Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zolnierze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
It has been a common belief until recently that intensive and efficient military training could not be compromised with protection of soil, air and water. Now, these negative tendencies have been overcome, without adverse effects to the military training. Environmental protection relies on level of soldiers’ awareness. The article presents results of studies on soldiers trained as military engineers. It concludes that candidates to the army have low knowledge on the basics of ecology, and they lack the ability to associate and understand environmental issues, but they are familiar with nature conservation, having a good understanding of environment friendly behaviour and approach.
Mimo olbrzymiego postępu w technice prowadzenia wojen, na polu walki niczym nie można zastąpić żołnierza. Od czasów Aleksandra Macedońskiego przez rzymskie legiony aż do czasów współczesnych żołnierz idący do boju otrzymywał rację żywnościową. Na przestrzeni wieków przybierała ona różne formy. Na progu XXI wieku nadal trwają prace nad optymalnym żywieniem żołnierza na współczesnym polu walki.
Ocena stanu odżywienia sportowców stanowi ważny element w planowaniu i realizacji cykli treningowych, szczególnie w sportach ekstremalnych, do których należy zaliczyć także spadochroniarstwo. Celem pracy była antropometryczna ocena stanu odżywienia reprezentacji Wojska Polskiego w sportach spadochronowych. Badaniami objęto 30 żołnierzy zawodowych, mężczyzn w wieku 22-42 lata, uprawiających wyczynowo sporty spadochronowe. Do oceny stanu odżywienia stosowano badania antropometryczne jako metodę łatwą do przeprowadzenia w warunkach naturalnych i powszechnie stosowaną, a dającą duże możliwości interpretacji wyników. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że 4б,7Уо ogółu badanych wykazywało otyłość. Najniższy odsetek otyłych był w najmłodszej grupie wiekowej, podczas gdy ilość skoczków wykazujących otyłość wzrastała wraz z ich wiekiem. Celowym, zatem jest podjęcie stosownych działań przez służbę zdrowia, wśród skoczków spadochronowych, w zakresie żywieniowej profilaktyki otyłości oraz szerzenia żywieniowej oświaty zdrowotnej.
Zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody stanowi poważny problem w zaopatrzeniu pojedynczego żołnierza w wodę. Jednorazowe, niewielkie przekroczenie dopuszczalnych parametrów chemicznych składników wody nie spowoduje tak poważnych skutków jakie może wywołać skażenie mikrobiologiczne. W pracy próbowano połączyć kilka sposobów oczyszczania i dezynfekcji wody tak aby były one efektywne w użyciu przez pojedynczego żołnierza.
Badaniami objęto 150 żołnierzy służby zasadniczej w wieku 19-23 lat, u których oceniano poziom wiedzy z zakresu żywienia oraz sposób żywienia w oparciu o analizę wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród tej grupy. Poszczególne odpowiedzi dotyczące tych zagadnień oceniano w zależności od uzyskanych punktów, jako bardzo dobre, dobre i dostateczne. Na podstawie uzyskanych wyników, stwierdzono wyraźną zależność pomiędzy poziomem wiedzy o żywieniu a sposobem odżywiania.
W pracy podjęto problem zaopatrzenia w wodę pojedynczego żołnierza wykonującego zadanie w oddaleniu od etatowych źródeł wody. Zbadano możliwości wykorzystania różnych filtrów. Przedstawiono wyniki badania wody surowej i po uproszczonym procesie uzdatniania. Wykazano w jakim zakresie badane filtry mogą być wykorzystane do pozyskania wody przez pojedynczego żołnierza.
Celem pracy było opisanie przejawów działalności sportowej żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych w czasie ich internowania w Szwajcarii w latach 1940–1945. Dokonano przeglądu następujących materiałów źródłowych: źródeł archiwalnych, wydawanego przez internowanych żołnierzy pisma „Goniec Obozowy”, wspomnień internowanych żołnierzy oraz literatury. Żołnierze 2. Dywizji Strzelców Pieszych byli internowani na terenie Szwajcarii od czerwca 1940 r. do maja 1945 r. W czasie internowania żołnierze polscy mieli obowiązek świadczenia pracy na rzecz Szwajcarii. W wyznaczonych obozach internowania mogli również kontynuować naukę, rozpoczętą przed wybuchem II wojny światowej. W czasie wolnym podejmowali różne rodzaje aktywności fizycznej. Do najbardziej popularnych należały: piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy oraz narciarstwo. Uprawiano również turystykę górską oraz alpinizm. Ważną rolę w propagowaniu sportu wśród żołnierzy odegrał Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej (Young Mens Christian Association – YMCA), dzięki któremu pozyskiwano sprzęt sportowy oraz środki pieniężne na finansowanie imprez sportowych. W obozie dla internowanych Polaków w Münchenbuchsee, YMCA zorganizowała i wyposażyła warsztat produkujący sprzęt sportowy na potrzeby internowanych żołnierzy. Sprzęt ten był również wysyłany do obozów jenieckich w Rzeszy Niemieckiej. Pomimo trudnych warunków, w jakich przebywali internowani polscy żołnierze w Szwajcarii w latach 1940–1945, podejmowali oni wiele form aktywności fizycznej w czasie wolnym.
Celem pracy było procesów określenie zawartości jodu w całodziennych racjach pokarmowych żołnierzy zasadniczej służby wojskowej w Poznaniu. Określono oceną wykorzystywanych technologicznych na stabilność zawartego w produktach jodu. Stwierdzono, że Zawartość jodu wprowadzonego wraz z analizowaną dietą była większa średnio o 22% od zalecanej dziennej dawki. Jednakże uwzględnienie wpływu najczęściej stosowanych procesów obróbki kulinarnej potraw na straty jodu wykazało, że rzeczywista ilość jodu wprowadzonego z dietą żołnierzy może być o około 30% mniejsza od dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.
Oceniono poziomu cholesterolu całkowitego i glukozy w surowicy krwi 119 młodych mężczyzn pełniących zasadniczą służbę wojskową, 23 młodych kobiet - pacjentek przychodni alergologicznej oraz 117 kandydatów i 14 kandydatek do WSOSP. Wyższy poziom zarówno cholesterolu jak i glukozy wykazano u kandydatów i kandydatek na pilotów wojskowych porównaniu z żołnierzami i pacjentkami przychodni alergologicznej, przy czym u kobiet różnice te nie były istotne statystycznie.
Celem pracy była ocena zawartości magnezu w całodziennych racjach pokarmowych (CRP) planowanych do spożycia przez żołnierzy pełniących służbę w misjach pokojowych. Materiał do badań stanowiły 124 całodzienne jadłospisy. Oceny ilości planowanego magnezu w CRP dokonano w oparciu o „Tabele składu i wartości odżywczej produktów spożywczych* z zastosowaniem pakietu programowego FOOD2. Obliczone wartości magnezu porównano z wartościami deklarowanymi w obowiązujących Wymiarach Rzeczowych Norm Wyżywienia dla Żołnierzy w Czasie Pokoju oraz z obowiązującymi w Polsce normami dla młodych mężczyzn obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym. Stwierdzono, że ilości magnezu w CRP planowanych do spożycia przez żołnierzy pełniących służbę w misjach pokojowych przekraczały wartości zalecane dla młodych mężczyzn ciężko pracujących. Jednocześnie planowane w CRP ilości tego pierwiastka pokrywały od 85,9% do 117,2% ilości zalecanych w Wymiarach Rzeczowych Norm Wyżywienia dla Żołnierzy w Czasie Pokoju.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.