Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  barwniki syntetyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono barwniki naturalne i syntetyczne oraz pigmenty nieorganiczne dopuszczone do barwienia żywności w krajach Unii Europejskiej i w Polsce. Omówiono polskie barwniki spożywcze.
W artykule przedstawiono organiczne barwniki syntetyczne puszczone obecnie do barwienia żywności. Omówiono ich klasyfikację i budowę chemiczną oraz właściwości fizykochemiczne. Podano ich zastosowanie do barwienia określonych grup żywności. Omówiono czynniki wpływające na ich stabilność w procesie technologicznym oraz w gotowym wyrobie.
Barwniki używane w produktach żywnościowych dzieli się na naturalne i syntetyczne. Stosowanie tych ostatnich wzbudza wiele kontrowersji ze względu na ich potencjalnie szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Szczególne obawy dotyczą niekorzystnego wpływu barwników syntetycznych na zachowanie i zdrowie dzieci. Celem pracy była ocena składu wybranych produktów dla dzieci pod względem użytych substancji barwiących. Przegląd związków barwnych stosowanych w słodyczach i napojach przeznaczonych dla dzieci wykonano na podstawie deklaracji producentów 107 produktów, wśród których były: napoje, żelki, lizaki, cukierki i dekoracje cukiernicze. Wyniki przedyskutowano w kontekście toksyczności barwników używanych w przemyśle spożywczym. Ponadto przedstawiono krótką charakterystykę substancji barwiących znajdujących się w badanych produktach, ze szczególnym uwzględnieniem barwników syntetycznych. Stwierdzono, że producenci badanych wyrobów przeznaczonych dla dzieci stosują przede wszystkim ekstrakty i koncentraty pochodzenia roślinnego, ewentualnie barwniki naturalne bądź identyczne z naturalnymi. Użycie barwników syntetycznych jest ograniczone zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Żaden z trzech organicznych barwników syntetycznych zadeklarowanych przez producentów na etykietach żywności dla dzieci nie należał do grupy tzw. „barwników z Southampton”. Mianem tym określa się barwniki (żółcień chinolinową – E104, tartrazynę – E102, żółcień pomarańczową FCF – E110, azorubinę – E122, czerwień koszenilową – E124 i czerwień Allura AC – E129), w stosunku do których istnieją przesłanki o niekorzystnym wpływie na aktywność i skupienie uwagi u dzieci.
W pracy badano wpływ światła i wybranych półfabrykatów na stabilność barwy wódek zawierających wybrane barwniki syntetyczne. Próbki wódek o mocy 30% obj. przechowywano bez dostępu światła i na wystawie oświetlonej świetlówką przy natężeniu oświetlenia 13 klx. W wyniku doświadczeń okazało się, że azorubina i czerwień koszenilowa są nieodporne na obecność witaminy C i syropu cukrowego z kwasem cytrynowym a stabilne w obecności pozostałych badanych półfabrykatów: spirytusów surowych, destylatów, aromatów. Indygotyna okazała się barwnikiem bardziej nietrwałym od wyżej wymienionych, a szczególnie silnie odbarwił ją aromat ananasowy i jednoczesna obecność dużej ilości składników w wódce.
Ustawodawstwo w Polsce oraz w innych krajach, a także Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. dodatków do żywności określają ściśle ilości barwników, jakie można dodawać do środków spożywczych. W części I artykułu przedstawiono metody identyfikacji barwników w żywności oraz badania ich czystości. Część II, która ukaże się w numerze 10'92 zawierać będzie analizę ilościową barwników spożywczych.
W pracy zbadano rozmieszczanie narządowe, kinetykę zaniku z osocza i wydalanie 14C z moczem i kałem po jednorazowym podaniu [14C]-1-naftolu u szczurów. Przeprowadzone badania wykazały, że 1-naftol jest substancją o szybkim obrocie ustrojowym i w warunkach ekspozycji powtarzanej nie należy się spodziewać kumulacji tego związku w ustroju.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.