Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zachowania antyzdrowotne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badanie przeprowadzone w Warszawie wśród 509 kobiet ciężarnych dotyczyło postaw kobiet wobec czynników mających niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Badanie wykazało, że znaczna część kobiet podjęła na okres ciąży decyzję o eliminacji łub ograniczeniu antyzdrowotnych czynników takich jak, picie alkoholu, palenie tytoniu, spożywanie kawy czy napojów energetyzujących. Najmniej zadowalająca sytuacja była w odniesieniu do palenia papierosów przez ciężarne i ich kontaktu z dymem tytoniowym. Badanie wykazało, że 35,6% noworodków było narażonych w życiu płodowym na szkodliwe działanie dymu tytoniowego, z powodu palenia papierosów przez matkę lub regularne wdychanie środowiskowego dymu tytoniowego (bierne palenie). U kobiet palących przez całą ciążę stwierdzono ponad 4-krotnie większe ryzyko porodu przedwczesnego, w porównaniu do niepalących. Z uwagi na to, że stabilizacja zachowań zdrowotnych kobiet ciężarnych ma ogromne możliwości prewencyjne w odniesieniu do zdrowia niemowląt i dzieci w późniejszych latach życia należy kontynuować programy edukacyjne na rzecz prozdrowotnych postaw przyszłych matek.
Liczne badania wykazały, że wystąpienie negatywnych zdarzeń życiowych, szczególnie w dzieciństwie i w okresie dorastania, zwiększa ryzyko rozwinięcia się w przyszłości zaburzeń psychicznych i somatycznych. Celem przedstawionej pracy była ocena, w jakim stopniu ciężkość zdarzeń warunkuje pojawienie się zaburzeń zdrowia młodzieży i podejmowanie zachowań zagrażających zdrowiu. Badania przeprowadzono na losowo dobranej próbie uczniów dziesięciu gimnazjów warszawskich w okresie trzyletnim. Do zebrania danych posłużyła ankieta opracowana w Zakładzie Promocji Zdrowia i Szkolenia Podyplomowego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Skala negatywnych zdarzeń życiowych składała się z 32 pozycji obejmujących: 1) zmiany dotyczące życia i zdrowia bliskich osób, 2) zetknięcia się z czynami o charakterze przestępstwa lub nagannymi, 3) problemy związane z biologicznym dojrzewaniem, 4) relacje interpersonalne w najbliższym otoczeniu, 5) warunki ekonomiczne i bytowe oraz 6) problemy dotyczące nauki. Średnia ciężkość zdarzeń ocenianych przez uczniów posłużyła do określenia wagi poszczególnych pozycji. Do analizy zastosowano zarówno ważoną jak i sumaryczną skalę. Ponadto ankieta zawierała pytania dotyczące zdrowia, samopoczucia, zachowań i postaw zagrażających zdrowiu przyjęte jako mierniki kryterialne. Badania nasze nie dostarczyły dowodów na to, że wyłącznie ciężkość negatywnych zdarzeń życiowych warunkuje zaburzenia zdrowia i podejmowanie zachowań zagrażających zdrowiu. Obie skale wykazały umiarkowaną korelację z większością mierników kryterialnych i wyjaśniały 10% - 20% wariancji mierników zdrowia doświadczanego subiektywnie (samoocena stanu zdrowia, samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne), 10% - 25% - zachowań i postaw zagrażających zdrowiu i jedynie 1% - 7% - zaburzeń zdrowia mierzonych miernikami obiektywnymi (absencja chorobowa, pozostawanie w domu lub w szpitalu z powodu zaburzeń zdrowia, kontaktowanie się z lekarzem i przyjmowanie leków). Wydaje się, że nie ciężkość negatywnych zdarzeń życiowych, ale ich skumulowanie warunkuje negatywne skutki zdrowotne i behawioralne w okresie dorastania.
Celem pracy jest ocena poziomu wiedzy z zakresu uzależnień. Badaniami objęto 158 osób, w tym 85 na kierunku fizjoterapii i 73 na wychowaniu fizycznym w AWF w Krakowie. Studenci obu kierunków mieli obowiązkowe zajęcia z zakresu promocji zdrowia. Poziom wiedzy jest niewystarczający i porównywalny na obu kierunkach. Zdecydowana większość ankietowanych zna definicję uzależnienia psychicznego i fizycznego. Młodzież akademicka nie potrafi wymienić konsekwencji zdrowotnych palenia tytoniu. Stosunkowo duży odsetek twierdzi, że piwo nie uzależnia. Również nie wszyscy studenci wiedzą, że palenie marihuany prowadzi do uzależnienia.
W artykule przedstawiono analizą zachowań antyzdrowotnych u dorosłych mężczyzn z populacji krakowskiej, ich sprawności motorycznej oraz budowy ciała. Analizowano spożywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwagą i otyłość, nadmierne otłuszczenie i ich wpływ na wyniki prób sprawności motorycznej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.