Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zawartosc flawonoidow
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Koniczyna inkarnatka (Trifolium incarnatum L.) jest rośliną należącą do rodziny bobowatych (Fabaceae), do której zalicza się również inne gatunki Trifolium, takie jak koniczyna czerwona (Trifolium pratense L.) i koniczyna biała (Trifolium repens L.). W medycynie stosowana jest przede wszystkim kończyna czerwona, gdyż zawiera m.in. flawonoidy i kwasy fenolowe, którym zawdzięcza swoją aktywność biologiczną. Koniczyna inkarnatka jest obecnie wczesnym źródłem nektaru do produkcji miodu przez pszczoły, zielonym nawozem oraz rośliną pastewną. Ponieważ wiele roślin z rodziny bobowatych stosowanych jest w medycynie, można podejrzewać, że koniczyna inkarnatka również może zawierać cenne związki farmakologicznie czynne, które mogą znaleźć zastosowanie w terapii różnych schorzeń. Celem niniejszej pracy była optymalizacja metod izolacji, analizy chromatograficznej oraz wstępna identyfikacja flawonoidów i kwasów fenolowych obecnych w zielu i nasionach Trifolium incarnatum L. Ilościowe oznaczanie zawartości flawonoidów przeprowadzono metodą spektrofotometryczną, natomiast identyfikacji związków dokonano przy użyciu jednokierunkowej i dwukierunkowej chromatografii cienkowarstwowej. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że ziele koniczyny inkarnatki zawiera więcej związków flawonoidowych niż jej nasiona. Dzięki analizie chromatograficznej w zielu stwierdzono obecność wielu farmakologicznie czynnych flawonoidów oraz fenolokwasów. Nasiona badanej rośliny okazały się o wiele bardziej ubogie w związki farmakologicznie czynne. Powyższe wyniki wskazują, że koniczyna inkarnatka, po bardziej dokładnych analizach fitochemicznych, może stać się cennym źródłem surowca zielarskiego i farmaceutycznego.
Z przedstawionych w opracowaniu badań na zwierzętach doświadczalnych i badań klinicznych można wnioskować, że miód pszczeli, propolis i pyłek kwiatowy (obnóże pszczele) mają zdolność do eliminowania z organizmu metali szkodliwych dla zdrowia, szczególnie metali ciężkich. Za działanie to odpowiedzialne są przede wszystkim związki flawonoidowe występujące w tych produktach, które tworzą z metalami połączenia rozpuszczalne w wodzie (chelaty) i w ten sposób usuwają je z organizmu. Podawanie wymienionych produktów pszczelich jest niezwykle istotne w przypadku osób narażonych na intoksykację metalami ciężkimi, a zwłaszcza dzieci pochodzących z rejonów o wysokim uprzemysłowieniu. Wymienione produkty pszczele mogą także znaleźć zastosowanie w hodowli zwierząt. Pozwalają one na obniżenie poziomu zanieczyszczeń metalami szkodliwymi dla człowieka, a szczególnie ołowiem i kadmem, w mięsie i innych produktach zwierzęcych.
Przedstawione w artykule badania dotyczyły określenia oraz porównania zawartości związków polifenolowych ogółem, w tym kwasów fenolowych i flawonoidów w różnych odmianach miodów ekologicznych i konwencjonalnych. Do badań wybrano mio-dy: akacjowy, lipowy, spadziowy iglasty i wielokwiatowy. W próbkach miodów oznaczono zawartość suchej masy oraz związ¬ków polifenolowych, takich jak kwasy fenolowe i flawonoidy. Uzyskane -wyniki -wskazują, że ekologiczne miody charakteryzowa¬ły się istotnie wyższą średnią zawartością sumy kwasów fenolowych oraz flawonoidów ogółem w porównaniu z miodami konwencjonalnymi.
W pracy opisano wzrost i rozwój roślin oraz plony i jakość ziela serdecznika pospolitego (Leonurus cardiaca L.) w trzech kolejnych latach wegetacji. Największe plony ziela serdecznika uzyskano w drugim roku uprawy, łącznie 6,5 tony z hektara wobec 5,84 t w trzecim i 2,13 t w pierwszym (jeden zbiór). Rośliny jednoroczne charakteryzowały się największą liczbą rozgałęzień oraz najdłuższymi kwiatostanami, zbliżoną grubością pędów do roślin dwuletnich, osiągały mniejszą wysokość niż dwu- i trzyletnie przed pierwszym zbiorem. Przed drugim zbiorem rośliny dwu- i trzyletnie odrastały znacznie mniej niż przed pierwszym, charakteryzowały się mniejszą liczbą rozgałęzień, krótszymi kwiatostanami oraz cieńszymi pędami, natomiast tworzyły znacznie więcej pędów. Najwięcej flawonoidów zawierało ziele roślin jednorocznych, jednak z uwagi na mniejsze plony ziela, największy plon flawonoidów uzyskano w drugim roku uprawy, pomimo najmniejszej zawartości tych związków w zielu.
