Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ochrona przed powodzia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
3
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Scalenia gruntów w obliczu geozagrożeń

100%
Gwałtowne powodzie oraz osuwiska to groźne i tragiczne w skutkach zjawiska, z którymi mamy coraz częściej do czynienia. Ostatnie lata przyniosły katastrofalne powodzie, które spustoszyły nie tylko Polską, ale także inne kraje Europy środkowej, a skala ich zniszczeń jest trudna do oszacowania do dnia dzisiejszego. Dramatyczne skutki geozagrożeń dodatkowo intensyfikuje działalność prowadzona przez człowieka (m.in. zabudowa mieszkaniowa) w obszarze stref zagrożonych ich występieniem. Od dawna poszukuje się różnego rodzaju rozwiązań, dzięki którym można minimalizować ryzyko występienia powodzi czy osunięć ziemi oraz strat powstałych w ich wyniku. Celem pracy jest przedstawienie scalenia gruntów jako jednego ze znaczących inicjatyw podejmowanych w związku z ochroną przed powodzią oraz osunięciami ziemi. Sugerowanym rozwiązaniem jest poszerzenie zakresu prac scaleniowych o działania uwzględniające potrzeby i wymagania związane z zapobieganiem i ochroną przed geozagrożeniami. W opracowaniu przedstawiono teoretyczną koncepcje studium geozagrożeń wraz ze wskazaniem materiałów źródłowych koniecznych do jego przygotowania.
Budowa zbiornika retencyjnego Wielowieś Klasztorna w Wielkopolsce Południowej na rzece Prośnie zwiększy małą retencję, a tym samym ograniczy niedobór wody w regionie, zatrzyma (spłaszczy) fale powodziową. W artykule omówiono prognozowane zmiany warunków hydrologicznych w regionie zbiornika oraz uregulowanie stosunków wodno-glebowych powyżej i poniżej zbiornika.
W pracy przedstawiono analizę porównawczą efektów spłaszczenia fali wezbraniowej przechodzącej przez mały zbiornik retencyjny. Wykazano, że mały zbiornik wyposażony w upusty może pełnić z powodzeniem rolę urządzenia ochrony przeciwpowodziowej. Wykazano także, że przelewy trójkątne, zwymiarowane na przepuszczenie przepływu miarodajnego przy tej samej rzędnej MaxPP są bardziej efektywne w spłaszczaniu fali, niż są przelewy prostokątne.
Użytki rolne i obszary wiejskie są narażone na zjawiska suszy, powodzi i podtopień. W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom tych zjawisk należy pilnie zwiększyć nakłady na odbudowę i modernizację urządzeń wodno-melioracyjnych oraz na ich utrzymanie. W artykule omówiono ekstrema pogodowe w Polsce, stan i ocenę ochrony przed powodzią, przed podtopieniami użytków rolnych oraz wskazano na możliwości zapobiegania skutkom susz. Omówiono również stan i ocenę ekologicznej drożności rzek oraz celowość odbudowy i modernizacji systemów wodno-melioracyjnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.