Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pomoc panstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono analizę dotychczasowej pomocy państwa grupom producentów rolnych, która wynika z wprowadzonej w życie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach. Do poruszonego tematu wykorzystano materiały z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Departamentu Wsparcia Krajowego, sekcji Grup Producentów Rolnych w Warszawie. Analizowane dane przedstawiono za pomocą metod statystyki opisowej, co pozwala na przeprowadzenie analizy porównawczej.
Celem badań była ocena roli kredytów preferencyjnych w finansowaniu inwestycji w polskim rolnictwie w latach 2000-2011. Pod uwagę wzięto inwestycje w środki trwałe z wyłączeniem ziemi. Z przeprowadzonej analizy wynika, że znaczenie kredytów preferencyjnych w realizacji inwestycji było w badanym okresie znaczne, o czym świadczy prawie 60-proc. przeciętna relacja wartości inwestycyjnych kredytów preferencyjnych do wartości nakładów inwestycyjnych. W badanym okresie można wyróżnić dwa podokresy. W pierwszym obejmującym lata 2000-2007, rola kredytów była duża, o czym świadczy wysoki poziom wspomnianej relacji. W drugim podokresie (2008-2013) znaczenie tych kredytów zmniejszyło się znacznie, co mogło być wynikiem możliwości finansowania inwestycji oferowanych w ramach WPR, jak również kryzysu finansowego.
Artykuł koncentruje się na zagadnieniu państwowego wsparcia dla przedsiębiorstw sektora rolnego z wykorzystaniem finansowania budżetowego, ulgowego opodatkowania, regulowania taryfowego i celnego, kształtowania cen i innych instrumentów. Główną uwagę poświęcono problemowi nieefektywnego wykorzystania środków scentralizowanego wsparcia finansowego. Zaproponowano ograniczenie kanałów wsparcia państwowego i popieranie najbardziej efektywnych form i rodzajów produkcji.
Coraz częściej wyrażana jest opinia, że innowacja stanowi dla krajów członkowskich UE podstawę trwałego wzrostu gospodarczego oraz umożliwia poprawę warunków ekonomicznych i społecznych. Skutecznie realizowana polityka proinnowacyjna państw Unii Europejskiej, obejmująca sferę badań i wdrażania rozwiązań naukowych do praktyki, może się przyczynić do zwiększenia innowacyjności gospodarki w E uropie. Cele europejskiej, w tym również polskiej polityki w dziedzinie badań naukowych i innowacji mogą być osiągnięte tylko dzięki systemowemu podejściu uwzględniającemu interaktywny charakter innowacji oraz skoordynowaniu polityki naukowo-technicznej z innymi politykami społeczno-gospodarczymi. Wymaga to zintegrowanego podejścia do procesów innowacyjnych poprzez działania legislacyjne i kierowanie procesami reform mikroekonomicznych i strukturalnych. Artykuł omawia występujące uwarunkowania procesów innowacyjnych oraz zakres przewidywanych działań zarówno po stronie Komisji Europejskiej, jak i państw członkowskich na rzecz wsparcia innowacyjności na obszarze Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.