Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  choroby ukladu sercowo-naczyniowego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Starzenie się organizmu jest procesem złożonym prowadzącym do zwiększonego ryzyka głównie takich chorób, jak choroby sercowo-naczyniowe i neurodegeneracyjne, ale również do cukrzycy. Związek z chorobami sercowo-naczyniowymi i naczyń mózgowych zależy nie tytko od czynników występujących u osób w wieku podeszłym, ale również od samego postępu procesu starzenia się. Podczas procesu starzenia zachodzą zmiany strukturalne, fizjologiczne i funkcjonalne w sercu i naczyniach tętniczych i żylnych. Kliniczne konsekwencje tych zmian to zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie, niewydolność serca. Narastanie występowania cukrzycy jest szczególnie alarmujące z tego względu, iż choroba ta zwiększa ryzyko wielu chorób związanych z wiekiem, w tym chorób sercowo-naczyniowych. Patogeneza cukrzycy w wieku podeszłym charakteryzuje się dwiema cechami: wzrostem insulinooporności i upośledzeniem sekrecji insuliny. W pracy przedstawiono mechanizmy prowadzące do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy u osób w wieku podeszłym.
Choroby sercowo-naczyniowe są wiodącą przyczyną zgonów w starszym wieku. Zalecenia dietetyczne dla ludzi starszych w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych nie różnią się od zaleceń dla młodszej populacji. Jednakże dowody naukowe, że interwencja dietetyczna zastosowana późno w życiu zmniejsza występowanie epizodów sercowo-naczyniowych, są ograniczone z powodu niedostatku kontrolowanych badań klinicznych. W tej sytuacji zalecenia dla ludzi starszych opierają się na konsensusie opinii, który wynika z korzystnego wpływu diety śródziemnomorskiej i podobnej do niej diety DASH na profil czynników ryzyka. Co dotyczy polskich seniorów, częstość występowania sercowo-naczyniowych czynników ryzyka jest bardzo duża (badanie WOBASZ Senior). Tak więc do interwencji dietetycznej należą zamiana tłuszczów nasyconych na tłuszcze nienasycone, unikanie przetworzonej żywności zawierającej kwasy tłuszczowe trans, wzrost spożycia owoców i warzyw przynajmniej do 400 g dziennie, spożywanie ryb dwa razy w tygodniu (jedna porcja tłustej ryby) i ograniczenie spożycia soli < 5 g na dzień.
Badania nad wykazaniem związku spożywania alkoholu z rozwojem zmian miażdżycowych rozpoczęły się od czasu tzw.,, paradoksu francuskiego". Analiza tego zjawiska rozpoczęła badania nad wpływem spożywanego alkoholu na układ sercowo-naczyniowy. Umiarkowana podaż kawy naturalnej nie stanowi ryzyka dla zdrowia człowieka, ale wzmożone spożywanie jej naparów, a zwłaszcza w połączeniu z paleniem papierosów i piciem alkoholu stanowi jeden z czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca (chns). Mechanizmy działania alkoholu i kawy jako czynników ryzyka chns, są wciąż nie do końca poznane i budzą wiele kontrowersji. Palenie tytoniu jest aktualnie niekwestionowanym czynnikiem ryzyka rozwoju chns. Ponadto u osób palących ryzyko zgonu w przebiegu chns jest dwukrotnie większe niż u niepalących. ,, Bierni" palacze, są narażeni na ryzyko wystąpienia takich samych chorób odtytoniowych jak palący papierosy.
Wysokie spożycie sodu, a niskie potasu, sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego i innych chorób sercowo-naczyniowych. Zalecane jest spożywanie soli przez ludzi zdrowych poniżej 6 g/dzień, co przy wysokim spożyciu warzyw i owoców zapewnia pożądany stosunek spożycia potasu do sodu powyżej 3. W Polsce spożycie soli szacowane jest powyżej 12 g/dzień. W latach 1998-2007 spożycie to prawdopodobnie uległo niewielkiemu zmniejszeniu. Brak jest jednak dowodów, że spadek liczby zgonów na choroby sercowo-naczyniowe po 1991 roku zależny był od mniejszego spożycia soli.
Badaniami objęto kohortę osób z nadwagą i otyłością. Określono u nich częstość występowania nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca oraz zaburzeń lipidowych. W dziennych racjach pokarmowych oszacowano spożycie białka, tłuszczów, cholesterolu pokarmowego, kwasów tłuszczowych nasyconych, jedno- i wielonienasyconych oraz witamin anty oksydacyjnych. Stwierdzono błędy żywieniowe w spożyciu głównych składników odżywczych, natomiast spożycie witamin antyoksydacyjnych było zadowalające. Suplementację witaminową zalecono w indywidualnych przypadkach.
Oznaczono i porównano średnie stężenia wapnia, magnezu, cynku i miedzi w ścianie tętniczej, wydzielonych z niej błonach wewnętrznej i środkowej oraz blaszce miażdżycowej w dwóch grupach mężczyzn: z miażdżycą tętnic kończyn, dolnych (MT) i tętniakiem aorty brzusznej (TAB) Stwierdzono wyższe średnie stężenia Mg, Zn i Cu (odpowienio: 0,88 mg/g, 87,9 i 6,93 ug/g suchej masy) w ścianie tętniczej w MT w porównaniu z TAB (odpowiednio: 0,52 mg/g, 53,4 i 4,69 ug/g suchej masy). Analiza dwóch warstw ściany tętniczej wskazuje na gromadzenie się Ca, Mg, Zni Cu raczej w błonie wewnętrznej niż środkowej oraz w blaszce miażdżycowej, nie zaś w otaczającej tkance.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.