Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
System ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych produktów rolnych i artykułów spożywczych jest jednym z założeń II filaru wspólnej polityki rolnej. Przyczynia się on do dywersyfikacji zatrudnienia na obszarach wiejskich, stwarza na wsi pozarolnicze źródła utrzymania, zwiększa dochody producentów rolnych w szczególności na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania oraz zapobiega wyludnianiu się tych terenów. Za sprawą systemu ochrony produktów regionalnych chroni się także dziedzictwo kulturowe wsi, co w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności terenów wiejskich, do rozwoju agroturystyki, a także ochrony środowiska w skali lokalnej. Głównym celem artykułu jest próba przedstawienia znaczenia ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych produktów rolnych i artykułów spożywczych w Unii Europejskiej. Wykorzystano podstawową literaturę związaną z problemem, rozporządzenia Komisji Europejskiej oraz informacje dostępne na stronach internetowych. W artykule wykorzystano metodę opisową i porównawczą.
Przedstawiono system ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych w Unii Europejskiej i w Polsce. Opisano podstawowe regulacje prawne umożliwiające ich ochronę i rejestrację oraz podjęto próbę zdefiniowania pojęæ takich, jak: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.
Podjęto próbę oceny podziału środków z budżetu zadaniowego na zadania z zakresu funkcji 12. „Środowisko” w latach 2009-2012. Analizę przeprowadzono na podstawie danych zawartych w ustawach budżetowych dotyczących wydatków państwa w układzie zadaniowym. Przedstawiono miejsce i znaczenie funkcji środowisko w budżecie zadaniowym. Zwrócono uwagę na podział środków publicznych pomiędzy poszczególne zadania realizowane w ramach funkcji środowisko oraz ich dysponentów.
W artykule autorki podjęły próbę prezentacji i oceny zmian celów oraz mierników rezultatów w poszczególnych zadaniach z zakresu funkcji 12. Środowisko. Analizą przeprowadzono na podstawie danych zawartych w Ustawach budżetowych - wydatki państwa w układzie zadaniowym za lata 2009-2012. W pierwszej części artykułu przedstawiono znaczenie i miejsce funkcji środowisko w budżecie zadaniowym. Następnie przeprowadzono szczegółową analizę dotyczącą zamian zadań, celów i mierników funkcji środowisko na przestrzeni 4 kolejnych lat. Zaprezentowano również zmiany dotyczące jednostek odpowiedzialnych za realizacje poszczególnych zadań a co za tym idzie dysponentów środków przypisanych im w budżecie zadaniowym.
W artykule autorki podjęły próbą przedstawienia polityki turystycznej w Polsce i w Unii Europejskiej. W pierwszej części artykułu wyjaśniono pojęcie polityki turystycznej jak i przedstawiono podmioty tejże polityki. Druga część artykułu została poświęcona przedstawieniu polityki turystycznej w Polsce i w Unii Europejskiej. Zaprezentowano tu podstawowe akty prawne regulujące rynek usług turystycznych na poziomie Wspólnoty jak i na poziomie krajowym, przedstawiono również źródła finansowania działalności turystycznej w Polsce.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.