Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Artykuł przedstawia proces sprzedaży gruntów, których właścicielem jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Proces ten może przebiegać na różne sposoby, ponieważ uzależniony jest od uprawnień osoby kupującej. Równolegle ze sprzedażą prowadzone może być nieodpłatne przekazanie lub wręcz oddanie dochodu z obrotu takimi gruntami. W pracy opisano ograniczenia stawiane stronie kupującej, wynikające z aktualnych przepisów prawa. Dalej oceniono dostęp do informacji o oferowanych nieruchomościach oraz prześledzono transakcje zawarte w latach 2009-2011. Badania przeprowadzono dla transakcji pochodzących z całego kraju, a następnie zawężono je do Ośrodka Terenowego w Rzeszowie i porównał z informacjami uzyskanymi dla gminy Jarosław. Głównym celem pracy była ocena wpływu Agencji na rynek nieruchomości gruntowych poprzez zbadanie rozkładu powierzchni wszystkich gruntów będących pod jej zarządem na terenie Polski. W pracy przeprowadzono analizę sposobu przekazywania ziemi innym podmiotom oraz oceniono ramy czasowe dalszej działalności Agencji.
4
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Aproksymacja powierzchni stopnia drugiego

63%
Na podstawie geodezyjnych, fotogrametrycznych czy radiowych obserwacji obiektów powłokowych określa się ich położenie, wymiary i kształt. Podstawą aproksymacji matematycznego modelu powierzchni, względem którego ocenia się stan geometryczny obiektu, są współrzędne przestrzenne punktów reprezentujących powłoką obiektu. W praktyce, wartości parametrów modelowych wyznacza się bez uwzględnienia dokładności tych współrzędnych. Macierz kowariancji dla współrzędnych punktów obserwowanych jest podstawą dla dokonania oceny dokładności wyznaczanych parametrów powierzchni i ich funkcji. W pracy przedstawiono algorytm umożliwiający ocenę dokładności estymowanych parametrów powierzchni. Określono miarę dopasowania modelu matematycznego do zaobserwowanego stanu geometrycznego powłoki, na podstawie którego można wnioskować o adekwatności modelu. Podano również metodę oszacowania estymatora wariancji jednostkowej odzwierciedlającego wpływ błędów tylko z tytułu pomiarów.
W artykule przedstawiono dokładny algorytm obliczania długości stycznych do powierzchni drugiego stopnia. Wykorzystano w tym celu wyniki z pomiarów metody otaczających stycznych dla wybranego obiektu jednopowłokowego. Rozważania przeprowadzono dla obiektów o kształcie hiperboloidy jednopowłokowej. Wykorzystanie danego algorytmu pozwala obliczyć lokalizację i kształt, ale również parametry powłoki, który w porównaniu do wcześniej stosowanych metod, pozwala uzyskać lepszą precyzję, niż ta obliczona na podstawie dotychczas istniejących algorytmów. Modyfikacja przedstawionego algorytmu pozwala na zwiększenie dokładności ostatecznych wyników, przy wykorzystaniu proponowanej metody pomiaru. Rozwiązanie takie pozwala zaoszczędzić środki finansowe oraz czas.
7
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Trójetapowe kompostowanie słomy z gnojowicą

63%
Przedstawione są wyniki badań trójetapowego kompostowania słomy żytniej z gnojowicą świńską, jako jednej z metod jej utylizacji, poprzedzającej przygotowanie jej do rolniczego wykorzystania. W czasie badań poddano analizie: gęstość nasypową, czas trwania procesu, temperaturę stosu kompostowego i temperaturę otoczenia, wilgotność surowego kompostu, ilość dodawanego powietrza, pH, suchą masę i suchą masę organiczną masy kompostowej. Przedstawiono wyniki analizy czynnikowej charakterystycznych parametrów procesu kompostowania słomy z gnojowicą. Przeprowadzone badania nad efektywnością kompostowania gnojowicy i sieczki ze słomy żytniej pozwoliły na zapoznanie się z dynamiką procesu kompostowania wstępnego, jak i zjawiskiem termicznego odkażenia substratu takiego jak gnojowica. Pozwoliły na skrócenie czasu trwania procesu kompostowania z 3-5 miesięcy leżakowania w pryzmach kompostowych do 2 miesięcy, dając pełnowartościowy nawóz organiczny. Określono optymalne parametry kompostowania słomy z gnojowicą. Wyniki badań przewiduje się wykorzystać do wdrożenia nowej technologii utylizacji gnojowicy i słomy do praktycznych zastosowań w gospodarstwach rolniczych.
Aglomeracja krakowska to obszar zajmujący powierzchnię ponad 4 tys. km2. Składa się na niego 51 gmin zamieszkiwanych przez blisko 1,5 miliona osób. Jego ośrodkiem centralnym jest Kraków. Strefa zewnętrzna składa się ze strefy podmiejskiej oraz zewnętrznej strefy otaczającej. Pierwsza z nich to 12 gmin bezpośrednio graniczących z miastem wojewódzkim. Stanowi ona tak zwaną „sypialnię Krakowa”. Znaczny procent jej populacji to migranci wahadłowi, uczący się i pracujący w mieście. Zaznaczyć należy, że zbiorowość zamieszkująca te tereny, to nie tylko ludność rdzenna. Wielu mieszkańców to ludność napływowa, a właściciele tutejszych nieruchomości nabywają je ze względu na sąsiedztwo Krakowa. Mają oni możliwość posiadania własnego domu poza ośrodkiem miejskim i jednoczesną sposobność szybkiego dojazdu do niego. Spowodowało to niebywale gwałtowny rozwój rynku nieruchomość w gminach ościennych. Publikacja ta ma na celu ukazać preferencje nabywców nieruchomości na rynku, na terenach wcześniej użytkowanych rolniczo we wspomnianej strefie aglomeracji w ciągu ostatnich lat.
