Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  economic index
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem prezentowanego artykułu jest ocena konkurencyjności gospodarstw rolnych w latach 2005-2007. W badaniach wykorzystano standardowe wyniki uzyskane przez indywidualne gospodarstwa rolne dostarczające dane rachunkowe do Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych - FADN (Farm Accountancy Data Network). W oparciu o taksonomiczne mierniki rozwoju sklasyfikowano poszczególne typy gospodarstw ze względu na poziom ich kondycji ekonomiczno-finansowej, przyjmując jako zmienną kontekstualną typ produkcji rolniczej. Przeprowadzone badania umożliwiły sformułowanie wniosków dotyczących trafności decyzji produkcyjnych gospodarstw oraz wykorzystania posiadanych zasobów.
Badania wykonano na pszenżycie ozimym w latach 2003-2004 oraz na pszenicy ozimej w roku 2007 na polu doświadczalnym w Boguchwale. Średnie porażenie powierzchni liści przez sprawców chorób pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej wyniosło odpowiednio 43,4% i 87,4%. Skuteczność zastosowanych środków grzybobójczych wyniosła od 17,4% do 89,9%. Nadwyżka produkcji uratowanej dla pszenżyta wyniosła od 198 zł‧ha⁻¹ do 652 zł‧ha⁻¹, a dla pszenicy od 285 zł‧ha⁻¹ do 577 zł‧ha⁻¹. Wskaźnik pokrycia kosztów dla pszenżyta wyniósł od 0,8 do 5,6, a dla pszenicy od 1,4 do 3,1, podczas gdy wskaźnik opłacalności zabiegów wyniósł dla pszenżyta od 2,1 do 7,0, a dla pszenicy od 2,0 do 5,1. Procentowy wskaźnik kosztów dla pszenżyta i pszenicy wyniósł odpowiednio 4,0 i 3,1.
Umiejscowienie płodozmianów w systemach produkcji roślinnej wymaga ustalenia nazewnictwa tych systemów, a następnie kryteriów i granic specjalizacji. Wyróżniono trzy systemy: intensywny, średniointensywny i ekstensywny. Podstawą charakterystyki tych systemów były dane z literatury i technologie produkcji poszczególnych ziemiopłodów: zalecane (IUNG) - intensywna i standardowa oraz powszechnie stosowana w gospodarstwach indywidualnych (IERiGŻ). Opracowano 6 modelowych płodozmianów spełniających podstawowe kryteria doboru i następstwa roślin oraz ich technologii, przypisywane wyróżnionym grupom. W charakterystyce liczbowo-punktowo-słownej grup płodozmianów uwzględniono wiele wskaźników technicznych, produkcyjnych, ekologicznych i ekonomicznych. Zakładając, że w Polsce będą stosowane wszystkie trzy główne systemy produkcji roślinnej i reprezentujące je grupy płodozmianów, spełnienie podstawowych kryteriów ekologicznych, ekonomicznych i strategicznych w kraju będzie uwarunkowane właściwymi proporcjami między nimi.
Badania nad efektywnością ekonomiczną zastosowanych pestycydów w pszenicy ozimej w latach 2007-2008 wykonano w Boguchwale. Średnie porażenie powierzchni liści przez choroby pszenicy wyniosło odpowiednio 85,2 i 75,8%, a uszkodzenie przez szkodniki - 34,3%. Skuteczność zastosowanych środków grzybobójczych wyniosła od 17,4 do 89,9%, a insektycydów od 73,4 do 90,4%. Nadwyżka produkcji wahała się od 217 do 1393 PLN·ha-1. Wskaźnik pokrycia kosztów wyniósł od 1,4 do 5,1, a wskaźnik opłacalności zabiegów od 1,0 do 7.4. Procentowy wskaźnik kosztów wahał się od 1,1 do 7,4.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.