Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 119

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odzysk opakowan
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opakowanie
|
2000
|
tom 45
|
nr 04
22-23
W Europie w 1998 r. średni poziom odzysku puszek aluminiowych kształtował się na poziomie 41%, a w Polsce tylko na poziomie 13%, ale w 1999 r. wzrósł do 22%. Ponad 4 tysiące ton odpadów aluminiowych zostało w 1999 r. ponownie przetworzonych z korzyścią dla środowiska i gospodarki.
Opakowanie
|
2001
|
tom 46
|
nr 12
12-15
Dotyczące tej problematyki normy europejskie są obecnie tłumaczone i zostaną niebawem wydane jako normy EN-PN. Wprowadzenie tych norm ułatwić powinno realizację zasady przeciwdziałania powstawaniu odpadów opakowaniowych i ograniczenie negatywnego wpływu opakowań na środowisko. Będą one też podstawą opracowania rozporządzeń wykonawczych do ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, która ma obowiązywać od stycznia 2002 r.
Opakowanie
|
2010
|
tom 55
|
nr 05
19-22
Po 8 latach funkcjonowania nowych uregulowań prawa dotyczących obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych potrzebna jest obiektywna ocena stanu realizacji obowiązków ustawowych i zdefiniowanie koniecznych zmian systemowych. Z oficjalnych sprawozdań wynika, że pięć lat po wejściu do Unii Europejskiej Polska odzyskuje i przetwarza więcej odpadów opakowaniowych niż zadeklarowała to w Traktacie Akcesyjnym. Pozornie nie jest więc źle. A jak jest naprawdę? Selektywna zbiórka odpadów opakowaniowych z gospodarstw domowych jest tu dobrym przykładem dla opisania problemów całego systemu odzysku i recyklingu w Polsce. Rzeczywistość wydaje się znacznie gorsza niż liczby ze sprawozdań Ministerstwa. Problem wydaje się być znacznie szerszy i dotyczy całej gospodarki odpadami.
W obszarze opakowań i odpadów opakowaniowych stosuje się w Europie pewne instrumenty ekonomiczne, których zadaniem jest ukierunkowanie sektora przemysłowego produkującego i użytkującego opakowania na wymagania ochrony środowiska, jednym z takich instrumentów jest obowiązkowa oplata depozytowa nakładana na niektóre rodzaje opakowań, np. jednorazowego użycia po napojach, w celu zachęcania konsumentów do ich zwrotu do punktu sprzedaży. Od roku 2003 w Niemczech, jako sankcję za nieosiągnięcie odpowiednio wysokiego udziału na rynku opakowań wielokrotnego użytku, opłatą depozytową zostały objęte opakowania jednorazowego użycia do napojów. Depozyt dotyczy butelek szklanych, butelek PET i puszek stosowanych do piwa, wody mineralnej i napojów gazowanych. Podstawą do wprowadzenia obligatoryjnego depozytu była Analiza Cyklu Życia (LCA) przeprowadzona dla różnych opakowań do napojów. Wyniki LCA wykazują, że obciążenia środowiska powstałe przy stosowaniu jednorazowych pudełek z laminatów oraz torebek są takie same jak w przypadku butelek szklanych wielokrotnego użycia, natomiast dla jednorazowych butelek szklanych, butelek PET i puszek zdecydowanie większe. Polskie regulacje prawne wprowadziły również obowiązkowy depozyt - kaucję na opakowania środków niebezpiecznych, w celu zachęcania konsumentów do zwrotu opakowania do punktu sprzedaży. Generalnie jednak obowiązkowy depozyt nie jest dobrze przyjmowany przez przemysł i handel, gdyż powoduje dodatkowe koszty.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.