Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Niemieckie i polskie mleczarstwo mają silną pozycję w Unii Europejskiej. Podobne w obu krajach są struktury sektora przetwórstwa mleka. Równocześnie polskie mleczarstwo jest wciąż konkurencyjne cenowo w stosunku do niemieckiego. Po wejściu do UE przewaga cenowa polskich produktów jest jednak coraz mniejsza zarówno na poziomie rolnictwa, jak i przetwórstwa.
Artykuł prezentuje rolę Polski i Niemiec w produkcji żywności pochodzenia roślinnego (sektory: zbożowy, olejarski i cukrowniczy) w Unii Europejskiej. Przedstawia strukturę podmiotową sektorów w obu państwach, jak również stan konkurencyjności cenowej Polski na tle Niemiec.
Konkurencyjność to „zdolność do konkurowania”, w sensie ekonomicznym zdolność do rywalizacji producentów, dostawców i sprzedawców towarów i usług o pozyskanie odbiorców przez przedstawienie oferty jak najkorzystniejszej pod względem ceny, jakości i warunków dostawy [Sobol 2005]. Jednym z podstawowych czynników wpływających na konkurencyjność oferty (producenta, czy też w skali makro gospodarki) jest zachowanie przewag cenowych nad ofertą konkurentów. Przez ostatnich kilka lat wydawało się, że na rynku Wspólny Europejskiej czynnik ceny - jako decydujący o konkurencyjności danego produktu - tracił na znaczeniu. Wskazywano na inne czynniki jako bardziej znaczące (np. jakość, stopień dopasowania produktu do wymagań odbiorcy/konsumenta, dywersyfikacja produktu). W ostatnim jednak roku wysoki wzrost cen żywności na świecie spowodował, że czynnik ceny będzie kluczowym w walce konkurencyjnej o rynki zbytu także w UE. W pracy porównano poziom cen żywności w państwach UE.
Ocena konkurencyjności polskiego sektora mleczarskiego po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej potwierdza jego dobre przygotowanie do działalności na Wspólnym Rynku Europejskim. Polscy producenci i przetwórcy mleka wykorzystali tę szansę, efektywnie zwiększając eksport. Było to możliwe dzięki inwestycjom na modernizację produkcji oraz podniesienie i zapewnienie jej jakości. Sektor mleczarski dobrze radzi sobie w zmieniającym się otoczeniu konkurencyjnym.
Niemiecki i polski sektor mięsny mają silną pozycję w Unii Europejskiej. Niemcy są największym producentem mięsa w Unii, a Polska jest największym producentem mięsa wśród nowych państw członkowskich. W obu krajach podobne są struktury przetwórstwa, w Polsce jest jednak niższa wydajność pracy. Przewaga cenowa polskiego sektora mięsnego wzrasta wraz ze stopniem przetworzenia produktów i ma trwały charakter. Jest to istotne, gdyż Niemcy są głównym rynkiem zbytu polskiego przemysłu spożywczego.
Ocena konkurencyjności polskiego sektora zwierzęcego potwierdza dobre jego przygotowanie doprowadzenia działalności na wspólnym rynku. Zwiększył się eksport, zwłaszcza do innych krajów UE, i umocniła się pozycja polskich producentów w rozszerzonej Unii. Wejście Polski do Wspólnoty nie spowodowało także zalewu polskiego rynku produktami importowanymi z UE. Silną orientację eksportową wykazują takie działy produkcji rolnej jak: chów bydła i cieląt oraz owiec, jak również takie działy przetwórstwa, jak: produkcja mięsa czerwonego i białego oraz przetwórstwo mleka.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.