Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu niniejszym omówiono termikę badanych terenów na podstawie pomiarów elementów meteorologicznych prowadzonych przez stację meteorologiczną w Baranowie, uwzględniając równocześnie różnice występujące w stosunku do opracowania warunków klimatycznych w latach 1881-1960. Analizowany okres badawczy charakteryzował się temperaturami wyższymi od średnich wspomnianego 80-lecia. Przedstawiono tu również przebieg nietypowych dla tych terenów zim od 1987/1988 do 1990/1991.
W opracowaniu omówiono kierunki i prędkości wiatru zaobserwowane w latach 1987-1991 w Baranowie. Stwierdzono przewagę wiatrów z kierunków SW, W i S. Maksymalna prędkość zanotowana podczas obserwacji była równa 20 m/s. Najwyższą średnią miesięczną prędkością wiatru (5.3 m/s) charakteryzowały się styczeń i listopad 1988 roku. Zaobserwowano też, prawie dwukrotnie wyższe niż przeciętne, liczby dni pogodnych i nieco wyższą od wartości przeciętnej, przyjętej dla tych terenów liczbę dni pochmurnych.
Na podstawie pomiarów elementów meteorologicznych prowadzonych przez stację meteorologiczną w Baranowie (w latach 1987-1991) przedstawiono w niniejszym opracowaniu charakterystykę opadów tych okolic, podając ich procentowy stosunek do opadów okresu 1881-1960, a także do wielkości parowania notowanego w wybranych uprawach. Ponadto podano stwierdzone w okresie badawczym niedobory wodne tych upraw.
7
51%
W pracy przedstawiono przebieg czynników meteorologicznych charakteryzujących warunki klimatyczne mezoregionów Poj. Mazurskiego w latach 1881-1960 i 1951-1970. Z analizy wynika, że region ten należy do najzimniejszych terenów Polski, w zależności od pory roku notuje się średnie dobowe temperatury niższe o 0,5° do 2-3°, a nawet o 4,0°C od temperatur na pozostałych obszarach kraju. Okres wegetacyjny jest krótszy o ok. 30 dni niż w innych regionach kraju, przedwiośnie występuje średnio o 3 tygodnie później niż na zachodzie Polski. Rozklad opadów jest zróżnicowany, notowano roczne sumy od 550 mm do 700 mm i wyższe (w Krainie Węgorapy; sumy opadów na terenie Garbu Szeskiego osiągały wartości bliskie sumom notowanym na terenach podgórskich). We wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu notowano usłonecznienie niższe od występującego na pozostałych obszarach Polski, w miesiącach letnich wyższe o ok. 1 godz. (do 2 godz. w czerwcu). Z występujących różnic w stosunku do pozostałych terenów Polski wyraźnie widać odmienności warunków klimatycznych tego regionu, które nie są sprzyjające dla rolnictwa.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.