Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 107

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dzialanie prozdrowotne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Jeszcze do niedawna aktywność fizyczna była przeciwwskazana dla chorych na choroby przewlekłe. Obecnie dopuszczalne są wszystkie rodzaje ćwiczeń i formy aktywności fizycznej, we wszystkich stadiach choroby oraz etapach i metodach jej leczenia. Najbardziej wskazane są ćwiczenia tlenowe, podczas których krew dostarcza do mięśni wystarczającą ilość tlenu do produkcji energii. Najlepsze są naturalne formy ruchu angażujące duże grupy mięśniowe, np. marsz o umiarkowanej intensywności, wykonywane od 3 do 5 razy w tygodniu przez 30 - 60 minut. Wśród najbardziej wskazanych i dobrze tolerowanych form ruchu są np. nordic walking oraz ćwiczenia w wodzie, która jest bardzo dobrym środowiskiem dla bezpiecznego i skutecznego treningu fizycznego. Uzupełnieniem treningu tlenowego jest trening oporowy, którego celem jest zwiększenie sprawności mięśni szkieletowych, które mają największe znaczenie w funkcjonalnej niezależności człowieka. Skuteczność prozdrowotnego oddziaływania aktywności fizycznej zależy od jej intensywności. Obecnie najbardziej zalecana jest rekreacyjna aktywność fizyczna na poziomie 1000 kcal wydatku energetycznego tygodniowo lub 150 - 400 kcal dziennie, która może być częściowo zastąpiona lub uzupełniona większym zaangażowaniem mięśni w wykonywaniu codziennych czynności (Non-exercises Activity Thermogenesis). Trening fizyczny może wspomagać leczenie wielu chorób, między innymi obniżając ciśnienie tętnicze krwi, działa jak leki hipotensyjne, zmniejszając poziom cukru we krwi, jak leki przeciwcukrzycowe, zwalniając spoczynkową akcję serca, jak beta blokery, zwiększając gęstość kości, jak preparaty wapnia, a regulując przemianę materii, jak leki w leczeniu otyłości. Wysoka sprawność fizyczna, która jest wynikiem aktywności zmniejsza o 50% ryzyko przedwczesnej śmierci, a wysoka wydolność fizyczna redukuje to ryzyko niezależnie od innych jego czynników.
Witaminę E stanowi grupa ośmiu związków – tokochromanoli (czterech tokoferoli i czterech tokotrienoli), wykazujących aktywność najaktywniejszego i najważniejszego przedstawiciela: α-tokoferolu. Do niedawna uwaga badaczy skupiała się niemal wyłącznie na α-tokoferolu, który jest preferencyjnie zatrzymywany w organizmie, gdzie pełni liczne funkcje: antyoksydacyjną, stabilizującą i regulującą właściwości strukturalno-funkcjonalne błon komórkowych, a także regulującą aktywność licznych enzymów. Pozostałe tokoferole i tokotrienole są szybko metabolizowane i wydalane z organizmu. Z tego względu traktowano je jako zbędne i nie przypisywano im większego znaczenia biologicznego. Od kilku dekad wzrasta zainteresowanie badaczy innymi tokochromanolami, zwłaszcza γ-tokoferolem oraz tokotrienolami, które wykazują często aktywność biologiczną całkowicie odmienną niż α-tokoferol. Tokotrienole obniżają poziom cholesterolu hamując reduktazę HMG-CoA, kluczowy enzym w biosyntezie cholesterolu. Wykazują aktywność przeciwnowotworową przeciwdziałając angiogenezie i proliferacji komórek, a także indukując apoptozę i wzmacniając układ odpornościowy. W stężeniach nanomolowych działają neuroprotekcyjnie, szczególnie chroniąc komórki nerwowe przed toksycznym działaniem glutaminianu. Wykazują także działanie kardioprotekcyjne, a także antyosteoporotyczne. W artykule przedstawione zostały najważniejsze aspekty działania biologicznego tokotrienoli, które przejawiają interesujące działanie prozdrowotne w aspekcie zarówno suplementacji, jaki potencjalnych zastosowań terapeutycznych.
W artykule przedstawiono etapy produkcji czipsów z buraków ćwikłowych, a także wpływ poszczególnych zabiegów technologicznych na zmiany zdolności przeciwutleniającej buraka oraz zawartości barwników betalainowych. Porównano również zdolności przeciwutleniające w sokach i czipsach buraczanych z trzech odmian buraka. W procesie technologicznym otrzymywania czipsów buraczanych duże straty barwników czerwonych następują w czasie blanszowania i odwadniania. Zabiegi technologiczne związane z obróbką termiczną, zwłaszcza suszenie, zwiększają zdolność przeciwutleniającą czipsów w przeliczeniu na suchą substancję w gotowym produkcie. Czipsy buraczane charakteryzują się wysoką zdolnością przeciwutleniającą rzędu 100 µM Troloxu/g produktu. Zarówno soki, jak i czipsy buraczane są doskonałymi źródło produktami o działaniu prozdrowotnym.
W pracy omówiono rolę dominujących składników wód mineralnych w żywieniu oraz przedstawiono krajowe wody mineralne, które ze względu na zawartość i rodzaj składników mineralnych stanowią cenny składnik diety i wykazują działanie profilaktyczne.
Czarny bez (Sambucus nigra) stanowi ważny element medycyny tradycyjnej ze względu na walory zdrowotne i sensoryczne. Owoce czarnego bzu są zaliczane do grupy tzw. superowoców, które charakteryzują się wysoką zawartością składników odżywczych o udowodnionej wysokiej aktywności biologicznej. Jego właściwości prozdrowotne obejmują przede wszystkim działanie przeciwutleniające, ochronne w chorobach układu krążenia, cukrzycy i otyłości. Pomimo wielu korzystnych właściwości należy jednak pamiętać że spożycie niedojrzałych owoców czarnego bzu może powodować reakcję alergiczną.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.