Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zywnosc typu instant
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano skład chemiczny oraz jakość sensoryczną i mikrobiologiczną 4 nowych koncentratów past instant (2 kanapkowych i 2 deserowych) z udziałem preparowanej fasoli czerwonej Red Kidney. Za pomocą metod standardowych lub opisanych w literaturze oznaczono w koncentratach zawartość: wody, białka, tłuszczu, węglowodanów, popiołu i soli, a także właściwości antyoksydacyjne (zawartość polifenoli, tanin, aktywności antyoksydacyjnej) oraz przeprowadzono analizę mikrobiologiczną. Oceniono także jakość sensoryczną past przygotowanych z koncentratów, stosując metodę punktową. Stwierdzono, że wszystkie koncentraty past charakteryzowały się wysoką zawartością białka i popiołu ogólnego, przy czym zawartość tych składników w pastach kanapkowych była odpowiednio 1,5 i 2,5-krotnie wyższa niż w pastach deserowych. Wszystkie produkty wykazywały też dobrą aktywność antyoksydacyjną, mierzoną metodami z ABTS i DPPH. Jakość mikrobiologiczna badanych koncentratów była zgodna z wymaganiami dla koncentratów spożywczych. Jakość sensoryczna zarówno past kanapkowych, jak i deserowych została oceniona bardzo dobrze. Pasty z udziałem preparowanej fasoli Red Kidney są produktami o wysokiej wartości odżywczej, a także wykazują dobre właściwości przeciwutleniające. Bardzo dobra jakość sensoryczna past otrzymanych z koncentratów wskazuje, że produkty te mogłyby poszerzyć rynkowy asortyment żywności wygodnej i przyczynić się do zwiększenia spożycia nasion strączkowych.
Badano właściwości sorpcyjne napoju kakaowego w proszku z uwzględnieniem wpływu składu mieszaniny i aktywności wody środowiska. Materiał do badań stanowiły następujące proszki: cukier, kakao, mleko w proszku i maltodekstryna oraz mieszaniny tych surowców. Kinetykę adsorpcji pary wodnej badano przy trzech poziomach aktywności wody środowiska (0,34; 0,65 i 0,90) w temperaturze 25°C w czasie 24 godzin. Analiza przebiegu krzywych kinetycznych adsorpcji pary wodnej wykazała, że adsorpcja pary wodnej przez składniki i napoje kakaowe w proszku była zależna od rodzaju produktu oraz aktywności wody środowiska. Zdolność adsorpcji pary wodnej napoju kakaowego w proszku była zależna od właściwości sorpcyjnych poszczególnych składników.
W kakao naturalnym oraz w jego produktach typu instant oznaczono zawartość ołowiu i kadmu metodą absorpcyjnej spektrometrii atomowej (ASA). Ilości tych pierwiastków zawarte w poszczególnych grupach badanych produktów mieściły się w granicach ustalonej normy.
W artykule przedstawiono ogólny podział deserów mlecznych, stosowane dodatki i możliwości wykorzystania różnych rozwiązań technologicznych w celu poprawy atrakcyjności produktu dla konsumenta. Opisano stosowane surowce i omówiono wpływ procesów technologicznych na wartość odżywczą. Poruszono aspekty żywieniowe dotyczące deserów mlecznych o potencjalnych właściwościach funkcjonalnych, ich znaczenie w diecie człowieka. Istnieją duże możliwości opracowywania technologii nowych deserów mlecznych, na które popyt w Polsce i na świecie wykazuje tendencję wzrostową.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.