Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W 1932 roku utworzono Park Narodowy w Pieninach, a po kilkunastu latach przekształcono go w Pieniński Park Narodowy. Główną atrakcją turystyczną tegoż parku jest przełom Dunajca i spływ tratwami odbywający się po nim. Ta forma rekreacji jest dobrze znana nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Trwający kilka godzin spływ urzeka bogactwem i różnorodnością natury. Podczas trzech godzin spływu turyści mogą podziwiać przełom i najbliższe szczyty, tj. Facimiech, Grabczychę, Trzy Korony, Sokolicę. Te niezwykłe atrakcje powodują, że udział w spływie wzrasta z roku na rok i w roku 1967 liczba uczestników osiągnęła 200 000 osób. Obecnie obserwuje się jej stabilizację na niższym poziomie. Wszystkie te „cuda” natury i turystyczne atrakcje przyciągały w to miejsce znanych ludzi, takich jak Marię Konopnicką czy Adama Asnyka, co było czynnikiem promującym. Chociaż podobne imprezy są organizowane w Europie na większych rzekach, spływ na Dunajcu ma swoją specyficzną atmosferę i określony rodzaj wielbicieli.
2
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Wpływ poliestru na zdrowie człowieka

100%
W prezentowanej pracy dokonano analizy piśmiennictwa dotyczącego wpływu poliestru na zdrowie człowieka. Poliester jest syntetyczną żywicą używaną w produkcji odzieży, guzików, butelek itp. i z powodu swej trwałości oraz niskich kosztów produkcji stał się jednym z bardziej szeroko używanych związków syntetycznych. Jest dobrze wiadomym, że rodzaj surowca, z którego jest wykonany dany produkt, może mieć wpływ na organizm człowieka. Zatem celem prezentowanej pracy była ocena wpływu poliestru na biochemiczne i fizjologiczne parametry organizmu człowieka.
W prezentowanej pracy omówione zostały najważniejsze korzyści dla ludzi starszych, płynące z uprawiania aktywności fizycznej. Zdefiniowano określenie „zdrowie”, posługując się licznymi teoriami. Zaprezentowano również współzależność stosowanej diety i spożywanych odżywek ze stanem zdrowia i brakiem fizycznej aktywności. W dalszej części pracy scharakteryzowano różnice fizjologiczne między kobietami i mężczyznami w kontekście somatycznym i osiąganych wyników sportowych. Następnie opisano zmiany fizjologiczne pojawiające się w następstwie starzenia się człowieka, połączone z ograniczeniem aktywności fizycznej. Określono także istotę promocji zdrowia i znaczenie stylu życia. W ostatniej części pracy scharakteryzowano aktywność fizyczną jako styl życia i rekomendowany sposób spędzania czasu wolnego przez starszych ludzi.
4
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Wpływ alkoholu na organizm sportowca

81%
Celem pracy było pokazanie efektu spożywania alkoholu i jego wpływu na funkcje fizjologiczne i socjologiczne sportowców. Dobrze znanym jest krótkotrwały wpływ alkoholu na organizm człowieka, lecz nie ma metody, która precyzyjnie opisywałaby odległe i chroniczne skutki spożywania alkoholu w organizmie. Często opisywanymi są skutki wpływu alkoholu na organizm sportowców w wieku 18–24 lat. Spożywanie alkoholu szeroko obserwowane jest wśród piłkarzy nożnych. Niektórzy amatorsko grający afrykańscy piłkarze nożni (16%) tuż przed meczem spożywają nawet alkohol metylowy. Ponadto sugeruje się, że urazy sportowe statystycznie częściej powstają u sportowców spożywających alkohol, w stosunku do niepijących. Wśród objawów spożycia alkoholu u sportowców, poza powszechnie występującą zgagą, obserwuje się: obniżenie wydolności fizycznej, dynamiki oddychania, funkcji serca, obniżenie wartości psychicznych oraz upośledzenie regulacji temperatury ciała podczas długotrwałych wysiłków. Alkohol jest potencjalnym czynnikiem letalnym, a w określonych dyscyplinach sportu może by uważany za środek dopingujący. W tych warunkach, sportowcy i trenerzy powinni być świadomi szkodliwych skutków konsumpcji alkoholu i jego roli w powstawaniu kontuzji sportowych i obniżaniu wydolności fizycznej, przez co nie powinno się zalecać jego spożywania w sporcie profesjonalnym.
The main purpose of this report is to present motor recreation health values, especially those which can be practised during the whole life. The main focus was on given form of recreation and its meaning for physical efficiency, motor apparatus, raising motor activity, relaxing and stress and any threats for health and life elimination. If motor recreation is at health promotion basis, the access to sport facilities, motor games and plays fields, shall be made as well as providing possibility of participating in everyday motor plays, physical and activities close to place of living. Youth shall be offered a possibility of taking participation in group sports corresponding to their interests and physical conditions. Recreation education shall be an inseparable element of comprehensive education in school.
