Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zagrozenia zywnosciowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Dotychczas uważano, że podstawowym zagrożeniem dla żywności są drobnoustroje i wytwarzane przez nie toksyny. Aktualnie największe obawy budzą substancje biologicznie czynne, które przenikają do żywności w wyniku oddziaływań antropogenicznych. Szczególnie niebezpieczną grupę stanowią tu związki, wykazujące aktywność estrogeniczną. W organizmie związki te łączą się z receptorami estrogenowymi, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego i rozrodczego.
Zapewnienie bezpieczeństwa posiłków oferowanych w szpitalnych blokach żywienia jest bardzo ważne ze względu na specyfikę osób żywionych - hospitalizowanych pacjentów. Bezpieczeństwo wytwarzanych posiłków zapewnia się głównie poprzez działalność prewencyjną polegającą przede wszystkim na wdrożeniu i przestrzeganiu dobrych praktyk higienicznych oraz procedur systemu HACCP opartych na analizie zagrożeń. Spożycie przez pacjenta posiłku o niewłaściwej jakości zdrowotnej ma bezpośredni wpływ na stan jego zdrowia i dalszy przebieg leczenia.
Celem pracy była ocena poziomu wiedzy studentów z zakresu obecności obcych związków w żywności. Ponadto dokonano segmentacji respondentów pod względem percepcji zagrożeń. Podmiotem badań byli studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Wydziałów: Nauki o Żywności i Medycyny Weterynaryjnej, od drugiego do szóstego roku studiów. Wiedza z zakresu zagrożeń żywności koncentrowała się wokół dwóch składowych: substancji pochodzenia chemicznego oraz biologicznego. Zdecydowanie liczniejszy był segment reprezentowany przez studentów bardziej świadomych obecności substancji pochodzenia chemicznego niż biologicznego w żywności.
Bezpieczeństwo żywności pakowanej w opakowania z tworzyw sztucznych jest obecnie bardzo ważne. Unia Europejska od wielu lat zajmuje się systematyką badań dotychczas znanych i nowych opakowań pod kątem migracji substancji znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz opakowań oraz ich dopuszczalnych limitów. Na podstawie uzyskiwanych wyników stworzono podstawy prawne (regulujące zastosowania różnych opakowań, określające limity migracji substancji, ich kontroli i certyfikacji). Polska, jako pełnoprawny członek UE, jest zobowiązana do uczestnictwa w tym procesie. W artykule omówiono różne zagrożenia żywności pakowanej w opakowania giętkie z tworzyw sztucznych. Podano również najważniejsze akty prawne obowiązujące w UE i polskie przepisy regulujące zagadnienia produkcji, limitów migracji i stosowania opakowań.
Od kilku lat w Polsce można zauważyć rosnącą tendencję do spożywania posiłków poza domem. Obecnie konsument korzysta z usług gastronomicznych nie tylko w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb żywieniowych, a oferowane usługi obejmują coraz szerszy zakres, jak również coraz większą grupę klientów. Dobrym tego przykładem są stacje benzynowe, na których znajdują się bary bistro. W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące realizacji założeń zasad GMP/GHP i systemu HACCP oraz samooceny poziomu wiedzy pracowników barów bistro wybranego koncernu paliwowego w Polsce. Badania przeprowadzono w 2008 r. na terenie dziewięciu województw, metodą ankietową z wykorzystaniem opracowanego na potrzeby badania kwestionariusza. Badanie na stacjach było prowadzone w ciągu 2 następujących po sobie miesięcy, tak aby zapewnić homogeniczność danych wśród badanych pracowników ze względu na poziom wiedzy i standardy organizacyjne.
W dobie ujawniania różnych kryzysów związanych z żywnością konsumenci mają prawo odczuwać zagrożenie z tytułu spożywania różnych produktów żywnościowych. Fakt ten potwierdziły przeprowadzone badania własne, które wykazały, że konsumenci największe ryzyko wiążą ze spożywaniem mięsa i wędlin. Te obawy konsumentów nie potwierdzają wyniki kontroli inspekcji kontrolnych, z których wynika, że najczęściej dyskwalifikowane byty inne rodzaje produktów żywnościowych.
Packaging for food in the European Union is subjected to legal regulations in order to assure health protection to consumers. The threats resulting from the application of packaging are connected with a potential migration into food of substances that are included in packaging material among them also components of printing inks applied for package printing but not expected to be present in food. The substances derived from printing inks (ITX, 4-MBP) found in food as some non-expected threats have an essential significance for the safety of food. The observance of legally binding requirements concerning the composition of packaging material and admissible migration limits of substances and also the application of good manufacturing practice allows to avoid many threats derived from packaging and to manufacture safe food packages for the food industry.
W artykule przedstawiono wybrane zagrożenia w żywności: chemiczne, fizyczne oraz biologiczne, w tym mikrobiologiczne. Są one związane z pozyskiwaniem surowców, z procesami technologicznymi i przechowywaniem, ale mogą być również celowo dodawane do żywności w celu fałszowania lub bioterroryzmu. Współczesny konsument jest tego świadomy i chce być informowany o bezpieczeństwie żywności dostępnej na rynku.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.