Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Ważnym elementem prawidłowego żywienia dziecka są posiłki spożywane w szkole. Zasady prawidłowego stylu życia w placówce szkolnej można wdrażać poprzez różnorodne działania, m.in.: organizację wspólnych śniadań, zwiększanie odsetka uczniów korzystających z obiadów i innych posiłków szkolnych, a także wprowadzanie różnych form aktywności fizycznej. W pracy przeanalizowano stan infrastruktury dla żywienia zbiorowego w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz liczbę uczniów korzystających z różnych form szkolnego żywienia na podstawie danych GUS „Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2012/2013”. Analiza wykazała, iż w całym kraju stołówkę posiada 59% szkół podstawowych oraz 34% szkół gimnazjalnych, a ze zorganizowanej formy żywienia w szkole korzysta 42% uczniów szkół podstawowych i 25% uczniów gimnazjów. Odsetek uczniów spożywających posiłki w szkole zarówno w mieście, jak i na wsi jest niezadowalający. Organizacja posiłków szkolnych dla wszystkich uczniów jest w Polsce zadaniem wciąż niezrealizowanym.
Podstawowym czynnikiem decydującym o prawidłowym sposobie żywienia dziecka jest kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych. Cełem pracy było przedstawienie nawyków żywieniowych dzieci w wieku 11-12 lat. Badanie przeprowadzono w roku szkolnym 2009/2010 w pięciu losowo wybranych szkołach podstawowych na terenie Warszawy. Przebadano ogółem 382 uczniów klas V i VI szkół podstawowych. Negatywne nawyki żywieniowe obserwowane u dzieci i młodzieży to przede wszystkim: częste opuszczanie pierwszego śniadania, zbyt częsta konsumpcja słodzonych napojów gazowanych, słonych przekąsek oraz nabywanie w sklepikach szkolnych artykułów niekorzystnych dla zdrowia. Zwalczanie nadwagi i otyłości u dzieci powinno uwzględniać szeroko zakrojone działania edukacyjne na terenie szkoły oraz edukację żywieniową rodziców.
Najbardziej skuteczne programy edukacyjne z zakresu prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej opierają się na środowisku szkolnym, będącym centrum działań, obejmującym także rodzinę oraz społeczność lokalną. Celem przeprowadzonych badań była analiza programów/działań prewencyjnych z zakresu poprawy żywienia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży na terenie szkół. W Polsce problem żywienia w szkołach nie jest dotychczas należycie rozwiązany z wielu powodów, w tym organizacyjnych i finansowych, jednak wyniki ankiety wskazują na coraz większe zaangażowanie szkół w działania prewencyjne z zakresu poprawy żywienia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie licznych działań i programów edukacyjnych z tego zakresu na terenie szkoły.
W szkole, gdzie naturalnym procesem jest nauczanie i kształtowanie postaw, istnieje szereg możliwości wdrażania zasad prawidłowego stylu życia poprzez m.in.: organizację wspólnych śniadań na jej terenie, zwiększanie odsetka uczniów korzystających z obiadów, zamianie asortymentu produktów spożywczych dostępnych na jej terenie na prozdrowotne, a także wprowadzanie różnych codziennych form aktywności fizycznej. Na podstawie danych GUS „Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2007/2008”przeanalizowano stan infrastruktury dla żywienia zbiorowego w szkołach w kraju oraz ilość uczniów korzystających z różnych form tego żywienia. Analiza wykazała, iż w całym kraju stołówkę posiada 51% szkół podstawowych oraz 31,5% szkół gimnazjalnych, a ze zorganizowanej formy żywienia w szkole korzysta 47,9% uczniów szkół podstawowych i 30,1% uczniów gimnazjów. W szkołach na wsi większy odsetek uczniów korzysta z organizowanej przez szkołę formy posiłku niż w mieście.
