Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 100

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  suplementacja zywnosci
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badanie dotyczyło oceny częstości przyjmowania preparatów kwasu foliowego przez kobiety ciężarne, z uwzględnieniem okresu rozpoczęcia suplementacji, a także oszacowania dawki kwasu foliowego przyjmowanego w postaci preparatów. Badanie przeprowadzono w Warszawie, metodą ankietową wśród 547 kobiet ciężarnych. Badania wykazały, że suplementację diety kwasem foliowym przed zajściem w ciążę stosowało 31 % badanych kobiet. Częściej były to kobiety z wykształceniem wyższym, w optymalnym wieku rozrodczym i niekorzystną przeszłością położniczą. Suplementacja diety kwasem foliowym w okresie ciąży była powszechna (86% ciężarnych), jednakże zdecydowana większość ciężarnych (66,7%) rozpoczęła suplementację diety kwasem foliowym zbyt późno (4-5 tydzień ciąży lub początek 3 miesiąca). 36% kobiet ciężarnych przyjmowało dość duże dawki kwasu foliowego (1200-1400 µ.g dziennie), co wynika z jednoczesnego przyjmowania preparatu kwasu foliowego i innych preparatów witaminowo -mineralnych.
W pracy przedstawiono wyniki badań nad wpływem pH środowiska na aktywność przeciwrodnikową kwercetyny w obecności witaminy C (kwasu askorbinowego). Stwierdzono, że aktywność przeciwrodnikowa kwercetyny, zmierzona w teście TEAC (Trolox Equivalent Antioxidant Capacity), ulega znacznemu obniżeniu w pH 4,5-9,0 w wyniku interakcji z kwasem askorbinowym. Wykonano odpowiednie obliczenia kwantowo-chemiczne w celu wyjaśnienia obserwowanego antagonistycznego oddziaływania pomiędzy tymi przeciwutleniaczami.
Suplementowanie diety witaminami i/lub składnikami mineralnymi deklarowało ogółem 43% kandydatów do WSOSP. Stwierdzono, że zjawisko suplementacji diety było bardziej popularne wśród młodzieży, pochodzącej ze wsi. Preparaty zawierające witaminy przyjmowało dodatkowo 47,7% młodzieży mieszkającej na wsi i 35,6% mieszkającej w mieście. Składniki mineralne stosowało 34,1% ankietowanych pochodzących ze wsi oraz 21,9% ankietowanych pochodzących z miast. Najczęściej podawaną przyczyną sięgania po tego typu produkty było przekonanie, że jest to korzystne dla zdrowia. Spożywanie napojów energetyzujących było bardziej rozpowszechnione wśród młodzieży mieszkającej w miastach.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet, występującym niezależnie od regionu geograficznego, a niedobór witaminy D występuje w tej grupie chorych znacznie częściej niż w populacji osób zdrowych. W pracy dokonano przeglądu piśmiennictwa polskich i zagranicznych zaleceń dawkowania witaminy D u pacjentów onkologicznych. W Polsce głównym celem suplementacji witaminą D u pacjentek leczonych z powodu nowotworów piersi jest minimalizacja zagrożenia osteoporozą. Tymczasem badania naukowe wskazują, że utrzymanie właściwego surowiczego stężenia witaminy D znacząco obniża ryzyko raka piersi, właściwe stężenie witaminy D w trakcie diagnozy wiąże się z lepszym rokowaniem, a po okresie leczenia ze zmniejszonym ryzykiem nawrotów choroby. Optymalne wydaje się indywidualizowanie dawki witaminy D u kobiet leczonych z powodu raka piersi w oparciu o oznaczone laboratoryjnie stężenie witaminy D w surowicy, nie tylko w kontekście zapobiegania osteoporozie, ale również jako czynnika profilaktycznego, zapobiegającego wznowom nowotworu.
Celem niniejszych badań była ocena wpływu suplementacji diet preparatem L-karnityny (L-K) na wielkość parametrów wydolnościowych zawodników uprawiających boks. Dwudziestu zawodników uprawiających boks dobrano w pary i losowo przydzielono do grupy przyjmującej przez 6 tygodni 2 g L-K lub Placebo (P). Zawodnicy wykonywali 60-minutowy test wysiłkowy o intensywności 60-65% VO2max. Podczas pracy umiarkowanie intensywnej, 6-tygodniowej suplementacji zawodników L-K nie towarzyszyła redukcja współczynnika oddechowego (RQ) oraz stężenia kwasu mlekowego we krwi. Przyjmowanie preparatu L-K nie sprzyja poprawie zdolności wysiłkowych zawodników uprawiających boks.