W prezentowanej pracy poruszono wpływ odżywiania na funkcje organizmu, wskazując na częste występowanie otyłości jako efekt braku zbilansowania energetycznego organizmu. Dokonano przeglądu stosowanych diet i ich wpływu na funkcje układu krążenia i oddychania oraz zdolności adaptacyjne organizmu do wysiłków fizycznych. Wskazano też na związek pomiędzy rodzajem odżywiania i występującymi schorzeniami organizmu. Taka analiza wykazała, że stosowana dieta jest istotnym czynnikiem determinującym stan zdrowia i funkcje organizmu.
Piłka nożna jest sportem i zjawiskiem społecznym, który uprawiany jest przez wiele milionów mężczyzn i kobiet, a środki masowego przekazu pokazują ją setkom milionów ludzi na całym świecie. Piłka nożna stała się sportem, w którym wydolność fizyczna i specjalny rodzaj treningu są krytycznym warunkiem do osiągnięcia sukcesu. Zatem w tej pracy próbowaliśmy scharakteryzować wydolność fizyczną piłkarzy nożnych, która w 80–90% oparta jest o metabolizm tlenowy, a tylko w 10–20% związana jest z metabolizmem beztlenowym. W dalszej części artykułu autorzy próbowali opisać obydwie składowe wydolności fizycznej. Wskazano na ważność oceny maksymalnego poboru tlenu metodą bezpośrednią i wskazano na niedoskonałości oceny tej zmiennej metodą pośrednią. Użyteczność progu tlenowo-beztlenowego, testu Konkoniego i maksymalnego długu tlenowego u piłkarzy nożnych również została przedstawiona. W krótki, tabelaryczny sposób przedstawiono również kilka testów oceny wydolności beztlenowej. Pomimo istotnego znaczenia wydolności fizycznej u piłkarzy nożnych, ocena specjalnych możliwości polowych sportowców powinna być również uwzględniana. Celem kontroli tych możliwości piłkarzy nożnych, autorzy opisali: przerywany test wytrzymałości Yo-Yo, przerywany test odnowy Yo-Yo, wielostopniowy wahadłowy test biegowy, ciągły wielostopniowy test sprawności fizycznej, aerobowy test z piłką, tj. Hoff Test, piłkarski test sprinterski według Bangsbo, 10-metrowy wahadłowy test biegowy, test wyskoku pionowego i test pięciu kolejnych wyskoków. Ponadto do oceny specjalnych umiejętności piłkarskich opisano następujące testy: piłkarski test podań, piłkarski test strzałów i kilka lokalnie przygotowanych testów. Zaobserwowano, że dobre przygotowanie piłkarza nożnego usprawnia techniczne i taktyczne aspekty gry i jest dobrym czynnikiem protekcyjnym przeciw kontuzjom sportowym.
11
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Rola turystyki w życiu ludzi starszych

81%
W pierwszym rozdziale pracy umiejscowiono tematykę człowieka starszego w środowisku, w którym żyje, i scharakteryzowano walory środowiska naturalnego. Przedstawiono też główne czynniki bioklimatyczne, które mogą poprawić adaptację człowieka do naturalnego środowiska. Zasugerowano też, że takie cechy motoryczne człowieka, jak: siła, wytrzymałość, szybkość, gibkość czy koordynacja mięśniowa, rozwinięte do określonego poziomu, są pomocne w uprawianiu różnych form turystyki. W pracy scharakteryzowano następujące jej formy: spacery i marsze, turystykę górską, kolarską, wodną i narciarską, oraz przypomniano zasady bezpieczeństwa, wymogi fizjologiczne organizmu oraz zalecenia dla ludzi starszych podczas ich uprawiania. Rekapitulując, stwierdzono, że człowiek starszy powinien być aktywny fizycznie. Pomijany w literaturze protekcyjny dla jego zdrowia wpływ turystyki należy propagować, głównie poprzez czynną formę tej aktywności ludzi w późniejszych fazach ontogenezy.
Celem pracy było zbadanie wpływu 3-dniowych diet niskosodowych (0,5 mmol Na+/kg/dobę) o zróżnicowanej zawartości węglowodanów na wysokość progu wentylacyjnego (VT) w porównaniu do efektu diety mieszanej - kontrolnej (2,6 mmol Na+/kg/dobę). Dziewięciu mężczyzn dwukrotnie stosowało 3-dniowe, izokaloryczne diety: 1) dietę niskosodową-wysokowęglowodanową (DNW) (70% WĘG) oraz 2) dietę niskosodową-niskowęglowodanową (DNN) (2,5% WĘG). Przed każdą dietą oraz po jej zakończeniu badani wykonywali test wysiłkowy. W efekcie diet niskosodowych VO2max nie różnił się istotnie, jednak VT po DNN był obniżony (p<0,01). Uzyskane wyniki wskazują, że zmiana wysokości VT w sytuacji ograniczenia spożycia sodu uzależniona jest od ilości węglowodanów w tej diecie.
