Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy porównano warunki wilgotnościowe powietrza na terenie Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii Wrocław-Swojec w okresie pięcioletnim (2004-2008). Analizowano dekadowe wartości niedosytu wilgotności i wilgotności względnej powietrza. Pomiary klasyczne wykonywano za pomocą psychrometru Augusta umieszczonego w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m nad glebą. Średnią dobową obliczano na podstawie trzech pomiarów terminowych (godz. 7, 13 i 19 CET) dla niedosytu wilgotności powietrza i czterech pomiarów (godz. 1, 7, 13 i 19) dla wilgotności względnej powietrza; wartości z godziny 1 odczytywano z termohigrografu dobowego. Automatyczna stacja meteorologiczna firmy Campbell Sci. Ltd. (model CR23X), której czujnik wilgotności umieszczony był w tej samej klatce meteorologicznej, była zaprogramowana na zapisywanie raportów godzinnych, z których to wartości obliczano średnie dobowe, a następnie dekadowe. Wartości niedosytu wilgotności powietrza uzyskane metodą klasyczną były niemal zawsze wyższe od wartości ze stacji automatycznej, a wilgotności względnej niższe. Analiza regresji liniowej potwierdziła ścisły związek wartości uzyskanych dwoma metodami (współczynnik korelacji r > 0,96), a testy statystyczne wykazały, że w przypadku niedosytu wilgotności powietrza zdecydowana większość wyników pomiarów wykonanych tymi metodami różniła się istotnie.
W pracy przedstawiono wyniki oceny zastosowania inteligentnych układów mikroprocesorowych tzw. mikrokontrolerów w pomiarach synchronicznych temperatury powietrza na powierzchni doświadczalnej szkółki leśnej Karpackiego Banku Genów w miejscowości Wyrchczadeczka w Beskidzie Śląskim. Analizie poddano sprawność układu sterowania i przetwarzania mikrokontrolera nadzorującego pracę metalowego rezystancyjnego czujnika termometrycznego. Wartości uzyskane z pomiarów automatycznych porównano z wynikami uzyskanymi metodą manualną przy użyciu termometru cieczowego. Przeprowadzone badania miały na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czy zmiana metody pomiaru temperatury powietrza musi pociągać za sobą zerwanie jednorodności ciągu klimatologicznego?
W pracy porównano średnie dekadowe wartości temperatury gleby uzyskane w Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii Wroclaw-Swojec w okresie 2001-2005. Analizie poddano wyniki pomiarów pod dwoma powierzchniami (gleba bez roślin i trawnik) na dwóch głębokościach (5 i 10 cm). Pomiary klasyczne wykonywano termometrami glebowymi kolankowymi, a średnią dobową obliczano na podstawie trzech pomiarów terminowych (godz. 7, 13 i 19 CET). Automatyczna stacja meteorologiczna firmy Campbell Sci. Ltd. (model CR23X) została zaprogramowana na zapisywanie raportów cogodzinnych. Na podstawie tych wartości obliczano następnie średnie dobowe, a z nich dekadowe. Wartości uzyskane za pomocą metody klasycznej były z reguły wyższe od wartości ze stacji automatycznej. Największe różnice wystąpiły na głębokości 5 cm pod trawnikiem. Analiza regresji liniowej potwierdziła dużą zgodność obu metod (współczynnik korelacji r > 0,99).
W pracy przedstawiono wyniki pomiarów temperatury powietrza (średnia, maksymalna i minimalna) wykonanych metodą klasyczną (termometry cieczowe) oraz za pomocą automatycznej stacji meteorologicznej Campbell CR23X. Wykorzystano dane z pomiarów wykonanych w Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii UP Wrocław-Swojec w okresie 2000-2008, a do weryfikacji proponowanych równań regresji, materiał niezależny z pierwszego półrocza 2009 r. Średnią dobową temperaturę powietrza według pomiarów standardowych obliczano z 4 terminów (godz. 1, 7, 13 i 19 CET); wartość z godziny 1 odczytywano z termohigrogramu dobowego. Wartości ze stacji automatycznej były średnią arytmetyczną ze wszystkich 24 godzin doby. We wszystkich dekadach roku średnia, maksymalna i minimalna temperatura powietrza wyznaczane na podstawie pomiarów termometrami cieczowymi były wyższe od wartości uzyskanych ze stacji automatycznej. Otrzymano bardzo wysokie (r»0,999) współczynniki korelacji pomiędzy wynikami obu metod, a przeszło 96% różnic było statystycznie nieistotne. W rozkładzie częstości występowania różnic dwóch metod pomiarów temperatury maksymalnej i minimalnej wyraźnie dominują (ponad 65%) różnice w klasie od 0,5 do 1,5°C. Najczęściej występujące różnice średniej temperatury powietrza stwierdzono w trzech klasach z zakresu od 0,2 do 1,5°C (łącznie ok. 85% przypadków).
W oparciu o serię obserwacyjną dobowych maksymalnych wartości temperatury powietrza półrocza letniego tj. od początku maja do końca października z lat 1961-2007 dokonano oceny tendencji zmian liczby dni z maksymalną temperaturą w zadanych przedziałach co 1°C (od 0,1 do 40,0°C) we Wrocławiu-Swojcu. Identyczne analizy przeprowadzono również dla wielolecia 1971-2000, które uznawane jest jako norma. Stwierdzono tendencję wzrostową najwyższych wartości maksymalnej temperatury powietrza w maju na przestrzeni lat 1961-2007, czego nie obserwowano w przypadku wielolecia 1971-2000. Zauważalny wzrost ekstremów majowych przypada na ostatnie dziesięciolecie. Uzyskane istotne tendencje najwyższych wartości w czerwcu i październiku dla okresu 1971-2000 nie potwierdziły się dla ciągu rozszerzonego 1961-2007. Analizy przeprowadzone na ciągach 46-letnich wykazały wzrost częstości występowania wartości maksymalnej temperatury powietrza w maju w przedziałach 24,1-25,0°C, 25,1-26,0°C i 30,0-31,0°C, w lipcu w przedziałach 23,1-24,0°C oraz 33,1-34,0°C, 34,1-35,0°C, natomiast w sierpniu w przedziałach 27,1-28,0°C i 29,1-30,0°C.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.