Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zwierciadlo wody gruntowej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono sprawdzenie przydatności modelu numerycznego SWAP do oceny bilansu wodnego w drenowanej glebie pyłowej. Do zastosowania modelu wymagana jest znajomość następujących parametrów wejściowych: dane charakteryzujące geometrię profilu glebowego, właściwości hydrauliczne gleby, człon źródłowy, warunki początkowe i brzegowe oraz wartości opadu atmosferycznego i ewapotranspiracji. Badania polowe przeprowadzono na glebie pyłowej „Clermont” na uniwersyteckiej farmie niedaleko North Vernon na południu stanu Indiana w USA. W celu sprawdzenia przydatności modelu SWAP do opisu zmian uwilgotnienia gleby porównano obliczone wartości wilgotności, odpływów drenarskich oraz położenia zwierciadła wody gruntowej z wartościami pomierzonymi. Do oceny zgodności zastosowano następujące miary statystyczne: błąd standardowy oceny, odchylenie przeciętne, błąd maksymalny, względny średniokwadratowy błąd resztkowy, współczynnik determinacji, współczynnik odchylenia resztkowego i efektywność modelu. Porównanie wyników obliczeń i pomiarów terenowych wykazuje dobrą zgodność, co potwierdza przydatność modelu SWAP do opisu bilansu wodnego w drenowanej glebie pyłowej.
W roku 2001 od napełnienia zbiornika Domaniów, do roku 2008 prowadzono systematyczne pomiary poziomu wód gruntowych w 16 studniach kopanych, występujących w sąsiedztwie zbiornika. Oprócz pomiarów dekadowych, wykonane też były pomiary po wystąpieniu większych opadów, które też przyczyniały się do podnoszenia poziomu wody w badanych studniach. Stwierdzono, że stan poziomu wody w studniach skorelowany był najbardziej z wysokością spiętrzenia wody w zbiorniku. Im wyższe było spiętrzenie wody w zbiorniku, tym wyższe były poziomy wód w studniach. Następowało to jednak z niewielkim przesunięciem w czasie. To samo miało miejsce przy obniżeniu spiętrzenia wody w zbiorniku z tym jednak, że w studniach poziomy wód gruntowych obniżały się jeszcze wolniej. Zawsze też w studniach poziomy wód utrzymywały się wyżej niż w zbiorniku, co w najwyższym stopniu wynika z ukształtowania się krzywej depresji.
W pracy przedstawiono wyniki badań stosunków wodnych wykonanych w okresie VIII 2003-X 2006 r. na terenie Arboretum w Pawłowicach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pomiary głębokości zalegania zwierciadła wody gruntowej wykazały, że występują tu głównie siedliska świeże i wilgotne z wodą gruntową na głębokości 0,5-2,0 m. Lokalnie występują również obszary silnie uwilgotnione, okresowo podtapiane. Wiąże się to ze złym stanem technicznym systemu wodno-melioracyjnego obiektu. Konieczny jest jego kompleksowy remont wraz z budową zastawek pozwalających na regulację stosunków wodnych.
W artykule przedstawiono wyniki analizy przeprowadzonych badań z okresu 2001–2005 r., stanowiącego początkowe lata eksploatacji zbiornika. W celu określenia wpływu zbiornika na położenie zwierciadła wody gruntowej na terenach przyległych wykonywano pomiary w 22 studniach gospodarskich w miejscowościach sąsiadujących ze zbiornikiem. Pomiary prowadzono średnio 2 razy w miesiącu – łącznie w 104 terminach wybieranych losowo. Studnie reprezentatywne usytuowane są w odległości różnej od brzegów zbiornika oraz na różnej wysokości w stosunku do poziomu wody w zbiorniku. Współczynniki korelacji pomiędzy rzędnymi piętrzenia wody w zbiorniku Domaniów a rzędnymi zwierciadła wody w poszczególnych studniach obliczono na poziomie istotności α = 0,05. Wahały się one od 0,12 do 0,89; jednak zależność jest tylko istotna statystycznie dla studzienki najwyżej położonej w miejscowości Brudnów. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań można ogólnie stwierdzić, że nie występuje szkodliwe oddziaływanie zbiornika wodnego Domaniów na warunki wodnogruntowe terenów przyległych.
W oparciu o wyniki codziennych pomiarów stanów wody gruntowej oraz temperaturę powietrza i gleby przeprowadzono ocenę kierunku i natężenia przepływu wody w strefie saturacji na terenie Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii Wrocław-Swojec w okresie od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. Przeprowadzone wstępne analizy wskazują na zasadność uwzględniania w badaniach ruchu wody w glebie prowadzonych na terenie Obserwatorium wpływu przepływu horyzontalnego w strefie saturacji. W części wschodniej Obserwatorium dominuje przepływ z kierunku północno-wschodniego o dynamice przekraczającej istotnie wyniki uzyskane dla pozostałych punktów pomiarowych. W okresie wiosenno-letnim wraz z obniżaniem poziomu zwierciadła wody gruntowej na pozostałym obszarze Obserwatorium dominującym kierunkiem przepływu jest kierunek północno-zachodni.
W pracy przeanalizowano zmienność głębokości zalegania i amplitudy wahań zwierciadła wody gruntowej na terenie Parku Szczytnickiego we Wrocławiu. Na podstawie pomiarów wykonywanych w latach 1992-2008 oraz danych archiwalnych stwierdzono, że zwierciadło wody gruntowej zalega w parku na poziomie średnio 1,5-3,0 m poniżej powierzchni terenu. Roczne wahania lustra wody gruntowej nie są duże i na większości obszaru parku wynoszą 0,2-0,4 m. Wpływ na to mają: stany wody w rzece Odrze, funkcjonowanie systemu wodnego parku oraz lokalne zróżnicowanie ukształtowania powierzchni. Zwiększenie retencji gruntowej w rejonie Parku Szczytnickiego nie jest wskazane, gdyż poniesienie poziomu zwierciadła wody gruntowej stanowiłoby zagrożenie dla drzewostanu. Należy dążyć do zachowania obecnych stosunków wodnych, a okresowo pojawiające się niedobory wilgoci czynnej warstwy gleby redukować za pomocą nawodnień powierzchniowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.