Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zlobki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było dokonanie analizy sposobu żywienia w żłobkach warszawskich dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Losowo wybrano sześć żłobków, w których zebrano jadłospisy z okresu sześciu tygodni. Udział racjonalnych posiłków w analizowanych jadłospisach oceniono za pomocą testu Bielińskiej z modyfikacją Kuleszy. Zebrane dane wykazały, iż większość podawanych posiłków w badanych żłobkach była zestawiona racjonalnie.
Celem pracy było zbadanie, na podstawie ankiety wśród rodziców oraz oceny jakościowej jadłospisów żłobkowych i domowych (7-dniowe bieżące notowanie), czy uczęszczanie do żłobka wpływa na sposób żywienia oraz nawyki żywieniowe dzieci w wieku 1-3 lata. Jakość przygotowywanych pod nadzorem specjalistów posiłków w żłobku została wysoko oceniona ze względu na duże urozmaicenie, podaż mleka i jego przetworów, owoców i warzyw i produktów wysokobiałkowych oraz odpowiednią wielkość i regularność posiłków, zróżnicowaną konsystencję, barwę, smak i zapach potraw. Wykazano korzystny wpływ żywienia żłobkowego na zainteresowanie i chęć jedzenia przez dzieci oraz urozmaicenie diety. Większość grup produktów, zwłaszcza produkty zbożowe, mleko i przetwory, warzywa i owoce oraz ryby, spożywane były przez grupę badaną istotnie częściej niż przez dzieci z grupy kontrolnej. Także sposób żywienia dzieci żłobkowych był bardziej zbliżony do żywienia osób dorosłych a większość z nich korzystała już z diety stołu rodzinnego. Wpływ ten nie był jednak przenoszony na żywienie poza żłobkowe, gdyż dzieci te spożywały więcej dań typu fast-food oraz znacznie częściej pojadały słodycze i słodzone napoje gazowane niż ich rówieśnicy wychowywani wyłącznie w domu.
Celem pracy było zbadanie, na podstawie oceny wartości odżywczej jadłospisów żłobkowych i domowych (7-dniowe bieżące notowanie), obliczonych przy pomocy programu Dieta 2 i porównanych z wartościami normy na poziomie RDA, czy stwierdzony korzystny wpływ żywienia żłobkowego na jakość diety i zwyczaje żywieniowe dzieci w wieku 1-3 lata odzwierciedla się także w podaży energii i poszczególnych składników odżywczych oraz w proporcjach masy do wysokości ciała w porównaniu do rówieśników ze zbliżonego środowiska wychowywanych wyłącznie w domu. Stwierdzono, że uczęszczanie do żłobka ma istotny wpływ na sposób żywienia, poprzez zwiększenie podaży większości (poza Wit. A, D, E, B1 i niacyną oraz żelazem i cynkiem) składników odżywczych. Żywienie dzieci przez rodziców w domu pokrywa, poza spożyciem potasu, obecne normy na poziomie RDA, co wynika bardziej ze zmiany obowiązujących norm niż z poprawy sposobu żywienia. Jadłospis żłobkowy, a w mniejszym stopniu żywienie domowe, wymaga korekty, tak by dostosować do poziomu obecnych norm spożycie większości składników odżywczych, głównie poprzez zwiększenie podaży niedoborowych witamin D i E (w żywieniu w żłobku) oraz potasu (w żywieniu domowym), a przede wszystkim zmniejszenie ilości sodu.
Artykuł prezentuje wyniki badań nad problemami podnoszenia aktywności zawodowej kobiet zamieszkujących tereny wiejskie. Scharakteryzowano główne ograniczenia ekonomiczne i społeczno-kulturowe podejmowania pracy przez kobiety oraz niektóre instytucjonalne sposoby ich rozwiązywania.
Celem pracy była ocena częstotliwości spożycia owoców i warzyw przez dzieci w wieku 1 - 3 lat na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród matek tych dzieci. W kwestionariuszu zawarto pytania dotyczące częstotliwości spożycia owoców i warzyw, a także wiedzy na temat właściwego odżywienia małych dzieci pod względem podawania im tych produktów. Badania ankietowe przeprowadzono wśród 300 matek chłopców i dziewczynek w wieku 1 - 3 lat w kilku żłobkach na terenie Zakopanego. Uzyskane wyniki poddano analizie statystycznej testem χ² (Pearsona). Jak wskazały respondentki, aż 93 % matek biorących udział w badaniu interesowało się zasadami zdrowego żywienia dotyczącymi spożycia owoców i warzyw przez dzieci. Spośród dzieci uczęszczających do żłobków na terenie Zakopanego (zgodnie z deklaracją ankietowanych) 85 % chętnie spożywało owoce i warzywa, a do ulubionych należały: jabłka, banany, truskawki oraz pomidory, marchew i ogórki. Według niespełna 30 % respondentek dzieci spożywały owoce i warzywa 2 - 3 razy dziennie, natomiast ok. 20 % ankietowanych zadeklarowało, że ich dzieci konsumują tego typu produkty tylko raz dziennie. Zdecydowana większość matek podawała owoce zamiast słodyczy. Zaobserwowano, że wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia tendencja ta miała charakter rosnący. Mamy zachęcały dzieci do jedzenia owoców i warzyw najczęściej przez wspólną konsumpcję oraz zabawę. Jak deklarowały ankietowane, ponad połowa dzieci spożywała głównie owoce i warzywa w stanie surowym, rzadziej gotowane i smażone. Ponadto kobiety serwowały dzieciom różnego typu soki owocowe i warzywne.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.