Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 90

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zawartosc sodu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przepisy dotyczące znakowania żywności wartością odżywcza^ które przewidują obowiązkowe umieszczanie informacji o wartości odżywczej, w tym m.in. o zawartości sodu, w przypadku pewnych grup środków spożywczych, jak też dobrowolne zamieszczanie przez producentów informacji żywieniowej, zapewniają konsumentom możliwość oceny produktu spożywczego pod kątem zawartości w nim sodu. Coraz częściej pojawiają się też dodatkowo informacje o zawartości soli w produkcie. Niestety, jak wskazują badania konsumenckie, znaczna część badanych osób nie interesowała się informacjami odnoszącymi się do wartości odżywczej żywności zamieszczanymi przez producentów na opakowaniach środków spożywczych. Wskazuje to na potrzebę działań edukacyjnych i zachęcania konsumentów do czytania i wykorzystywania informacji z etykiet produktów spożywczych.
W czteroletnich badaniach porównywano wpływ nawożenia organicznego między- plonami ścierniskowymi - bobiku, facelii, i gorczycy oraz azotem, w dawkach 0,60, 120 i 180 kg N ha-1 na zawartość sodu w korzeniach i w liściach trzech odmian buraka cukrowego - Kristall, Atair i PN Mono 4. Nawożenie organiczne i mineralne azotem istotnie różnicowało zawartość sodu w korzeniach w końcowym okresie wegetacji - w październiku. Międzyplon z bobiku powodował obniżenie, a azot w dawce 180 kg ha-1 wzrost koncentracji sodu w korzeniach. Sód zawarty w korzeniach istotnie dodatnio warunkował plon korzeni. Przed zbiorem zawartość sodu w korzeniach korelowała ujemnie, a w liściach dodatnio, z zawartością i wydatkiem cukru oraz z technologicznym plonem cukru. Z całkowitej ilości sodu pobranej przez rośliny około 80-85 % była zakumulowana w liściach.
Dokonano oceny spożycia chlorku sodu w Polsce, wykorzystując w tym celu wyniki badań budżetów gospodarstw domowych, przeprowadzanych corocznie. Stosowana reprezentacyjna metoda badań umożliwia uogólnienie wyników na wszystkie gospodarstwa domowe w kraju i na ich grupy. Wyniki badań dostarczają m.in. informacji o przeciętnym miesięcznym spożyciu soli kuchennej na osobę we wspomnianych gospodarstwach, które wykorzystano w ocenie. Obliczono ponadto zawartość sodu w żywności (z wyłączeniem soli kuchennej) spożywanej przez gospodarstwa domowe, posługując się w tym celu krajowymi tabelami składu i wartości odżywczej żywności. Zawartość tę przeliczono wstępnie na chlorek sodu. Zgodnie z wynikami obliczeń zarówno spożycie soli kuchennej, jak i ilość sodu z żywności w ostatnich dziesięciu latach podlegała tendencji spadkowej. Mimo to w polskich gospodarstwach domowych w 2007 r. spożycie łączne chlorku sodu (sól kuchenna + sód z żywności, przeliczony na sól kuchenną) wyniosło średnio 12 g na osobę dziennie. Ze względu na metodykę badań budżetów, w której nie uwzględnia się spożycia żywności poza gospodarstwem domowym, faktyczne spożycie chlorku sodu musiało być jeszcze wyższe i zgodnie z „konserwatywnym” szacunkiem zwiększyłoby się o przynajmniej 10-15%.
Zawartość sodu w diecie kobiet karmiących piersią nie wpływa w sposób znaczący na jego poziom w mleku kobiecym. Jednak zbyt duża podaż soli/sodu w diecie może być przyczyną zaburzeń stanu zdrowia, w tym m.in. podwyższenia ciśnienia tętniczego. Celem pracy była ocena zawartości sodu/soli w diecie kobiet karmiących piersią. Pobranie sodu i soli w grupie 53 kobiet karmiących wyłącznie piersią oceniono na podstawie 7-dniowego wywiadu nt. sposobu żywienia, z wykorzystaniem programu Dieta-FAO wer. 1.1. Średnie spożycie sodu z dietą kobiet karmiących piersią wynosiło 3344 mg /osobę/dzień (zakres od 681 mg/osobę/dzień do 5851 mg/osobę/dzień). Łączne spożycie soli (sól kuchenna i sód pochodzący z żywności, w przeliczeniu na sól) wynosiło 8,36 g/osobę/dzień i realizowało w 167% maksymalne dzienne spożycie soli (5 g) rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Najwięcej sodu w diecie kobiet karmiących piersią pochodziło z soli kuchennej dodawanej podczas przygotowywania posiłków w warunkach domowych (35%), a w następnej kolejności z przetworów zbożowych (24%), mięsa i przetworów mięsnych (17%) oraz mleka i przetworów mlecznych (13%).
