Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wstęp. Wapń jest niezbędny do zachowania zdrowych kości i zębów oraz prawidłowej pracy serca. Spożycie wapnia w ilości zgodnej z zaleceniami może być czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, otyłości, chorób serca oraz raka piersi. Cel pracy. Celem pracy była analiza zawartości wapnia w dietach Polaków. Materiał i metody. W pracy przedstawiono wyniki 36 badań opublikowanych w latach 2008-2013. Dane o zawartości wapnia w dietach pochodziły z 24-godzinnego wywiadu, trzydniowego zapisu spożycia lub siedmiodniowego zapisu spożycia. Wyniki. Wyniki badań sposobu żywienia wskazują na powszechne występowanie niedoboru wapnia w dietach Polaków we wszystkich grupach wieku. Wnioski. Najlepszym sposobem zmniejszenia niedoborów wapnia jest zwiększenie spożycia produktów mlecznych.
Osteoporoza jest metaboliczną chorobą szkieletu, charakteryzującą się zaniżoną w stosunku do normalnej masą kości i zaburzoną jej mikroarchitekturą wiodącą do wzmożonej łamliwości kości (zwiększonego ryzyka złamań). Osteoporozę określa się jako chorobę społeczną z powodu liczby osób chorych a także ekonomicznych skutków dla społeczeństwa. Toteż nie bez znaczenia pozostaje poznanie czynników ryzyka wpływających na jej powstawanie a tym samym wprowadzenie skutecznej prewencji. Artykuł skupia uwagę na rozwoju i skutkach powstawania osteoporozy, roli czynników środowiskowych, w tym żywieniowych, w powstawaniu osteoporozy, omawia ważną rolę wapnia i witaminy D w prewencji i leczeniu tego schorzenia. W artykule zebrano informacje odnośnie wpływu podstawowych składników pokarmowych: białka i tłuszczów, składników mineralnych: wapnia, fosforu, magnezu, cynku, miedzi, fluoru, manganu, sodu, potasu oraz witamin: D, A i β-karotenu, C, K, folianów, witamin B₆ i B₁₂ oraz flawonoidów, fltoestrogenów i probiotyków na zachowanie tkanki kostnej w dobrym zdrowiu. Porusza także zagadnienia odnośnie wpływu używek, palenia tytoniu, aktywności fizycznej, czasu przebywania na słońcu, a także czynników demograficznych, czynników hormonalnych i prokreacyjnych, pewnych leków oraz niektórych chorób, w tym dyslipidemi, a także wpływu zanieczyszczenia środowiska na powstawanie tej choroby.
Wstęp. Dzieciństwo to najlepszy moment do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Odpowiedni skład i regularne spożywanie posiłków mają wpływ na stan zdrowia i kondycją fizyczną dzieci. Cel pracy. Celem badania była ocena związku między spożyciem jogurtu a wartością odżywczą diet dzieci czteroletnich. Materiał i metody. W badaniu ogólnopolskim brało udział 400, losowo wybranych z rejestru PESEL, dzieci czteroletnich. Oceny sposobu żywienia dokonano za pomocą 7-dniowego zapisu spożycia prowadzonego przez przeszkolonych rodziców oraz nauczycielki w przedszkolu. Spożycie składników odżywczych porównano do norm żywienia z 2012 roku. Wyniki. W badanej populacji 17,5% dzieci nie spożyło ani jednego jogurtu w czasie 7 dni obserwacji . Zawartość składników odżywczych w dietach dzieci była największa w grupie spożywającej 5 lub więcej porcji jogurtu w tygodniu. Ponadto w grupie spożywających jogurty występował najmniejszy odsetek dzieci z niedoborowym spożyciem składników odżywczych. Wnioski. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że spożycie jogurtu wiązało się z lepszą jakością diet dzieci czteroletnich.
Zbyt duża ilość sodu w diecie wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego, może podnosić zewnątrzkomórkowe wydzielanie sodu i niekorzystnie oddziaływać na naczyniową reaktywność, wzrost oraz stymulacją zwłóknienia mięśnia serca. W wylosowanych szkołach i klasach w obrębie całej Warszawy zbadano 2190 uczniów w wieku 11-15 lat w dwóch okresach: w latach 1999-2000 i po pięciu latach, w okresie od 2005 do 2006 roku. Zawartość sodu w dietach uczniów obliczono na podstawie wywiadów 24-godzinnych o spożyciu i informacjach o sposobach solenia i dosalaniu produktów. W pięcioletnim okresie spożycie sodu istotnie spadło (p < 0,05) w dietach chłopców średnio o 0,7g/dzień w przeliczeniu na sól, a w dietach dziewcząt o 0,9 g/dzień (p < 0,05). Rozważną decyzją będzie kontynuowanie działań na rzecz obniżania spożycia sodu i dążenie do optymalnego spożycia sodu w celu zachowania zdrowia, polegające na dokonaniu kompromisu między szkodliwymi oddziaływaniami: a więc między zbyt wysokim, ale także zbyt niskim spożyciem tego składnika.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.