Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  poziom spozycia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono analizę zmian zachodzących w poziomie i strukturze spożycia warzyw w Polsce i krajach Unii Europejskiej. W Polsce od 1988 roku konsumpcja warzyw systematycznie rosła do poziomu 137,1 kg na osobę.
Celem badań przedstawionych w artykule była analiza poziomu i struktury spożycia mięsa i przetworów mięsnych w gospodar-stwach domowych w rejonach o niekorzystnych wskaźnikach makroekonomicznych w Polsce, jak również określenie typów go-spodarstw domowych wyróżniających się specyficznymi cechami w tym zakresie. Analiza statystyczna pozwoliła na stwierdzenie, że wśród 4 województw, w których średnie spożycie mięsa i jego przetworów jest największe, znalazły się aż 3 województwa o niekorzystnych wskaźnikach makroekonomicznych, tj. podlaskie, świętokrzy¬skie i warmińsko-mazurskie. Określono cechy socjodemograficzne gospodarstw domowych, predysponujące do wyższego niż średnie spożycia mięsa i przetworów, a wśród nich: wiek, wykształcenie, status zawodowy, reprezentowana kategoria społeczno-zawodowa.
W artykule została przedstawiona analiza konsumpcji w gospodarstwach domowych rolników i pracowników w latach 1995-2005. Zmiany konsumpcji zaprezentowano w ujęciu ilościowym i jakościowym, również z uwzględnieniem wartości odżywczej diety.
Poziom spożycia wybranych składników mineralnych w grupie kobiet ciężarnych. Celem badań była analiza podaży składników mineralnych w dziennych racjach pokarmowych kobiet w kolejnych trymestrach ciąży. Badania przeprowadzono wśród 80 ciężarnych kobiet w wieku 25-40 lat w Warszawie i Zamościu. Zawartość składników mineralnych w racjach pokarmowych przeprowadzono na podstawie wywiadu o spożyciu w ciągu 24-godzin poprzedzających badania, a uzyskane dane porównano z normami żywieniowymi. Badania wykazały brak zbilansowania pomiędzy składnikami mineralnymi w dziennych racjach pokarmowych kobiet ciężarnych. Stwierdzono nadmierną podaż sodu i fosforu oraz deficyt żelaza, magnezu i wapnia.
Celem 12-tygodniowego doświadczenia przeprowadzonego na 10 zdrowych osobach w wieku 22-31 lat było określenie zmian zachodzących w dynamice utleniania aminokwasów pod wpływem zmieniającego się co 4 tygodnie poziomu spożycia białka. Spożycie to w okresie pierwszych 4 tygodni wynosiło 1 g białka na 1 kg masy ciała w ciągu 24 godz., następnie z dnia na dzień obniżyło się do poziomu 0,5 g/kg/24 godz., a po 4 tygodniach zwiększyło się do poziomu wyjściowego i utrzymywało się na nim przez ostatnie 4 tygodnie doświadczenia. Oznaczając dobowe wydalanie azotu ogólnego w moczu stwierdzono, że przez pierwsze 2 tygodnie okresu obniżonego spożycia białka wydalanie to było wyższe od ilości azotu spożywanego w diecie, ale zmniejszało się stopniowo i osiągnęło poziom równowagi w trzecim tygodniu tego okresu. W ostatnim, trzecim okresie prowadzonych badań wydalanie azotu ogólnego w moczu było z kolei niższe od ilości spożywanego w tym czasie azotu przez pierwsze 2 tygodnie i osiągnęło poziom równowagi w trzecim tygodniu tego okresu. Analogiczne prawidłowości zaobserwowano w odniesieniu do wydalania w moczu azotu mocznika i 15N-glicyny podawanej na poziomie markera biochemicznego jeden raz w każdym tygodniu doświadczenia. Z badań nad dynamiką utleniania 1-13C- leucyny wynika z kolei, że poziom spożycia białka nie wpływał istotnie na tempo utleniania tego aminokwasu w stanie post-absorpcyjnym. Wyniki te wskazują, że poziom spożycia białka indukuje w organizmie młodego dorosłego człowieka odpowiednie tempo katabolizmu aminokwasów innych, niż leucyna i że ten wpływ utrzymuje się jeszcze mniej więcej przez 2 tygodnie po zmianie poziomu spożycia białka.
W pracy przedstawiono ważną i ciągle aktualną problematykę zmian poziomu spożycia żywności w polskich gospodarstwach domowych w wyniku transformacji ustrojowej. Na podstawie skonstruowanego syntetycznego miernika poziomu wyżywienia dokonano porównania gospodarstw domowych pracowników i rolników pod względem poziomu spożycia podstawowych artykułów żywnościowych na tle pozostałych grup społeczno- ekonomicznych.
Opracowanie zawiera analizę głównych tendencji zmian w konsumpcji mleka, mięsa i ich przetworów w Polsce. Analizą objęto zmiany w konsumpcji omawianych produktów na podstawie danych bilansowych oraz badań budżetów gospodarstw domowych.
Przeprowadzono ocenę sposobu żywienia oraz wybranych wskaźników stanu odżywienia grupy kobiet po menopauzie stosujących hormonalną terapią zastępczą (HTZ). Całodzienne racje pokarmowe (CRP) były nieprawidłowo zbilansowane pod względem udziału energii z białka, tłuszczu i węglowodanów oraz analizowanych składników mineralnych. Wysoki procentowy udział białka (15,8 ± 2,71%) i tłuszczu (36,9 ± 6,09%) może zwiększać ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego. Jednocześnie niski poziom spożycia wapnia (738 ± 278 mg), cynku (1399 ± 332mg) i miedzi (1,29 ± 0,29 mg) wydaje się dodatkowo sprzyjać procesom peroksydacji, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Konieczna jest edukacja żywieniowa oraz zmiana sposobu żywienia w badanej grupie otyłych kobiet po menopauzie.
W artykule przedstawiono analizę konsumpcji w gospodarstwach domowych rolników i pracowników w latach 1995-2004. Zmiany konsumpcji zaprezentowano w ujęciu ilościowym i jakościowym, również z uwzględnieniem wartości odżywczej diety.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.