Zbyt duża ilość sodu w diecie wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego, może podnosić zewnątrzkomórkowe wydzielanie sodu i niekorzystnie oddziaływać na naczyniową reaktywność, wzrost oraz stymulacją zwłóknienia mięśnia serca. W wylosowanych szkołach i klasach w obrębie całej Warszawy zbadano 2190 uczniów w wieku 11-15 lat w dwóch okresach: w latach 1999-2000 i po pięciu latach, w okresie od 2005 do 2006 roku. Zawartość sodu w dietach uczniów obliczono na podstawie wywiadów 24-godzinnych o spożyciu i informacjach o sposobach solenia i dosalaniu produktów. W pięcioletnim okresie spożycie sodu istotnie spadło (p < 0,05) w dietach chłopców średnio o 0,7g/dzień w przeliczeniu na sól, a w dietach dziewcząt o 0,9 g/dzień (p < 0,05). Rozważną decyzją będzie kontynuowanie działań na rzecz obniżania spożycia sodu i dążenie do optymalnego spożycia sodu w celu zachowania zdrowia, polegające na dokonaniu kompromisu między szkodliwymi oddziaływaniami: a więc między zbyt wysokim, ale także zbyt niskim spożyciem tego składnika.
Na podstawie aktualnej bazy danych o wartości odżywczej żywności oraz dostępnych receptur produktów spożywczych przeanalizowano skład surowcowy wybranych produktów przetworzonych przemysłowo pod względem zawartości sodu, jak również określono procentowy udział sodu pochodzącego z soli i substancji dodatkowych, dodawanych w trakcie procesów technologicznych. Naturalna zawartość sodu w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jest bardzo mała. Dodatek soli w trakcie przetwarzania żywności powoduje zwiększenie zawartości sodu w produktach o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy w stosunku do użytego surowca. Niemal cały sód w pieczywie i produktach mięsnych pochodzi z dodanej soli. Udział zawierających sód substancji dodatkowych w dostarczaniu sodu w przetworach mięsnych jest nieznaczny. Uzyskane wyniki wskazują, że istnieje potencjalna możliwość zmniejszenia zawartości soli w wielu produktach spożywczych przetworzonych przemysłowo.
Nadmierne spożycie soli u dzieci może predysponować do rozwoju szeregu chorób, w tym nadciśnienia, chorób układu krążenia, osteoporozy, chorób nerek i raka żołądka w dorosłym wieku. Celem pracy była ocena spożycia sodu wśród 380 uczniów klas V i VI warszawskich szkół podstawowych. Badanie przeprowadzono w roku szkolnym 2009/2010 w pięciu losowo wybranych szkołach podstawowych na terenie Warszawy. Informacje dotyczące ilości spożytego sodu uzyskano metodą indywidualnego wywiadu żywieniowego dotyczącego spożycia z ostatnich 24 godzin. W porównaniu z dziewczętami, racje pokarmowe chłopców charakteryzowały się wyższym poziomem sodu. Średnie spożycie sodu u dziewcząt wynosiło 2942 mg, a u chłopców 3229 mg. Większość racji pokarmowych badanej młodzieży zawierała sód w nadmiarze.
Apossibilityofincreaseofpotassiumcontent in ripening cheeseswasinvestigated.Cheeses were brined in a mixture of NaClandKCl (1:1). It was observed that 3 - fold of potassium contentincreasein Jeziorański cheese and 7 - fold in Tylsit cheesedidnotinfluencecheesesrip- ening process and their organoleptic characteristics.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.