Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Stosowane systemy pakowania mają zasadniczy wpływ na rozwiązania konstrukcyjne maszyn pakujących i urządzeń pomocniczych stosowanych do pakowania żywności. Klasyfikacji tych systemów dokonać można w oparciu o podstawowe funkcje jak: formowanie opakowań, podawanie opakowań uprzednio uformowanych, dozowanie produktu, owijanie, zamykanie opakowań, etykietowanie, kontrola itd.
Opisano ostateczną interpretacją zakończonych wyników badań, które pozwoliły na opracowanie algorytmu dla obliczania przewidywanych wartości chwilowego strumienia przesączu na podstawie znanych parametrów prowadzenia procesu. Badania były prowadzone dla opatentowanego przemysłowego modułu płytowego opracowanego w Instytucie Maszyn Spożywczych w Warszawie. Przy interpretacji wyników przyjęto zasadą, że proces ultrafiltracji mleka i serwatki można opisać równaniami stosowanymi dla klasycznej filtracji z powstawaniem osadu.
Zaprezentowano prognozę dla sektora maszyn przetwórstwa spożywczego w latach 2000-2005. Prognoza bazuje na trendach rozwojowych przemysłu rolno-spożywczego. Zaprezentowano przewidywaną skalę zakupów i krajowej produkcji tych wyrobów, a także główne kierunki rozwoju maszyn i urządzeń dla podstawowych branż przetwórstwa spożywczego. Przewiduje się, że w najbliższych latach w Polsce będą się szczególnie rozwijały zakupy i krajowa produkcja maszyn do: przetwórstwa owoców i warzyw, produkcji półfabrykatów, dań gotowych i przekąsek oraz do konfekcjonowania artykułów żywnościowych.
Opakowanie
|
2001
|
tom 46
|
nr 01
8-10
Zastosowane systemy pakowania mają decydujący wpływ na rozwiązania konstrukcyjne, stopień automatyzacji i wymagania związane ze spełnianiem swych funkcji przez maszyny oraz kompletne linie. Wymagania stawiane maszynom pakującym powinny też dotyczyć bezpieczeństwa użytkowania.
Stosowane są systemy jedno- i wielofunkcyjne. Podstawowe funkcje to np.: formowanie opakowań, przygotowanie i podawanie opakowań, dozowanie produktów i zamykanie opakowań. Przykładem systemu wielofunkcyjnego może być taki, w którym termoformowanie połączone jest z jednoczesnym napełnianiem oraz zamykaniem przez zgrzewanie.
Przedstawiono systemy oceny zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa maszyn i urządzeń dla przetwórstwa żywności obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej. Porównanie systemów pozwala dostrzec różnice, które powinny być w najbliższym czasie zminimalizowane. Zwrócono uwagę na kierunki działań związanych z potrzebą modernizacji tych maszyn przez ich producentów z udziałem jednostek badawczo-rozwojowych.
W artykule przedstawiono sektor polskiego przemysłu maszyn dla przetwórstwa spożywczego, charakteryzując go asortymentowo, a także poprzez wartość produkcji sprzedanej w ostatnich latach oraz bilans sprzedaży i zakupów tych maszyn przez przemysł rolno-spożywczy. Porównano ten sektor z podstawowymi sektorami produkcji maszyn i urządzeń w Polsce.
W artykule omówiono wyposażenie techniczne, jakie można zakupić w Polsce, dla małych zakładów uruchamiających lub rozwijających produkcję żywności typu „convenience food". Omówiono niektóre z produkowanych maszyn i urządzeń deformowania tego typu żywności.
W pracy dokonano wstępnej oceny stanu technologii i techniki w lokalnych (gminnych) przetwórniach warzyw o przerobie dziennym do 3000 kg. Stwierdzono potrzebę rozwoju tego typu przetwórni w rejonach o dużej podaży warzyw, odległych od wielkich zakładów przetwórczych owocowo-warzywnych. Na podstawie rozeznania rynku ustalono niedobór maszyn i urządzeń o małej wydajności, przydatnych dla lokalnej przetwórni warzyw. Zaproponowano budowę maszyn i urządzeń o małej wydajności (ok. 300 kg/h) umożliwiających przede wszystkim wyposażenie linii technologicznych do produkcji chipsów warzywnych, suszów i półprzetworów dla potrzeb gospodarstwa domowego i gastronomii. Założono zastosowanie technologii bezodpadowych, o pełnym zagospodarowaniu produktów ubocznych i odpadów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.