Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Skoncentrowano się na związkach między koncepcjami marketingu terytorialnego a problematyką konkurencyjności (konkurencyjności destynacji turystycznej). Na kanwie koncepcji i modeli konkurencyjności destynacji turystycznej skoncentrowano się na wynikach polskich badań nad konkurencyjnością i ich związków z koncepcjami marketingu terytorialnego. Odnosząc się do czynników podnoszenia konkurencyjności miejsca destylacji, posłużono się przykładem współpracy między miastem Świnoujście a „Uzdrowiskiem Świnoujście” S.A.
The article focuses on presenting the health policy of the European Union, including the international research, whose experience was the base of current legislation, which in term will affect the situation of the Polish health sector and its major components, especially between the health status of society a country's development objectives. Because of government's concern of reaching financial obligations to foreign partners in the event of opening the EU market of treatment (medical tourism), deals with finding answers to the question of whether Poland is available that allows the instruments to highlight specific areas of healthcare spending, as well as how to measure correlation between expenditures on health and the level of social development.
Z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej zakłady o dużej zdolności ubojowej zostały zobowiązane do stosowania klasyfikacji uboju bydła wg skali EUROP. System ten jest bardziej obiektywny niż ocena przyżyciowa. Spośród tusz ocenionych w 2009 r. do klasy 0 zakwalifikowano 58,91% (średnie umięśnienie), a do klasy P - 19,59% (słabe umięśnienie). Mięso uzyskane z takich tusz miało niewielką przydatność kulinarną - było twarde, ścięgniste i mało soczyste. Wynika to z faktu, że w Polsce dominuje hodowla bydła mlecznego.W latach - 2005-2009 największy udział w klasach E+U+R miały młode byki (od 30,7 do 37,2%), następnie jałówki (od 22,7 do 31,2%) i krowy (od 8,6 do13%). Każda z badanych grup towarowych najczęściej była oznaczana jako 0, a najwięcej tusz ocenionych jako 0+P było wśród krów - od 87 do 91,4%. W 2009 r. tusze krów w klasach E+U+R - pochodzących od bydła ras mięsnych oraz od mieszańców z udziałem ras mięsnych - stanowiły w Polsce 9,9%. W 2010 r. udział tusz zakwalifikowanych do klas E+U+R zmalał o 1pkt%, a klasy 0 był o 0,7 pkt% wyższy niż w roku poprzednim (57,8%).
Artykuł poświęcono analizie marketingowej strategii turystyki Polski do 2015 roku, w odniesieniu do sektora turystyki uzdrowiskowej. Punktem wyjścia porównań zamierzeń Centrum stały się: stanowisko Unii Europejskiej w dziedzinie nowej polityki turystycznej, postulaty środowiska związanego z lecznictwem uzdrowiskowym, regionalna strategia rozwoju turystyki Województwa Zachodniopomorskiego. Bazując na koncepcjach strategii marketingowej wykazano dychotomię między oceną centrum perspektyw rozwoju turystyki zdrowotnej w Polsce a dążeniami przedsiębiorstw i ich najbliższego otoczenia – regionów, wyrażającej się w tym, iż ocenianą przez Autorów marketingowej strategii turystyka zdrowotna jako nie mająca perspektyw rozwojowych jest uznawana przez regiony za produkt strategiczny i markowy, rokujący szanse stabilnego rozwoju. Rozważania uszczegółowiono pokazując na przykładzie Uzdrowiska Kołobrzeg S.A. instrumenty oddziaływania marketingowego na aktualnego i potencjalnego klienta, których celem jest sprzedaż nowych produktów oraz zróżnicowanie przychodów – zabiegi o pozyskanie klienta komercyjnego.
Mięso surowe oraz poddane obróbce termicznej zawiera od 0,5 do 10% tłuszczu. Natomiast przetwory z mięsa rozdrobnionego mogą zawierać nawet do 40% tłuszczu. Wśród kwasów tłuszczowych najważniejsze w żywieniu człowieka są wielonienasycone kwasy z grupy omega-3, które muszą być dostarczone razem z pożywieniem. Mięso zwierząt rzeźnych jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym głównie kwasu a-linolenowego (ALA) z grupy omega-3. Ważnym składnikiem produktów mięsnych jest sprzężony kwas linolowy (CLA), który obniża poziom cholesterolu LDL w organizmie człowieka. Głównym źródłem CLA jest tłuszcz pozyskiwany z wołowiny i mleka.
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności [7], od 13 grudnia 2014 r. obowiązuje konieczność oznaczania wyrobów mięsnych dokładną informacją na temat ilości składnika, którym jest mięso wraz z podaniem gatunku zwierzęcia, z którego pochodzi. Wymaganie znakowania produktów mięsnych ilościową zawartością danego składnika (Quantitative Ingredient Declarations - QUID) w chwili jego wykorzystania w procesie technologicznym jest bardzo pożądane z punktu widzenia konsumentów. Dodatkowo nowe przepisy nakładają na producenta obowiązek informowania konsumentów o ilości tkanki łącznej i/lub tłuszczu, jeżeli ich ilość przekracza zalecane normy.
Surowe mięso niesie ze sobą zagrożenie mikrobiologiczne, związane z występowaniem chorobotwórczych bakterii. Spośród nich najistotniejsze są pałeczki z rodziny Enterobacteriaceae, w tym rodzaj Salmonella i Escherichia. Przestrzeganie przez personel pracujący w zakładach ubojowych i produkcyjnych zasad GMP, GHP oraz systemu kontroli jakości HACCP pozwala na uzyskania tusz (półtusz) i tuszek zwierząt rzeźnych oraz wytworzonych z nich mięs mielonych gwarantowanej wysokiej jakości mikrobiologicznej. Potwierdzeniem tego jest niniejsze opracowanie, z którego wynika, że w badanym okresie na powierzchni tusz wołowych (30 próbek) i wieprzowych (30 próbek) o łącznej powierzchni 400 cm² nie stwierdzono obecności bakterii z rodzaju Salmonella, a liczba bakterii z rodziny Enterobacteriaceae każdorazowo była zgodna z wymaganiami Unii Europejskiej. W przypadku tuszek drobiowych w 4 na 30 próbkach badawczych stwierdzono obecność niedopuszczalnych bakterii z rodzaju Salmonella w 25 g. W żadnej natomiast próbce mięsa mielonego – w sumie 90 próbek (mięso wołowe, wieprzowe, drobiowe) – nie oznaczono bakterii z rodzaju Salmonella, a liczba bakterii z gatunku Escherichia coli była każdorazowo zgodna z wymaganiami UE.
Wielkość uzysków poszczególnych surowców tłuszczowych zależy głównie od rasy i mięsności świń. Na ocenę półtuszy wieprzowej pod kątem umięśnienia pozwala system klasyfikacji SEUROP. Tuczniki o wyższym stopniu umięśnienia –klasy S, E i U charakteryzują się niższymi uzyskami surowców tłuszczowych w porównaniu do tuczników pozostałych klas (R, O i P). Potwierdzeniem tego są wyniki przedstawione w niniejszym opracowaniu. Surowce tłuszczowe z półtusz o największym umięśnieniu (klasa S)stanowiły 11,41%, natomiast z półtusz najsłabiej umięśnionych (klasa P)19,22%. Różnica w uzysku surowców tłuszczowych między klasą S i E wyniosła 1,61%, a między klasą S i P 7,81% (o 6,2 pkt procentowego więcej).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.