Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W ścisłych doświadczeniach polowych oceniano wpływ dolistnego stosowania płynnych wieloskładnikowych nawozów zawierających mikroelementy na wielkość i niektóre cechy jakościowe plonu roślin. Roślinami doświadczalnymi były zboża, ziemniak, burak cukrowy, kukurydza uprawiana ziarno oraz bobik i wyka. Rośliny dokarmiano specjalnymi dla danego gatunku nawozami płynnymi zawierającymi mikroelementy w fazach największego ich zapotrzebowania na te składniki. W badaniach stwierdzono istotną zwyżkę plonu roślin uprawnych - od 5 do 24%, a efektywność rolnicza 1 dm3 tych nawozów była zróżnicowana i wahała się od 32 do 806 kg plonu∙dm3 nawozu. Stwierdzono również pozytywny wpływ stosowanych nawozów na niektóre cechy jakościowe plonu: zawartość białka w ziarnie zbóż, kukurydzy, nasionach bobiku i wyki, zawartość skrobi w bulwach ziemniaka i cukru w korzeniach buraka cukrowego.
W przedstawionych badaniach oceniano wpływ dolistnego stosowania wielo­składnikowych nawozów mikroelementowych (POLVIT Z i INSOL 3) na kształto­wanie się cech jakościowych wybranych zbóż (pszenica ozima, pszenica jara, jęcz­mień jary browarny i paszowy). W doświadczeniach polowych i mikropoletkowych stosowano specjalnie przygotowane nawozy dolistne, zawierające odpowiednie komponenty m.in. substancje organiczne, które wg obecnego stanu wiedzy powin­ny poprawiać jakościowe cechy ziarna. Wyniki przeprowadzonych badań pozwala­ją stwierdzić, że poprzez stosowanie tych nawozów można zwiększyć nie tylko plon ziarna, ale również korzystnie wpłynąć na jego jakość. I tak w przypadku badań z jęczmieniem jarym browarnym odmiany Rudzik uzyskano wyraźny spa­dek zawartości białka, co pozwoliło uzyskać ziarno w I klasie przydatności bro­warnej (poniżej 11%). W wybranych odmianach pszenic stwierdzono wzrost zawartości glutenu w ziarnie wynoszący od 3,7 do 7,9%.
W badaniach porównywano tradycyjne i łączne stosowanie mineralnych nawozów azotowych (saletra amonowa, mocznik, RSM) i środków ochrony roślin (pełna i obniżona dawka) poprzez określenie skutków ich oddziaływania w kryteriach produkcyjnych, ekologicznych i ekonomicz¬nych. Plony nasion rzepaku były zróżnicowane w zależności od rodzaju i techniki dawkowania nawozów azotowych. Dolistne stosowanie azotu w formie wodnego roztworu mocznika istotnie zwiększało plony nasion rzepaku ozimego i przyczyniło się do zmniejszenia zawartości mineral¬nych form azotu w glebie. Natomiast obniżona dawka środków ochrony roślin stosowana trady¬cyjnie jak i łącznie z nawozami płynnymi nie wpływała na wielkość plonu. Metoda zintegrowanego stosowania agrochemikaliów (nawozy + środki ochrony roślin) w prowadzonych badaniach była bardziej opłacalna w stosunku do tradycyjnej.
W testach biologicznych i mikropoletkowych oceniano wpływ preparatów mikroelementowych zawierających tytan (Ti-IV i Ti-V), stosowanych donasiennie na wschody, wzrost i rozwój oraz wielkość plonu roślin uprawnych. Uzyskane wyniki świadczą o korzystnym wpływie tych preparatów na siłę i energię kiełkowania nasion, a także na wielkość plonu zielonej masy i plon ziarna wybranych roślin. Wpływ ten zależał od gatunku zaprawianych nasion, stosowanej dawki preparatu oraz warunków pogodowych.