Wstęp. Prawidłowe odżywianie jest jednym z determinantów zdrowia. Sklepik szkolny to miejsce, które daje uczniom możliwość zakupu żywności, napojów podczas pobytu w szkole i dlatego tak ważne jest, by produkty w nim oferowane były polecane w codziennym żywieniu tej grupy populacyjnej. Dotychczasowe badania wskazują na niewłaściwy, z punktu widzenia zdrowia, dobór asortymentu w większości sklepików funkcjonujących w polskich szkołach podstawowych. Cel pracy. Ocena asortymentu sklepików szkolnych i automatów z żywnością i napojami przeznaczonymi do sprzedaży na terenie polskich szkół podstawowych w miastach i na wsi w 2013 roku. Materiał i metody. Badanie przeprowadzono w roku szkolnym 2012/2013 w 85 szkołach podstawowych z pięciu losowo wybranych województw Polski: mazowieckiego, pomorskiego, opolskiego, podkarpackiego oraz wielkopolskiego. W badaniu uczestniczyły 42 szkoły miejskie i 43 szkoły wiejskie. Narzędziem badawczym była ankieta wypełniana przez dyrektorów szkół, zawierająca pytania dotyczące organizacji żywienia, w tym asortymentu sklepiku szkolnego. Wyniki. Sklepiki szkolne znajdowały się w 60% szkół - w 64,3% szkół miejskich oraz w 55,8% szkół wiejskich. 84% dyrektorów zadeklarowała wprowadzenie pewnych ograniczeń dotyczących asortymentu. Dotyczyły one najczęściej sprzedaży chipsów, niektórych rodzajów słodkich napojów i rzadziej niektórych rodzajów słodyczy. Większość sklepików szkolnych oferowała: batony i ciastka zbożowe (82,4%), wodę (72,5%) i soki (70,6%), batony czekoladowe (66,7%), cukierki/lizaki/żelki (62,7%), drożdżówki (62,7%) oraz kanapki (60,8%). Owoce dostępne były tylko w 52,9% szkół, warzywa w 23,5%, a produkty mleczne w 47,1%. W większości automatów najczęściej dostępne były batony czekoladowe (80%), soki (80%) i słodkie napoje (60%). Wnioski. Asortyment sklepików szkolnych i automatów z żywnością i napojami, pomimo że ulega stopniowo poprawie, jest wciąż niezadowalający z punktu widzenia walorów zdrowotnych. Zmiana na prozdrowotny asortymentu produktów spożywczych i napojów oferowanych do sprzedaży na terenie szkoły jest istotna także z uwagi na kształtowanie bądź utrwalanie prawidłowych nawyków żywieniowych uczniów.
Nadmierne spożycie soli u dzieci może predysponować do rozwoju szeregu chorób, w tym nadciśnienia, chorób układu krążenia, osteoporozy, chorób nerek i raka żołądka w dorosłym wieku. Celem pracy była ocena spożycia sodu wśród 380 uczniów klas V i VI warszawskich szkół podstawowych. Badanie przeprowadzono w roku szkolnym 2009/2010 w pięciu losowo wybranych szkołach podstawowych na terenie Warszawy. Informacje dotyczące ilości spożytego sodu uzyskano metodą indywidualnego wywiadu żywieniowego dotyczącego spożycia z ostatnich 24 godzin. W porównaniu z dziewczętami, racje pokarmowe chłopców charakteryzowały się wyższym poziomem sodu. Średnie spożycie sodu u dziewcząt wynosiło 2942 mg, a u chłopców 3229 mg. Większość racji pokarmowych badanej młodzieży zawierała sód w nadmiarze.
Podstawowym czynnikiem kształtującym sposób żywienia dziecka są zachowania żywieniowe jego rodziców i opiekunów. Nawyki żywieniowe dziecka kształtują się w domu rodzinnym od najwcześniejszych łat. Celem pracy było przedstawienie zależności między nawykami żywieniowymi rodziców a występowaniem nadwagi i otyłości wśród uczniów szkół warszawskich. Badanie przeprowadzono w roku szkolnym 2009/2010 w pięciu losowo wybranych szkołach podstawowych na terenie Warszawy. Przebadano ogółem 188 matek oraz ich dzieci. Wykazano zależność pomiędzy nawykami żywieniowymi matek a występowaniem nadwagi i otyłości u dzieci. Profilaktyka zwalczania nadwagi i otyłości u dzieci powinna uwzględniać szeroko zakrojoną edukację żywieniową rodziców.
Ocena programu „Owoce w szkole” została przeprowadzona wśród uczniów klasy III (9 lat) z 58 losowo wybranych szkół podstawowych z 5 wybranych województw: pomorskiego, opolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego. Wybrane województwa były reprezentatywne dla regionów Polski, czyli północy, południa, centrum, wschodu i zachodu. Badanie przeprowadzono w szkołach przed rozpoczęciem dystrybucji owoców i warzyw (październik 2010 r.) oraz pod koniec dystrybucji owoców i warzyw (maj-czerwiec 2011 r.). Badanie przeprowadzono w 38 losowo wybranych szkołach podstawowych uczestniczących w programie „Owoce w szkole” (grupa interwencyjna) oraz w 20 losowo wybranych szkołach nieuczestniczących w programie (grupa kontrolna). Spożycie owoców i warzyw przez uczniów zostało ocenione metodą 3-dniowego zapisu w dzienniczku spożycia. Pod koniec programu „Owoce w szkole” spożycie owoców, warzyw oraz owoców i warzyw ogółem w dni szkolne oraz dni szkolne i weekendowe łącznie było istotnie wyższe w grupie badanej niż w grupie kontrolnej, ale wciąż poniżej zaleceń. Pod koniec programu całkowite spożycie owoców i warzyw w dni szkolne w grupie badanej było 21% wyższe w porównaniu z grupą kontrolną. Wnioski: Wyniki oceny wskazują, że program ma duży potencjał i jest odpowiednim narzędziem do pracy z dziećmi w celu poprawy w przyszłości ich nawyków żywieniowych, związanych z większym spożyciem owoców i warzyw.
