Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem artykułu jest identyfikacja czynników wpływających na ceny ziemi rolniczej w Polsce. Niektóre z nich to: produkcyjność ziemi, struktura obszarowa gospodarstw rolniczych, oferta ziemi skarbowej i jej ceny, polityka państwa w zakresie wspierania przemian strukturalnych w rolnictwie, dostępność kapitału, zapotrzebowanie na pracę w pozarolniczych sektorach gospodarki. Jak wskazują badania, w latach dziewięćdziesiątych przeciętne ceny stałe ziemi rolniczej nie wykazywały większych wahań. Natomiast odmienne warunki na rynku ziemi w poszczególnych regionach Polski prowadzą do zróżnicowania przestrzennego cen.
Celem artykułu była ekonomiczna ocena skutków interwencjonizmu na rynku ziemi rolniczej w świetle teorii austriackiej szkoły ekonomii. Analiza odnosi się głównie do polityki kształtowania ustroju rolnego, która stanowi wyspecjalizowany rodzaj polityki w zakresie alokacji ziemi. Istota poglądu ekonomistów szkoły austriackiej na problem interwencjonizmu sprowadza się do tego, że wprowadza on przymus w miejsce dobrowolnej współpracy. Prowadzi do redystrybucji bogactwa i ogólnego spadku produktywności społeczeństwa.
Celem opracowania jest analiza zmian w użytkowaniu ziemi rolniczej w Polsce w latach 1990-2005, ze szczególnym uwzględnieniem procesu koncentracji ziemi. W badanym okresie nastąpił proces umacniania pozycji gospodarstw najmniejszych (1-2 ha) i największych obszarowo (15 i więcej), odnośnie powierzchni gruntów, jak i liczby gospodarstw. Za główne źródło rynkowej podaży ziemi należy uznać gospodarstwa o powierzchni od 2 do 15 ha. Rozmiary potencjalnego popytu i podaży ziemi związane są z wyodrębnianiem się gospodarstw rolnych rynkowych i samozaopatrzeniowych. Potencjalna podaż gruntów rolnych na rynku prywatnym obejmuje blisko 1/4 wszystkich gruntów. Dynamiczny wzrost gospodarczy i liberalna polityka rolna przyspieszają proces koncentracji ziemi, gdyż sprzyjają wyzbywaniu się ziemi przez gospodarstwa samozaopatrzeniowe i nabywaniu jej przez gospodarstwa rynkowe.
5
100%
Przedstawiono znaczenie obrotu ziemią rolniczą w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem jego przestrzennego zróżnicowania. Zakres analizy obejmuje obrót ziemią zdefiniowany w wąskim znaczeniu, uwzględniający tylko zmiany własnościowe we władaniu ziemią. Analiza wykazała, że obrót rynkowy dominował w północno-zachodnich regionach Polski, gdzie stanowił 72-76% wszystkich transakcji gruntami rolnymi. Powierzchnia gruntów znajdujących się w obrocie stanowiła 2-5% powierzchni użytków rolnych ogółem. W Polsce południowej obrót rynkowy był najmniej rozwinięty - powierzchnia gruntów sprzedanych wynosiła 0,6%.
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu takich działań państwa, jak nacjonalizacja i prywatyzacja ziemi na kształt i kierunki zmian w użytkowaniu ziemi rolniczej w Polsce. Zakres analizy obejmuje działania interwencyjne prowadzone przez Agencję Nieruchomości Rolnych, polegające na wykonywaniu prawa pierwokupu i wykupu nieruchomości rolnych oraz sprzedaży gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W ramach polityki kształtowania ustroju rolnego, państwo wpływa na rozdysponowanie ziemi pomiędzy sektor prywatny i publiczny. Wspierany jest przepływ ziemi do gospodarstw rodzinnych, co ogranicza rozwój innych jednostek gospodarczych. Jest to sprzeczne z racjonalnością ekonomiczną, gdyż w efekcie takiego modelowania rolnictwa blokowany jest przepływ ziemi do tych przedsiębiorstw, które wykazują największą zdolność do zaspakajania potrzeb konsumentów.
Celem artykułu jest ocena ekonomicznych skutków polityki bezpieczeństwa żywności w świetle teorii austriackiej szkoły ekonomii. Polityka bezpieczeństwa żywności narzuca rygorystyczne wymagania w produkcji i konsumpcji żywności, przez co pozbawia żywność naturalnego charakteru. Tego rodzaju polityka ignoruje zróżnicowane potrzeby konsumentów. Wymagania sanitarne, weterynaryjne i techniczne ograniczają również możliwości produkcji żywności przez rozdrobnione gospodarstwa rolne. Funkcję przetwórstwa żywności przejmuje skoncentrowany przemysł spożywczy. Następuje transfer wartości dodanej z rolnictwa do przemysłu i handlu.
Celem badań było przedstawienie roli prywatyzacji ziemi państwowej w kształtowaniu polskiego modelu rolnictwa, którego podstawą jest gospodarstwo rodzinne. Zakres analizy obejmuje sprzedaż ziemi prowadzoną przez Agencję Nieruchomości Rolnych w latach 1992-2010. Od 1992 r. do końca 2010 r. ANR sprzedała łącznie ponad 2 mln ha UR. W początkowym okresie prowadzono sprzedaż otwartą i bez ograniczeń obszarowych. Od 2003 r. wprowadzona w życie Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadziła zmiany umożliwiające ANR i aktywne oddziaływanie na ustrój rolny w Polsce. W latach 2004-2010 sprzedaż z preferowaniem osób prowadzących gospodarstwa rodzinne objęła 27% sprywatyzowanej ziemi.
