Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono wyniki oznaczeń zawartości miedzi, cynku, manganu i żelaza w wybranych krajowych produktach mięsnych, drobiowych, wieprzowych i wołowych oraz oszacowano, w jakim stopniu produkty te pokrywają dzienne zapotrzebowanie na te składniki u dorosłych i młodzieży w wieku rozwojowym. Stwierdzono duże zróżnicowanie zawartości badanych metali w zależności od rodzaju zwierząt i badanego elementu tuszki.
W dziesięciu gatunkach krajowych piw oznaczono metodą spektrometrii atomowo- absorpcyjnej zawartość wybranych pierwiastków. Oceniono poziomy metali na tle danych z piśmiennictwa oraz odnośnych norm i zaleceń.
Oznaczono zawartość ołowiu w zbożach (pszenica, żyto, jęczmień, owies), kaszach, mąkach żytnich i pszennych, pieczywie i ziemniakach z regionu lubelskiego. Oznaczenie przeprowadzono metodą AAS po uprzedniej mineralizacji na sucho w temp. 400ºC z użyciem pirolidynokarboditionianu amonu (APDC) i ketonu metyloizobutylowego (MIBK). Zawartości ołowiu nie przekraczały limitu ustalonego przez Ministra Zdrowia. Zawartość ołowiu w pszenicy wynosiła od 0,057 do 0,067 mg/kg, w życie 0,060 mg/kg. Mąki zawierały ołów od 0,025 do 0,106 mg/kg. Średnia zawartość ołowiu w pieczywie wyniosła od 0,040 mg/kg do 0,090 mg/kg a w ziemniaku 0,027 mg/kg. Otrzymane wyniki porównano z zawartością ołowiu w produktach oznaczonych w latach 90. XX w.
W kilku gatunkach win oraz napojów alkoholowych (koktajle) oznaczono zawartość kadmu, ołowiu, chromu, cynku, manganu, miedzi, niklu i żelaza. Pierwiastki oznaczono bezpośrednio z mineralizatu, jak też po ekstrakcji ich kompleksów do fazy organicznej metodą płomieniową atomowej spektrometrii absorpcyjnej.
Metodą spektrometrii atomowo-absorpcyjnej oznaczono zawartości kadmu, ołowiu, chromu, cynku, manganu, miedzi, niklu i żelaza w siedmiu odmianach miodów pszczelich pochodzących ze wschodniej części Polski.
W kilku rodzajach pieczywa cukierniczego trwałego, produkowanego w różnych zakładach na terenie kraju, oznaczono zawartość wybranych pierwiastków. Porównano otrzymane wyniki z danymi innych autorów dotyczącymi tej grupy produktów oraz oceniono je w świetle krajowych wymagań odnośnie zawartości metali w produktach spożywczych.
W jedenastu rodzajach soków owocowych i dziesięciu rodzajach soków owocowo- warzywnych i warzywnych oznaczono metodą spektrometrii atomowo-absorpcyjnej zawartość Pb, Cd, Zn, Mn, Cu, Ni i Fe. Oceniono zawartości metali w badanych sokach na tle danych z piśmiennictwa oraz zaleceń ustawowych.
Metodą spektrometrii atomowo-absorpcyjnej oznaczono zawartość ołowiu, kadmu, chromu, cynku, manganu, miedzi, niklu i żelaza w 11 gatunkach miodów pitnych. Stwierdzono stosunkowo male ilości pierwiastków w badanych miodach pitnych w odniesieniu do obowiązujących ograniczeń.
W czekoladach, cukierkach oraz kilku innych rodzajach słodyczy oznaczono metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej zawartość ośmiu wybranych pierwiastków. Oceniono zawartość tych metali na tle danych z piśmiennictwa dotyczących tego typu produktów oraz porównano je z krajowymi normami dotyczącymi zawartości pierwiastków w produktach spożywczych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.