Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przeanalizowano stan wałów przeciwpowodziowych i ochrony przeciwpowodziowej Środkowej Wisły na tle zmniejszenia przepustowości koryta wód wielkich w następstwie odkładania aluwiów w międzywalu oraz sukcesywnego zarastania miedzywala roślinnością wysoką. Opisano i udokumentowano fotograficznie przebieg powodzi 2010 roku, jej skutki, zakres zniszczeń oraz szkód. Podano straty materialne, z podziałem na straty w mieniu prywatnym, straty przedsiębiorstw, straty jednostek samorządowych, straty w „rzekach i ciekach wodnych”, tj. głównie w wałach i pompowniach. Stwierdzono, że głównym zadaniem rozpoczętego programu przebudowy systemu ochrony przeciwpowodziowej jest podwyższenie i wzmocnienie korony wałów. Podkreślono potrzebę objęcia konserwacją pasa terenu o szerokości, co najmniej 10 m wzdłuż odwodnej stopy wału, usunięcia drzew i krzewów, zasypanie i zagęszczenie wszelkich zagłębień. Stwierdzono, że w celu zapewnienia należytej przepustowości konieczna jest ochrona międzywala przed ekspansja drzew i krzewów, a także wycofanie bobrów z terenów, na których stanowią one istotne zagrożenie.
W pracy przedstawiono stan techniczny urządzeń przeciwpowodziowych i powierzchnie chronione, a także przykłady zmodernizowanych i rozbudowanych obwałowań rzeki Wisły na terenie Województwa lubelskiego. Opisano i przeanalizowano przebieg i skutki powodzi w 2001 r. Technical state of flood control facilities and protected areas and also examples of modernised and developed Vistula river banks on Lublin Voivodship were presented in the paper. Run and outcomes of 2001 flood were described and analysed.
Przedstawiono proces przygotowania budowy zbiornika, podstawowe jego cele i parametry. Przeprowadzone w okresie rozruchu zbiornika pomiary filtracji wody przez korpus i podłoże zapory czołowej, przemieszczeń pionowych i poziomych zapory czołowej i budowli zbiornika oraz poziomu, wody w sieci piezometrów otwartych w rejonie zapory czołowej wykazały, że obiekt spełnia warunki bezpieczeństwa i w dniu 30 grudnia 2008 r. został przekazany do użytkowania. Do czasu wybudowania zbiornika obszar objęty jego oddziaływaniem nie był objęty żadnymi formami ochrony. Natomiast obserwacje po rozpoczęciu piętrzenia wykazały, że pod względem faunistycznym ten obszar charakteryzuje się wysokimi walorami w skali ogólnopolskiej, głównie ze względu na faunę bagienno-łąkową i wodną. Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 5 września 2007 r. został utworzony obszar specjalnej ochrony ptaków „Natura 2000” pod nazwą „Zbiornik w Nieliszu” (kod PLB 060020) obejmujący teren o powierzchni 2082,3 ha.
5
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Budowle wodne i melioracyjne Lubelszczyzny

63%
Polska jest krajem o małych zasobach wodnych i jeden z niewielu krajów europejskich, który zagrożony jest deficytem wody. Zasoby wodne wód powierzchniowych w woj. lubelskim są znacznie niższe niż średnie w kraju i należą do najmniejszych w Polsce. Zobowiązuje to do racjonalnego i oszczędnego gospodarowania zasobami wodnymi, ze szczególną ich ochroną pod względem jakościowym i ilościowym. Najbardziej skutecznym i efektywnym sposobem kształtowania zasobów wodnych jest retencjonowanie wód powierzchniowych dla łagodzenia deficytu wody, w szczególności w okresach suszy. Podstawowym zadaniem rolnictwa w kraju i w woj. lubelskim (dobre gleby) jest zaspokojenie ludności na stale wzrastające zapotrzebowanie na żywność. Głównym czynnikiem służącym do osiągnięcia coraz to wyższych efektów produkcyjnych są melioracje wraz z budowlami wodno – melioracyjnymi. Pozwalają one na racjonalne wykorzystanie obiegu wody w środowisku kształtowanym przez człowieka dla potrzeb rolnictwa. Podano stan, wybrane przykłady i potrzeby stosowania budowli wodno – melioracyjnych w systemach melioracyjnych dla racjonalnej gospodarki wodnej w rolnictwie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.