Zbadano zależności między sposobem zagospodarowania zasobów ziemi w rolnictwie a wydajnością pracy zaangażowanej w tym sektorze. Zakres analizy obejmował 27 krajów Unii Europejskiej. Koncentracja ziemi w gospodarstwach prowadzi do wzrostu efektywności pracy. Wydajność pracy najsilniej była uzależniona od udziału gospodarstw o pow. 50 ha i więcej w ogólnej ich liczbie. Średnia powierzchnia gospodarstwa i udział użytków rolnych w gospodarstwach o pow. 50 ha i więcej były słabo skorelowane z wydajnością pracy. W Polsce zmiany w użytkowaniu ziemi rolniczej związane powinny być z powiększaniem obszaru użytków rolnych w gospodarstwach. Pozwoli to osiągnąć wyższą wydajność pracy w rolnictwie i zapewni wyższe dochody z działalności rolniczej.
Wartość rynkową określa się dla gruntów rolnych, które są lub mogą być przedmiotem obrotu. W tym celu wykorzystuje się podejście porównawcze lub dochodowe. Wyboru sposobu wyceny dokonuje się na podstawie danych z rynku dla danego rodzaju nieruchomości, analizując czynniki mające wpływ na wartość. Metoda porównywania parami polega na wnioskowaniu o wartości nieruchomości na podstawie cen nieruchomości porównawczych.
In terms of economic growth the share of agricultural sector in creating national income is decreasing. It means that the ability of creating incomes by agriculture is decreasing. Reducing employment in the agricultural sector so that the value of production per one employed person was higher could be a way to improve the situation. It involves the accelaration of the land and capital concentration. Concentaration of agricultural land depends on the ability to absorb useless workforce from agricultural sector by the national economy. The analysis presented in the paper proves that there is a strong negative correlation between the number of employees and the index of areable land concentration. It proves that the high level of employment slows down the agricultural land concentration.
15
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Koniunktura gospodarcza a rynek ziemi rolniczej

100%
Celem badań było przedstawienie wpływu koniunktury gospodarczej na funkcjonowanie rynku ziemi rolniczej. Badanie koncentrowało się głównie na cenach nominalnych gruntów rolnych. Teorią ekonomiczną, która posłużyła do wyjaśnienia zjawiska cykliczności we współczesnych gospodarkach była austriacka teoria cyklu koniunkturalnego. W Polsce w latach 1992-2011 w okresach dobrej koniunktury ceny ziemi wzrastały znacznie szybciej niż w fazach spadkowych i okresach stagnacji. W poszczególnych fazach cyklu koniunkturalnego zmieniała się również struktura cen. Ceny ziemi kształtowały się w sposób typowy dla dóbr inwestycyjnych, czyli podległy silniejszym wahaniom niż ceny dóbr konsumpcyjnych.
Celem artykułu jest przedstawienie zjawiska cykliczności w polskim rolnictwie z perspektywy austriackiej szkoły ekonomii. Teoria cyklu koniunkturalnego według austriackiej szkoły ekonomii twierdzi, że główną przyczyną cyklu koniunkturalnego jest ekspansywna polityka pieniężna. Prowadzi ona do wydłużania struktury produkcji w fazie wzrostowej, gdzie największy rozwój przeżywają sektory czasowo najdalej odsunięte od konsumenta. Jednak w fazie recesji sektory te notują również największe spadki. W świetle tej teorii rolnictwo, jako sektor surowcowy, jest względnie podatne na wahania cykliczne produkcji. Badania przeprowadzone dla polskiej gospodarki w latach 1999–2013 wykazały, że wahania cykliczne produkcji globalnej i końcowej rolnictwa były mniejsze niż artykułów żywnościowych, lecz mniejsze niż produkcji przemysłowej ogółem.
18
100%
Celem opracowania jest przedstawienie wybranych form interwencjonizmu państwowego na rynku ziemi oraz ocena tych działań w aspekcie efektywnej gospodarki ziemią. Przepisy regulujące nabywanie nieruchomości rolnych w Polsce ograniczają pełną swobodę obrotu ziemią. Interwencja podejmowana jest w celu ochrony gospodarstw o charakterze rodzinnym. W efekcie takiego modelowania rolnictwa ograniczany jest przepływ ziemi do tych przedsiębiorstw, które wykazują największą zdolność do zaspokajania potrzeb konsumentów.
Celem artykułu jest wyjaśnienie zjawiska cykliczności wahań cen ziemi rolniczej w Polsce. Badaniem objęto zarówno zmiany nominalnych cen ziemi, jak i strukturę cen w rolnictwie na podstawie wybranych wskaźników. Podstawą teoretyczną do przeprowadzonych badań empirycznych była austriacka teoria cyklu koniunkturalnego. Z przeprowadzonych badań wynika, że w Polsce w latach 1998-2012 w okresach dobrej koniunktury ceny ziemi wzrastały znacznie szybciej niż w fazach spadkowych i okresach stagnacji. W poszczególnych fazach cyklu koniunkturalnego zmieniała się również struktura cen. Ceny ziemi kształtowały się w sposób typowy dla dóbr inwestycyjnych, czyli podległy silniejszym wahaniom niż ceny dóbr konsumpcyjnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.