Badania przeprowadzone w latach 2004-2006 obejmowały analizę zawartości flawonoidów (w przeliczeniu na kwercetynę) i kwasów fenolowych (w przeliczeniu na kwas kawowy) w cebulach szalotki. Zawartość tych składników oceniono w łuskach suchych i mięsistych 10. miejscowych populacji i 2. odmian szalotki. Stwierdzono, że niezależnie od populacji lub odmiany, łuski suche zawierały ponad 60 razy więcej flawonoidów (średnio 0,19%). Podobną zależność stwierdzono w odniesieniu do zawartości kwasów fenolowych - łuski suche zawierały ponad 28 razy więcej tego składnika w porównaniu do zawartości w łuskach mięsistych. Spośród badanych populacji i odmian największą zawartością flawonoidów w łuskach suchych i mięsistych wyróżniały się populacje A-081, PV-73, Lubelska oraz odmiana Creation F₁. Poziom zawartości kwasów fenolowych w cebulach szalotki był istotnie zróżnicowany w obu latach badań, a szczególnie zasobne w ten składnik okazały się łuski suche populacji A-20, PV-73, PV-87 oraz odmiany Francuska Półdługa. U tych populacji i odmian, z wyj ątkiem PV-73, również łuski mięsiste zawierały najwięcej kwasów fenolowych. Uzyskane wyniki poziomu zawartości flawonoidów oraz kwasów fenolowych w łuskach suchych i mięsistych szalotki wskazują, że cebula ta jest cennym źródłem powyższych związków. Niektóre populacje charakteryzujące się wysoką ich zawartością mogą stanowić wyjściowy materiał do prac hodowlanych.
W pracy określono zawartość flawonoidów w powietrznie suchym zielu serdecznika pospolitego (Leonurus cardiaca L.) w zależności od wieku rośliny (w pierwszym, drugim i trzecim roku wegetacji) oraz biologicznych stymulatorów wzrostu (Atonik AL, Bio-algeen S90 i Biotrissol T). Rośliny jednoroczne opryskiwano dwukrotnie (po przyjęciu się rozsady oraz po 3 tygodniach), zaś 2- i 3-letnie trzykrotnie (w fazie rozety liściowej, 3 tygodnie później oraz po pierwszym zbiorze ziela). Doświadczenie przeprowadzono w latach 2001-2004 na glebie brunatnej, piaszczysto-gliniastej. Ziele roślin jednorocznych zbierano raz (sierpień) zaś 2- i 3-letnich dwa razy w czasie wegetacji (czerwiec i sierpień). Zawartość flawonoidów w zielu zależała zarówno od wieku roślin jak również od terminu zbioru. Niezależnie od preparatów najwięcej flawonoidów zanotowano w zielu roślin jednorocznych (średnio 0,52%) zaś najmniej zawierały rośliny dwuletnie (0,40%). Badane stymulatory wzrostu w niewielkim stopniu różnicowały zawartość substancji czynnych w zielu serdecznika. Odnotowano natomiast różnice w poziomie flawonoidów w zależności od warunków atmosferycznych podczas wegetacji roślin.
W trzyletnim doświadczeniu polowym zastosowano trzy rozstawy rzędów roślin rozmieszczonych pojedynczo (co 25, 40, 50 cm) oraz cztery pasowe rozstawy w układzie rzędów podwójnych i potrójnych (40-25-40 cm, 40-25-25-40 cm, 50-25-50 cm, 50-25-25-50 cm). Najwyższy plon surowca otrzymano z rozstaw pasowych potrójnych, zaś najniższy z rozstawy pojedynczej co 25 cm. Zastosowanie pasowej rozstawy rzędów wpłynęło również korzystnie na strukturę plonu rozkruszu. Stwierdzono istotny wzrost masy kwiatów rurkowych, przy podobnej masie kwiatów języczkowych i nieznacznym wzroście masy nasion w porównaniu z rozstawami pojedynczymi. Zawartość olejku była większa w kwiatach rurkowych otrzymanych z rozstaw pasowych, zaś flawonoidów z rozstawy pojedynczej co 50 cm. Najmniejszą ilość olejku, jak i flawonoidów stwierdzono w surowcu z rozstawy pojedynczej co 25 cm.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.