Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Ocena stanu odżywienia sportowców stanowi ważny element w planowaniu i realizacji cykli treningowych, szczególnie w sportach ekstremalnych, do których należy zaliczyć także spadochroniarstwo. Celem pracy była antropometryczna ocena stanu odżywienia reprezentacji Wojska Polskiego w sportach spadochronowych. Badaniami objęto 30 żołnierzy zawodowych, mężczyzn w wieku 22-42 lata, uprawiających wyczynowo sporty spadochronowe. Do oceny stanu odżywienia stosowano badania antropometryczne jako metodę łatwą do przeprowadzenia w warunkach naturalnych i powszechnie stosowaną, a dającą duże możliwości interpretacji wyników. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że 4б,7Уо ogółu badanych wykazywało otyłość. Najniższy odsetek otyłych był w najmłodszej grupie wiekowej, podczas gdy ilość skoczków wykazujących otyłość wzrastała wraz z ich wiekiem. Celowym, zatem jest podjęcie stosownych działań przez służbę zdrowia, wśród skoczków spadochronowych, w zakresie żywieniowej profilaktyki otyłości oraz szerzenia żywieniowej oświaty zdrowotnej.
Styl życia jest często kreowany przez media, jako wzorzec do naśladowania. Szczególnie wielu zapracowanych ludzi czerpie informacje dotyczące spraw zawodowych, czy związanych z innymi sferami z aktywności ze specjalistycznych publikacji, adresowanymi do ich grupy zawodowej. Zamieszczane w prasie branżowej reklamy, stają się wyznacznikiem mody w zakresie posiadania samochodu określanej marki, stylu ubierania się, nabywania produktów spożywczych. Zatem percepcja tych dóbr jest przedmiotem rozważań niniejszej pracy.
Celem pracy było określenie zawartości błonnika pokarmowego, węglowodanów i wartości energetycznej całodziennych racji pokarmowych planowanych w żywieniu pilotów wojskowych przebywających na obozach kondycyjnych w dwóch Wojskowych Ośrodkach Szkolenia Kondycyjnego w Zakopanem i Mrągowie. Wykazano, że średnia wartość energetyczna całodziennej racji pokarmowej dla mężczyzn przebywających w WOSzK w Zakopanem wynosiła 5366 kcal, a dla WOSzK w Mrągowie 4581 kcal. Węglowodany dostarczały odpowiednio 49% i 56% wartości energetycznej racji pokarmowej. Zawartość błonnika planowana w żywieniu pilotów w Zakopanem wynosiła 57g, z czego 56% pochodziło z produktów zbożowych, a 34% z warzyw i 10% z owoców. W Mrągowie średnia zawartość błonnika w planowanej całodziennej racji pokarmowej wyniosła 63g, z czego zarówno produkty zbożowe i warzywa dostarczyły po 43%, natomiast owoce 14% tego składnika.
Wykonywanie zawodów lotniczych wiąże się z dużym obciążeniem emocjonalnym. Redukcja tych napięć powodowanych sytuacjami zawodowymi, bardzo często odbywa się poprzez nadmierne spożywanie pustych kalorii" pod postacią słodyczy. W lotnictwie pracuje ponad 15% pilotów z nadwagą. Така sytuacja wpływa negatywnie zarówno na ich samopoczucie, jak i zdrowie personelu lotniczego oraz może powodować niższą sprawność zadaniową i utrudniać podejmowanie decyzji, szczególnie w krytycznych fazach lotu, ze względu na świadomość ograniczeń powodowanych nadwagą.
Celem pracy była ocena wpływu pobytu na obozie szkołeniowo-kondycyjnym pilotów wojskowych na ich stan odżywienia. Badania stanu odżywienia przeprowadzono na początku turnusu i po trzech tygodniach uprawiania sportów zimowych. Badaniom poddano 168 mężczyzn w wieku od 25 do ponad pięćdziesięciu lat. Na podstawie pomiarów wysokości i masy ciała obliczano wskaźnik wagowo-wzrostowy tzw. Body Mass Index (BMI). Ponadto dokonano pomiarów grubości 4 wybranych fałdów skórno-tłuszczowych. W/w parametry posłużyły do kwalifikacji badanych z masą ciała w normie, z nadwagą i otyłością. Stwierdzono, że trzytygodniowy pobyt na obozie szkołeniowo-kondycyjnym spowodował wzrost średniej masy ciała badanych o 0,5 kg. Zmniejszyła się o 2% liczba badanych wykazujących otyłość, natomiast wzrósł odsetek badanych wykazujących nadwagę z 46,9% do 52,4%. Koniecznym jest przeanalizowanie wydatku energetycznego zajęć prowadzonych w WOSzK, a także wartości energetycznej i odżywczej dziennej racji pokarmowej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.