Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono ocenę jakości wód na podstawie badań prowadzonych w latach 2002 - 2004 w bezpośredniej zlewni jeziora Miedwie. Obejmowały one wszystkie rodzaje wód: powierzchniowe - płynące (rzeki i cieki), gruntowe na użytkach rolnych o zróżnicowanym użytkowaniu. Ze względu na nierozwiązany na tym obszarze problem gromadzenia stałych i płynnych odchodów zwierzęcych szczególną uwagę zwrócono na zagrody wiejskie, gdzie głównie skupiona jest produkcja zwierzęca. Najbardziej zanieczyszczone wody gruntowe były na terenie zagród gospodarstw z chowem zwierząt a wody powierzchniowe w ciekach przepływających przez tereny wsi i z gruntów ornych.
4
100%
W pracy omówiono wieloletnie badania chemizmu wód drenarskich na Pomorzu Zachodnim. W warunkach intensywnie użytkowanych obszarów rolniczych na glebach ciężkich wody drenarskie charakteryzowały się wysokimi stężeniami N-NO₃, P-PO₄. Odprowadzony ładunek biogenów: azotu i fosforu nie przekraczał wartości 5,5 kg rocznie. Zwiększone rozstawy wpłynęły na zmniejszenie wynoszenia składników chemicznych.
W pracy omówiono wyniki badań stanu zanieczyszczenia wód powierzch­niowych i gruntowych w górnej części zlewni rzeki Krzekny będących pod wpły­wem zanieczyszczeń bytowo-gospodarskich. Stwierdzono negatywny wpływ tych zanieczyszczeń na badane wody i duże zróżnicowanie stężeń badanych składni­ków chemicznych w zależności od odległości od źródeł zanieczyszczeń i od mi- kroreliefu. Im mniejsza odległość, tym większe stężenia badanych składników w wodach gruntowych i powierzchniowych. Ładunek zanieczyszczeń wynoszonych z obszarów użytkowanych rolniczo stanowił 3,7-68% depozytu z atmosfery, a z ob­szarów rolniczych z osiedlami wiejskimi o skoncentrowanej zabudowie 20,2-680% (dotyczy N-min i K).
Badania przeprowadzono na łąkach torfowo-murszowych w woj. Zachodniopomorskim. Założono dwa doświadczenia, jedno z nich w latach 1977-1979 z gnojowicą bydlęcą (m. Witkowo), drugie w latach 1989-1991 z nawożeniem mineralnym NPK i obornikiem bydlęcym (m. Komorowo). Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że w składzie chemicznym wód gruntowych odciekowych z profili glebowych nawożonych gnojowicą w dawkach rocznych 200 i 400 m3∙ha-1 odnotowano stosunkowo wysokie zawartości azotu azotanowego powyżej wartości granicznej dla N-NO3 - 11,3 g∙m-3. Natomiast w składzie chemicznym wód z profili glebowych nawożonych tylko obornikiem 30 t∙ha-1 stwierdzono mniejszą ilość związków azotu azotanowego, amonowego, fosforu i potasu w porównaniu do chemizmu wód z profili glebowych nawożonych obornikiem 30 t∙ha-1 z uzupełniającym nawożeniem mineralnym.
W pracy przedstawiono kształtowanie się odpływów wód i biogenów z dwóch małych zlewni rolniczych w latach 2002-2005. Obserwowano niskie odpływy z uwagi na małe sumy opadów w obu rzekach. Okresowo notowano wysokie stężenia azotanów i fosforanów. Ze zlewni wynoszone były znaczne ładunki jednostkowe azotanów do 10,7 kg·ha⁻¹, potasu 14 kg·ha⁻¹ i fosforanów 0,25 kg·ha⁻¹.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.