14
51%
Konieczność okresowego badania sprzętu geodezyjnego, nakładana na wykonawców m.in. przez instrukcje techniczne, często traktowana jest w wykonawstwie geodezyjnym jako „zło konieczne". Badania prowadzone w Geodezyjnym Laboratorium Metrologicznym AGH pokazują, że okresowe wzorcowanie instrumentów i przymiarów geodezyjnych pozwala nie tylko wykrywać i opisywać błędy systematyczne, ale także generować wnioski dotyczące prawidłowego użytkowania sprzętu, co z kolei prowadzi do zachowania dokładności pomiarów wymaganej przepisami. W prezentowanym artykule przedstawiono wnioski z laboratoryjnych badań łat do niwelacji precyzyjnej, które uwzględnione przez wykonawców mogą przyczynić się do podniesienia dokładności niwelacji precyzyjnej. Uwagi te są szczególnie istotne dla pomiarów prowadzonych w terenach o dużych deniwelacjach terenów oraz niwelacji wysokich obiektów hydrotechnicznych.
Próby analizowania rynków nieruchomości klasycznymi metodami wymuszają zawężanie obszaru badań oraz standaryzację zmiennych, co między innymi ogranicza zasięg terytorialny. W artykule przedstawiono segmentację rynku nieruchomości położonych na terenach wybranych gmin miejsko-wiejskich, które celowo tak dobrano, aby nie stanowiły jednorodnego aglomeracji. W tym celu wybrano model drzew regresyjnych (C&RT), który pozwala łączyć atrybuty jakościowe i ilościowe, a co za tym idzie włączyć cechy dotychczas pomijane, bez konieczności przypisywania im wartości liczbowych. W efekcie powstał schemat, który pozwala ocenić wartość ceny transakcyjnej nieruchomości gruntowej włączając takiej atrybuty, jak: „Gmina”, czy „Miejscowość”.
Ustalenie stanu prawnego nieruchomości jest kluczową kwestią w jej obrocie. Dotyczy to nie tylko określenia granic, ale też właściciela nieruchomości. Zabezpieczeniem prawnym wszelkich takich transakcji jest instytucja Ksiąg Wieczystych i ich rękojmia. Problem stanowią te nieruchomości, dla których jedynym dowodem nabycia jest akt własności ziemi wydany na podstawie ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych z dnia 26 października 1971 r. Dochodzić może do zakwestionowania samego dokumentu lub próby jego unieważnienia, jednak sprostowanie informacji w nim zawartych nie jest obecnie wykonalne. Możliwe jest również, że pomimo założenia księgi wieczystej, osoba do niej nie wpisana dysponować będzie AWZ, wskazując siebie jako właściciela. Kolejne problemy wynikać mogą z konieczności ustalenia, czy nieruchomość objęta tym aktem stanowi współwłasność majątkową, czy odrębny majątek oraz, czy praw do niej nie roszczą sobie właściciele nieruchomości sąsiednich. Pomimo upływu prawie 39 lat od uchwalenia wyżej wymienionej ustawy, na rynku pojawiają się takie nieruchomości, dla których jedynym potwierdzeniem własności jest właśnie akt własności ziemi. W przypadku braku księgi wieczystej najlepszym rozwiązaniem wydaje się wstrzymanie procesu sprzedaży nieruchomości do momentu jej ustanowienia. Proces ten znacznie komplikuje się, gdy osoby wskazane w tym dokumencie nie żyją. Wówczas procedura ta wydłuża się o postępowanie spadkowe, a stronę sprzedającą tworzą wszyscy prawomocni spadkobiercy, co wymaga ich jednomyślnej zgody na zbycie nieruchomości.
Izomery trans kwasów tłuszczowych powstają podczas przemysłowego utwardzania olejów roślinnych i rybich oraz naturalnie w procesie biouwodornienia przebiegającym pod wpływem bakterii rezydujących w żwaczu zwierząt przeżuwających. Celem pracy było oznaczenie zawartości izomerów trans kwasów tłuszczowych w 64 próbkach tłuszczów smażalniczych pobranych losowo w barach i restauracjach na terenie Polski. Kwasy tłuszczowe, w tym izomery trans oznaczano metodą chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas (GC/MS). Średnia zawartość izomerów trans w przebadanych tłuszczach smażalniczych wynosiła 1,10 % wszystkich kwasów tłuszczowych (% ww.), wahając się w zakresie od poniżej granicy wykrywalności (0,02% ww.) do 33,21%. Stwierdzono istotnie (p<0,05) wyższą zawartość izomerów trans kwasów tłuszczowych w próbkach tłuszczów o konsystencji stałej (1,97% ww.) w porównaniu do tłuszczów płynnych (0,39% ww.). Najwyższą zawartość izomerów trans kwasów tłuszczowych stwierdzono w próbce oleju rzepakowego utwardzonego (33,21% ww.). W badanych tłuszczach smażalniczych dominowały izomery trans kwasu oleinowego (C 18:1). Stwierdzono wyższą zawartość izomerów trans kwasów tłuszczowych w tłuszczach pobranych w restauracjach tzw. sieciowych w porównaniu z pozostałymi restauracjami, jednak różnica nie była istotna statystycznie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.