Celem pracy była ocena, na podstawie dostępnego piśmiennictwa, wpływu diety nisko- węglowodanowej na organizm człowieka. Wyniki niektórych badań wskazują, że ten rodzaj diety powoduje istotną redukcję masy ciała. Wiadomo również, że nasila ona metabolizm tłuszczowy, ale stymuluje również proces ketogenezy i sprzyja powstawaniu kwasicy metabolicznej. W tych warunkach zmiany zdolności wysiłkowej organizmu nie są wyraźne, pomimo że próg mleczanowy występuje przy wyższych obciążeniach. Wydaje się, że krótko i średnioczasowe stosowanie diety niskowęglowodanowej wywiera pozytywny wpływ na organizm, jednak długotrwałe jej utrzymywanie budzi kontrowersje i jest szkodliwe dla zdrowia.
Na podstawie badań ankietowych nauczycieli różnych przedmiotów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych w województwach śląskim, podkarpackim, lubelskim oceniono warunki realizacji ścieżki edukacyjnej „ edukacja prozdrowotna ". Analizie poddano wypowiedzi nauczycieli na temat uzupełniania wiedzy, realizowanej tematyki i stosowanych metod w edukacji zdrowotnej.
A vegetarian diet may be adopted for various reasons that can include ecological, economic, religious, ethical and health considerations. In the latter case they arise from the desire to lose weight, in tackling obesity, improving physical fitness and/or in reducing the risk of acquiring certain diseases. It has been shown that properly applied vegetarian diet is the most effective way of reducing body mass (expressed as BMI), improving the plasma lipid profile and in decreasing the incidence of high arterial blood pressure, cardiovascular disease, stroke, metabolic syndrome and arteriosclerosis. In addition, improved insulin sensitivity together with lower rates of diabetes and cancer has been observed. Some studies have however found that a vegetarian diet may result in changes adversely affecting the body. These could include; hyperhomocysteinaemia, protein deficiency, anaemia, decreased creatinine content in muscles and menstrual disruption in women who undertake increased physical activity. Some of these changes may decrease the ability for performing activities that require physical effort. Nevertheless, on balance it can be reasonably concluded that the beneficial effects of a vegetarian diet significantly, by far, outweigh the adverse ones. It should also be noted that the term ‘vegetarian diet’ is not always clearly defined in the literature and it may include many dietary variations.
Rezultaty w podnoszeniu ciężarów zależą między innymi od stanu odżywienia sportowców. Celem badań była ocena stanu odżywienia czołowych zawodników Polskiej Kadry Narodowej w Podnoszeniu Ciężarów (n = 12) w odniesieniu do studentów Wychowania Fizycznego (n = 12). Najpierw określono dane somatyczne badanych, a następnie dzienną wartość kaloryczną stosowanej diety oraz spożycie: białek, tłuszczów i węglowodanów, jak również sodu, potasu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, cynku, miedzi i następujących witamin: A, D, E, B1, B2, B3, B6, B9, B12 C. Wyniki uzyskane podczas badan pokazały, że dzienne dostarczenie energii w grupie ciężarowców było podobne jak u studentów, lecz po uwzględnieniu suplementacji sportowcy spożywali istotnie więcej białka i węglowodanów niż studenci. Studenci spożywali też więcej sodu (p < 0,05) niż ciężarowcy, zarówno bez uwzględnienia jak i z uwzględnieniem suplementacji. Ponadto obserwowano, że spożycie żelaza, cynku i miedzi w diecie ciężarowców i studentów po uwzględnieniu suplementacji było istotnie wyższe niż wtedy, gdy jej nie uwzględniano w obliczeniach. Dodatkowo ciężarowcy spożywali więcej witaminy A, jak również witaminy D, podczas gdy studenci spożywali więcej witaminy E w ciągu doby z uwzględnioną suplementacją w porównaniu do diety bez jej uwzględnienia. Wyniki badań wskazują, że obydwie grupy spożywają zbyt dużo tłuszczu, lecz spożycie węglowodanów jest małe, szczególnie w grupie sportowców. Z tego powodu ich rezultaty sportowe mogą być obniżone. Trudno jest stwierdzić, czy większa ilość spożywania niektórych mikroskładników może wpływać na stan zdrowia uczestników badań i poziom sportowy ciężarowców.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.