W badaniach porównywano tradycyjne i łączne stosowanie mineralnych nawozów azotowych (saletra amonowa, mocznik) i środków ochrony roślin (pełna i obniżona dawka) poprzez określe¬nie skutków ich oddziaływania w kryteriach ekonomicznych na uprawie typowej i zerowej. Udział kosztów zabiegów ochrony roślin i nawożenia w wartości produkcji był nieznacznie zróżnicowany w zależności od techniki uprawy roli. Metoda zintegrowanego stosowania agrochemikaliów (nawozy + środki ochrony roślin) w prowadzonych badaniach była bardziej opłacalna w stosunku do tradycyjnej.
W pracy przedstawiono wpływ nawozów mikroelementowych i siarczanu magnezu stosowanych dolistnie na zawartość białka i glutenu oraz wielkość plonu białka w uprawie roślin motylkowych i niektórych zbóż. Badania prowadzono w oparciu o ścisłe, jednoczynnikowe doświadczenia polowe w kilku Stacjach Doświadczalnych IUNG. Nawozy dolistne (płynne wieloskładnikowe nawozy zawierajęce mikroskładniki specjalne dla poszczególnych gatunków roślin i siedmiowodny siarczan magnezowy) stosowano w formie oprysków w roztworze wodnym w fazach intensywnego pobierania składników przez rośliny. Dolistne dokarmianie roślin doświadczalnych badanymi nawozami wyraźnie wpływało na wielkość plonu białka, a uzyskane zwyżki zależały od gatunku rośliny oraz rodzaju nawozu. Najwyższe zwyżki plonu białka uzyskano po zastosowaniu dwóch oprysków nawozem mikroelementowym łącznie z siarczanem magnezu. Wzrost plonu białka roślin uwarunkowany był nie tylko zwyżką plonu głównego, ale również wzrostem zawartości białka ogólnego w ziarnie lub nasionach pod wpływem stosowanych nawozów dolistnych. Zawartość glutenu w ziarnie pszenicy była zróżnicowana i zależała od zastosowanego nawozu oraz gatunku pszenicy.
Opracowane w ostatnich latach płynne wieloskładnikowe nawozy mikroelementowe o składzie dobranym do potrzeb roślin strączkowych i motylkowych drobnonasiennych umożliwiły znaczne ograniczenie potrzeb stosowania mikronawozów doglebowych. W doświadczeniach z dolistnym dokarmianiem koniczyny czerwonej wieloskładnikowym nawozem mikroelementowym o nazwie INSOL 6 określono plon suchej masy koniczyny oraz zawartość w nim niektórych mikroelementów. Uzyskane wyniki umożliwiły wyznaczenie optymalnych terminów i dawek stosowania INSOLU 6 oraz wyliczenie efektywności rolniczej 1 dm³ tego nawozu. Efektywność 1 dm³ nawozu dolistnego była zróżnicowana i wahała się od 5 do 170 kg (s.m.)·dm⁻³ w zależności od ilości oprysków (wielkość dawki INSOLU 6), a także od rozkładu temperatury i opadów podczas wykonywanych zabiegów dolistnego dokarmiania.
The impact of various of foliar fertilizers on quality features of chosen winter and spring wheat cultivars was tested in the presented study. Specially prepared foliar fertilizers containing suitable components, organic substances among the others, were applied in multifactor strict field experiments. According to the current state of knowledge they should exert a positive influence on grain quality features. The results of study allow to state unambiguously, that it is possible not only to increase the grain yield but also positively affect its quality by special foliar fertilizer application. In the case of winter wheat Almari cultivar an improvement of aminoacid composition of grain protein was obtained. Some cultivars of spring wheat showed a relative increase (in the range from 7.0 to 17.6%) of gluten content in the grain as well.
W doświadczeniach rolniczych z kukurydzą oceniano efekty stosowania nawozów zawiesinowych typu NPK, wytwarzanych w Stacji Nawozów Płynnych w Łagiewnikach Średzkich. Na obiektach, gdzie stosowano nawozy zawiesinowe, uzyskano wyższe plony. Stwierdzono także lepsze wykorzystanie składników pokarmowych w stosunku do obiektów, gdzie stosowano ekwiwalentne dawki nawozów stałych, zwłaszcza nawozów pojedynczych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.