W przemysłowych procesach przetwarzania żywności występują straty aromatu i istnieje potrzeba jego suplementacji. W artykule omawiane są syntetyczne związki zapachowe identyczne z naturalnymi i ich rola w aromatach spożywczych.
Określenie pojemności antyoksydacyjnej składników naszego pożywienia pozwala na skomponowanie zrównoważonej diety w zakresie równowagi między prooksydantami i antyoksydanlami. W przypadkach szczególnych takich jak chemo- lub radioterapia, choroby zakaźne lub inne, wytwarzające przewlekły stan zapalny (choroby reumatoidalne) istnieje zwiększona podaż form utleniających, których nie sposób skompensować dietą. Opracowano wiele różnych suplementów żywności o charakterze antyoksydantów, które mogą być podane w „tabletce" i przywrócić równowagę red-ox w organizmie. W pracy tej przebadano 21 różnych suplementów diety, będących na rynku polskim, o charakterze antyoksydantów, oznaczano ich zdolność antyoksydacyjną.
Decydujący wpływ na zdrowie ludzi ma jakość żywności. Odpowiednia dieta, zawierająca dużo warzyw i owoców bogatych w naturalne antyoksydanty, w znacznym stopniu zapobiega chorobom cywilizacyjnym. Związki fenolowe przyczyniają się m.in. do obniżania ryzyka zawału serca i chorób nowotworowych oraz są pomocne w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Wzbogacanie żywności jest najtańszą i najefektywniejszą formą poprawy jakości zdrowotnej żywności. Obecnie na rynku obserwuje się wzrost asortymentu żywności innowacyjnej o działaniu prozdrowotnym. Najlepiej rozwijającą się grupą produktów wzbogacanych w związki fenolowe są napoje, co wynika z łatwości ich spożycia i prostej technologii.
Celem badań była ocena, w badaniach modelowych na zwierzętach, wpływu zmiany składu diety i jej suplementacji witaminami z grupy B na stężenie kortykosteronu i wybrane wskaźniki metabolizmu białkowego. Doświadczenie przeprowadzono na 36 samicach szczura, w wieku około 7 miesięcy. Zwierzęta podzielono na 3 grupy żywione: grupa I – paszą podstawową, grupy II i III – paszą zmodyfikowaną. Grupy I i II otrzymywały do picia wodę, grupa III – wodny roztwór witamin z grupy B. Po 6 tygodniach doświadczenia zwierzęta uśpiono, a następnie pobrano do badań krew i tkanki. W surowicy krwi oznaczono: stężenie kortykosteronu, białka całkowitego i jego frakcji, mocznika i kreatyniny, aktywność GGTP, AspAT i AlAT. W wątrobie i mięśniach oznaczono zawartość białka ogólnego i tłuszczu. Dowiedziono, że zmiana składu diety, polegająca na zamianie pełnych ziaren zbóż na mąkę pszenną i sacharozę i jej suplementacja wybranymi witaminami z grupy B, spowodowała wzrost stężenia kortykosteronu do poziomu, który powodował obniżenie stężenia białka ogólnego i jego frakcji albumin we krwi oraz nasilenie tempa przemian aminokwasów, bez wprowadzania ich jednak w szlaki kataboliczne. Stwierdzono również niewielki, ale statystycznie istotny wzrost stężenia frakcji alfa1 – globulin, co może wskazywać na wzrost natężenia procesów wolnorodnikowych.
Celem pracy była ocena sposobu stosowania suplementów żywieniowych w okresie około treningowym wśród gimnastyczek i gimnastyków sportowych wysokiej klasy sportowej. Oczekiwano, że zebrane informacje pozwolą ustalić czy zawodnicy przypisują należytą uwagę ochronie własnego zdrowia poprzez stosowanie przemyślanej suplementacji. Badaniami objęto 15 gimnastyków sportowych oraz 15 gimnastyczek artystycznych posiadających klasę sportową mistrzowską. Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego, narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety anonimowej. Na podstawie analizy uzyskanych wyników wyodrębniono następujące błędy: większość badanych sportowców deklaruje stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych codziennie lub okresowo, nie stosują się do zalecanych sportowcom strategii żywieniowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.