Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zawartosc fluoru
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W zestawieniu z powszechnie stosowanymi w analityce fluoru metodami potencjometrycznymi, metoda chromatografii gazowej jest znacznie czulsza i umożliwia wykonanie dokładnych oznaczeń w próbach o objętości ≥10 -6 przy stężeniu fluoru w próbie ≥10 -6 mol/l. Przy zachowaniu określonego reżimu pracy, przedstawiona metoda charakteryzuje się dobrą precyzją i powtarzalnością dla najniższego zakresu oznaczeń.
W pracy przedstawiono wyniki porównawczych badań zawartości fluoru w igłach sosny zwyczajnej występującej w środowisku leśnym nie objętym bezpośrednim oddziaływaniem przemysłu (nadleśnictwa: Potrzebowice, Mirosławiec, Podanin) oraz znajdującym się w zasięgu oddziaływania przemysłowych zanieczyszczeń powietrza (Nadleśnictwo Konin, Puszcza Zielonka). Najniższe nagromadzenie fluoru (średnio poniżej 10 ppm) uzyskano w obiektach badawczych nie objętych bezpośrednim oddziaływaniem przemysłu. W Puszczy Zielonka wyraźnie zaznaczone jest zróżnicowanie powierzchniowe (8.4-40.5 ppm fluoru). W bezpośrednim sąsiedztwie huty aluminium w Koninie jego nagromadzenie znacznie przekracza 100 ppm. W odległości 2.1-5.1 km od huty aluminium jest znacznie niższe, średnio 19.2 (±6.4) ppm. Uzyskane wyniki zawartości fluoru w jednorocznych, dwuletnich i trzyletnich igłach sosny zwyczajnej wykazały tendencję wzrostu zawartości tego pierwiastka wraz z wiekiem szpilek w obiektach pozostających pod wpływem stałego oddziaływania emisji fluorowych.
Excessive exposition on fluoride may case fluorosis and other disease. An assessment of daily fluoride intake from nutritional sources may be important for disease prevention. The aim of this study was to assess daily fluoride intake from selected nutritional sources in Polish population. The mean consumption of fish and fish products, tea and mineral spring waters based on household budget surveys in 1999-2003 years were calculated. Fluoride concentration in food products were taken from reference data. We find that tea, canned fish and high-mineral spring waters are important nutritional sources of fluoride. We concluded that in Polish population mean daily fluoride intake from food may be above adequate intake.
Badania miały na celu określenie wpływu gazowych i pyłowych zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego na zawartość fluoru w glebach wybranych kompleksów leśnych położonych w strefie oddziaływania emisji przemysłowych. Próbki glebowe pobierano na powierzchniach badawczych zlokalizowanych w różnej odległości od źródeł emisji na obszarze Konińskiego Okręgu Przemysłowego. W glebach oznaczono zawartość fluoru rozpuszczalnego w wodzie (FH₂O) i fluoru uwalnianego kwasami (FH). Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić wyraźną kumulację fluoru w poziomie ektopróchnicy (od 3,85 do 9,90 mg FH na 100 g gleby) oraz wyraźnie mniejszą koncentrację w poziomach mineralnych. W okresie badań następował stopniowy wzrost zawartości fluoru w glebach badanego rejonu. Stwierdzono również, że niezbędne zabiegi związane z odnowieniem powierzchni zrębowych sprzyjały migracji tego pierwiastka w głąb profilu glebowego. Zmiany ilościowe były uzależnione również od lokalizacji poszczególnych powierzchni badawczych.
Badania przeprowadzono na terenie Puszczy Zielonka położonej w strefie oddziaływania aglomeracji poznańskiej. Analizowano zawartość fluoru w leśnych glebach rdzawych właściwych wytworzonych z piasków słabogliniastych zalegających płytko lub średnio głęboko na piaskach luźnych. Określono zawartość fluoru rozpuszczalnego w 57 % H₂SO₄ - FH i fluoru rozpuszczalnego w wodzie FH₂O. Stwierdzono, że fluor rozpuszczalny w kwasach FH gromadzi się głównie w ektopróchnicy i poziomach iluwialnych oraz skale macierzystej. Fluor rozpuszczalny w wodzie FH₂O występuje przede wszystkim w ektopróchnicy. W poziomach mineralnych jego zawartość maleje wraz z głębokością.
Oznaczono poziom fluoru w pobranych z rynku napojach bezalkoholowych wytwarzanych przez 32 zakłady na terenie kraju. Oceniono wpływ niektórych składników na poziom fluoru w napojach. Omówiono na podstawie uzyskanych wyników oraz piśmiennictwa wpływ spożycia napojów na pobranie fluoru.
Celem niniejszej pracy było zbadanie zawartości fluoru w dietach dzieci w wieku 1-4 lat, mieszkających w 16 miastach w różnych regionach Polski. Posiłki całodzienne pobierano przez 10 kolejnych dni wiosną i jesienią w domach dziecka. Zawartość fluoru oznaczono metodą potencjometryczną. Analizie poddano 457 całodziennych posiłków. Zawartość fluoru w dietach wahała się od 0,04 do 0,42 mg/kg i wynosiła średnio 0,15±0,07 mg/kg, niezależnie od pory roku. Zaobserwowano, że diety o najwyższym poziomie fluoru częściej niż diety o najniższym poziomie tego pierwiastka, zawierały herbatę, ryby, sałatę, kalafior. Mimo niewielkiej różnicy między maksymalnym (0,32 mg/dm3) i minimalnym (0,09 mg/dm3) poziomem fluoru w wodzie używanej do przygotowywania posiłków w miejscach objętych badaniem, zaobserwowano wprost proporcjonalną zależność między zawartością fluoru w wodzie do picia i posiłkach dzieci. Średnie dzienne spożycie fluoru wynosiło 0,28 mg (zakres 0,10-0,76 mg), mediana 0,25 mg, 90. percentyl 0,47 mg. Średnie pobranie fluoru przez dzieci wynosiło 0,05 mg/ kg m.c./dzień i nie przekraczało wartości określonych w normach żywienia dla ludności Polski.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.