 60 °C. Natomiast najmniej zadowalające wyniki otrzymano w wyniku prowadzenia procesu w temperaturze 20 °C.
W pracy przedstawiono główne kierunki badań nad produkcją roślin transgenicznych oraz stan wdrażania tych roślin do masowej uprawy. Wskazano, że większość stosowanych modyfikacji genetycznych roślin uprawnych zmierza do zwiększenia odporności roślin na niekorzystne warunki środowiskowe oraz do polepszenia ich właściwości technologicznych i żywieniowych. Omówiono także problemy związane z bezpieczeństwem konsumenta i odbiorem społecznym żywności transgenicznej.
Celem pracy było określenie stanu mikrobiologicznego plastrów marchwi minimalnie przetworzonej w warunkach symulacji przerwania łańcucha chłodniczego. Próby marchwi minimalnie przetworzonej przechowywano przez 10 dni w różnych kombinacjach temperatury 5, 15 i 20°C. Najmniej korzystne, z punktu widzenia bezpieczeństwa mikrobiologicznego, było podwyższenie temperatury na początku okresu przechowywania. Dostępność składników odżywczych oraz odpowiednio wysokie stężenie tlenu i podwyższenie temperatury stymulowały wzrost wszystkich badanych grup mikroorganizmów.
Wraz ze zmianą wiedzy na temat żywności zmieniają się trendy żywieniowe, a także przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności, m.in. dotyczące zanieczyszczeń. Coraz większą popularnością cieszy się żywność mało przetworzona. Metody nietermiczne mogące mieć zastosowanie w jej utrwalaniu to: radiacja, wysokie ciśnienie, zmienne pole elektryczne czy impulsy światła. Najpowszechniej stosowanym sposobem przedłużenia trwałości WOMP jest pakowanie w atmosferze modyfikowanej i przechowywanie w temperaturze chłodniczej. Więcej jest wykorzystywanych surowców do produkcji żywności stosowanych dotychczas jako lecznicze.
W pracy określono zawartość składników biologicznie czynnych oraz jakość mikrobiologiczną wybranych, dostępnych w handlu, warzyw mało przetworzonych i skiełkowanych nasion, przechowywanych w temperaturze 0 i 6 ºC. Nie stwierdzono jednoznacznie korzystniejszego wpływu niższej z temp. składowania na jakość warzyw. Przyczyną braku tego zróżnicowania była prawdopodobnie synteza chlorofili i karotenoidów zachodząca w niektórych warzywach podczas przechowywania w temp. 6ºC, z ograniczonym dostępem światła. Jedynie pod względem mikrobiologicznym niższa z temperatur składowania okazała się korzystniejsza. Ze wszystkich badanych produktów szczególnie małą zawartością polifenoli, chlorofili, karotenoidów, suchej masy i witaminy C cechowała się cięta sałata lodowa. W trakcie przechowywania nie stwierdzono wyraźnej zależności pomiędzy aktywnością enzymu polifenolooksydazy a zmianami zawartości składników fenolowych w warzywach. Ogólna liczba bakterii w badanych wyrobach mieściła się w zakresie od 10⁵ do 10⁹ jtk/g, bakterii z rodziny Enterobacteriaceae od 10⁴ do 10⁷ jtk/g, a drożdży i pleśni od 10² do 10⁶ jtk/g.
19
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Antymikrobiologiczne opakowania zywnosci

51%
Wzrastające wymagania konsumentów dotyczące bezpiecznej, minimalnie przetworzonej żywności oraz wydłużonego czasu jej przechowywania mobilizują przemysł spożywczy do wprowadzania m.in. aktywnych, w tym antymikrobiologicznych opakowań żywności. Głównymi antymikrobiologicznymi składnikami tych opakowań są: kwas benzoesowy, kwas sorbowy oraz ich sole, nizyna, lizozym, olejki eteryczne i inne. Składniki te, odpowiednio wkomponowane w matryce opakowania, zapobiegają lub ograniczają rozwój wielu drobnoustrojów, np.: Listeria monocytogenes, Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus oraz pleśni: Penicillium, Aspergillus niger. Skuteczność opakowania antymikrobiologicznego zależy od doboru składników antymikrobiologicznych do matrycy opakowania oraz rodzaju produktu spożywczego przeznaczonego do zapakowania. Problematyka ta jest przedmiotem niniejszego artykułu.
Produkcja żywności nisko przetworzonej w małych zakładach przetwórstwa płodów rolnych może spełnić ważną rolę w transformacji polskiej wsi. Ten kierunek produkcji znalazł się w programie rozwoju polskiej gospodarki żywnościowej. W artykule omówiono specyfikę powstawania małych i średnich zakładów przetwórstwa spożywczego, a także obecny stan i perspektywy rozwoju tej dziedziny produkcji obejmującej tzw. żywność biologiczną, żywność tradycyjną wytwarzaną metodami chałupniczymi oraz nisko przetworzoną z przeznaczeniem na rynek lokalny.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.