Wstęp: Organizacja żywienia i aktywności fizycznej w szkole jest ważnym elementem wpływającym na stan zdrowia ucznia, jego rozwój oraz dyspozycję do nauki. Cel: Celem badania była ocena organizacji żywienia oraz działań prozdrowotnych z zakresu prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej prowadzonych na terenie szkół podstawowych w Polsce przed wprowadzeniem regulacji prawnych określających wymagania w żywieniu zbiorowym. Materiał i metody: Badanie przeprowadzono w roku szkolnym 2012/2013 w 85 szkołach podstawowych z pięciu wybranych województw Polski. W badaniu wzięły udział 42 szkoły miejskie oraz 43 szkoły wiejskie. Narzędziem badawczym była anonimowa ankieta wypełniana przez dyrektorów szkół, dotycząca organizacji żywienia w szkołach oraz programów/działań prewencyjnych z zakresu poprawy żywienia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży na terenie tych szkół. Oceny dokonano na podstawie analizy danych uzyskanych z ankiet. Wyniki: Odsetek uczniów spożywających obiady szkolne zarówno w mieście jak i na wsi był niezadowalający. Wśród szkół prowadzących posiłki z obiadów korzystało 45,6% uczniów, w tym 47,8% w szkołach miejskich oraz nieco mniej - 42,2% w szkołach wiejskich. W blisko 18% szkół najdłuższa przerwa, na której uczniowie mogli zjeść posiłek, trwała mniej niż 15 minut. W szkołach wiejskich pełne obiady (zupa i drugie danie) wydawało tylko 57,9% stołówek. Około 28% szkół nie realizowała programów/działań z zakresu poprawy żywienia i aktywności fizycznej. Stwierdzono, że w 87,7% szkół znajdowała się reklama żywności i napojów. W pozalekcyjnych zajęciach sportowych organizowanych przez szkołę uczestniczyło ogółem 40% uczniów. Wnioski. Wyniki ankiety wskazują, że w wielu szkołach żywienie oraz edukacja z tego zakresu nie były należycie prowadzone. W większości szkół zaobserwowano jednak zaangażowanie w działania edukacyjne z zakresu poprawy żywienia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie licznych działań i programów prozdrowotnych.
Wprowadzenie: Warzywa i owoce stanowią bardzo istotny element zdrowego żywienia. Produkty te są ważnym źródłem przeciwutleniaczy, błonnika oraz witamin i składników mineralnych. Regularne spożywania warzyw i owoców przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zapadalności na choroby układu sercowo-naczyniowego, a także niektóre nowotwory. Cel pracy: Celem pracy była ocena częstotliwości spożycia warzyw i owoców wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Materiał i metody: Badanie przeprowadzono w grupie 3266 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu 16 województw. Badanie przeprowadzono metodą ankietową. Ankieta zawierała pytania zamknięte, w której wydzielono 6 poziomów częstotliwości spożycia dla warzyw i owoców. Wyniki: Częściej po warzywa jak i owoce sięgają dziewczęta niż chłopcy i to zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum. Wraz z wiekiem zmniejsza się liczba uczniów spożywających owoce codziennie więcej niż jeden raz, a także zmniejsza się liczba uczniów spożywających warzywa codziennie więcej niż jeden raz. Wykazano, że 62% chłopców i 56% dziewcząt w gimnazjum nie spożywa owoców codziennie oraz aż 65% chłopców i 58% dziewcząt w gimnazjum nie spożywa warzyw codziennie. Wnioski: W Polsce spożycie warzyw i owoców przez dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach jest niewystarczające w stosunku do zaleceń. Ze względu na pogarszanie się nawyków żywieniowych z wiekiem, wydaje się niezbędne podejmowanie działań edukacyjnych motywujących do zwiększania spożycia warzyw i owoców na wszystkich etapach edukacji, zaczynając już od najmłodszych dzieci. Równie ważne dla zdrowia dzieci jest promowanie wśród rodziców korzyści ze spożycia warzyw i owoców.
W artykule przedstawiono wyniki badania stanu odżywienia dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 16 roku życia, przeprowadzonego w 16 województwach w Polsce w roku 2013. Zbadano 3266 uczniów. Stwierdzono u 22,3% nadmierną, a u 8,6% niedoborową masę ciała, na podstawie zastosowanej klasyfikacji BMI według Cole i wsp. (2000, 2007). Odnotowano duże zróżnicowanie dochodzące od 10% do 15% w nasileniu wymienionych zaburzeń odżywiania między województwami. Zróżnicowanie w częstości występowania niedoborowej masy ciała było mniejsze, bo około 5%.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.