Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zaburzenia odzywiania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W epoce Internetu wyewoluowały nowe formy przekazu informacji, które mogą zastać wykorzystane do diagnozy zaburzeń odżywiania. Od dziesięcioleci uznaną metodą diagnostyczną była analiza dokumentów osobistych. W dzisiejszych czasach jednym z takich dokumentów jest blog internetowy. W szeregu badań udowodniono zasadność analizowania postaw i preferencji w diagnostyce anoreksji. W tym badaniu zanalizowano 30 blogów internetowych, prowadzonych przez odchudzające się młode kobiety, minimum przez 2 miesiące. Wykazano, iż u dwóch z nich można było zdiagnozować anoreksję, 25 % miało objawy anoreksji, zaś ponad polowa miała syndrom gotowości anorektycznej.
Zaburzenia związane z przyjmowaniem pokarmów są reakcją na stres powodowany m.in. trudnościami w realizacji życiowych celów i problemami samodzielnego radzenia sobie z nimi. Zatem, zaburzenia jedzenia wynikają z konfliktów interpersonalnych oraz interpsychicznych, u podłoża których znajdują się m. in.: problemy uczuciowe, konflikty związane z zaspokojeniem potrzeby określenia i budowania własnej tożsamości, negatywny obraz własnej osoby, paradoks jednoczesnego odczuwania miłości i nienawiści do własnej rodziny, problemy związane z przebiegiem rozwoju psychoseksualnego i szereg innych.
Proces odchudzania to okres, w którym zmianie ulegają zarówno cechy fizyczne, jak i zależności psychiczne. Można powiedzieć, że zostaje zreorganizowany schemat postępowania i postrzegania siebie przez osoby otyłe. Pozytywny efekt terapii odchudzającej podwyższa poczucie samoskuteczności, wiary we własne możliwości, pewności siebie oraz wiąże się z podwyższeniem samooceny. Przyjmując założenie, że przed podjęciem terapii odchudzającej samoocena osób otyłych jest z reguły niska (brak akceptacji, nagromadzenie przykrych odczuć), to decyzja o podjęciu odpowiedniego postępowania zdecydowanie wpływa na życie człowieka i jego funkcjonowanie w środowisku. Powodzenie, jak i niepowodzenie tego procesu, będzie miało swoje oddziaływanie na pacjenta. Sukces terapii zmniejsza lub znacząco redukuje lęki, napięcie oraz niepewność. To skutkuje poprawą jakości życia.
Terapia poznawczo-behawioralna jest formą psychoterapii krótkoterminowej uważaną za najbardziej skuteczną w leczeniu osób z bulimią lub zespołem objadania się (BED, binge eating disorder), jej elementy są również stosowane w programach leczenia otyłości. Artykuł ma na celu przedstawienie podstaw teoretycznych oraz wiodących technik stosowanych w ramach terapii poznawczo-behawioralnej (CBT, cognitive behavioral therapy), a także wyników badań dotyczących jej skuteczności.
W pracy dokonano przeglądu literatury dotyczącej zaburzeń stanu odżywienia w zespole Tunera (z.T.). Omówiono jedno z najczęściej występujących zaburzeń stanu zdrowia na tle wadliwego odżywiania, tj. otyłość. Przedstawiono dane dotyczące częstości występowania tego zaburzenia i kryteria jego rozpoznawania, zwracając uwagę na bardzo duże rozpowszechnienie wśród dziewczynek chorych na z.T. Opisano także koncepcje dotyczące etiopatogenezy otyłości w z.T., która nie jest dokładnie poznana. Zwrócono również uwagę na fakt, że otyłość najczęściej nie występuje jako samodzielna jednostka chorobowa. Na ogół otyłość w z.T. prowadzi do rozwoju innych współistniejących chorób dietozależnych takich jak: choroba niedokrwienna serca nadciśnienie tętnicze, zawal mięśnia sercowego, wylew krwi do mózgu, a także cukrzyca typu II. W przypadku z.T. problemy te są szczególnie istotne, ponieważ wyżej wymienione schorzenia współistniejąc z chorobą główną i działając synergistycznie mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jedną z nich jest zespól polimetaboliczny, który występuje znacznie częściej u pacjentek chorych na z.T. niż u zdrowej populacji. Na zakończenie przedstawiono konieczność i możliwości prewencji, zwracając uwagę na potrzebę konsekwentnego i wczesnego postępowania zapobiegawczego.
Celem pracy było określenie stopnia występowania proanorektycznego stylu życia u studentek studiujących na kierunku związanym i nie związanym z żywieniem człowieka oraz ocena ich wybranych postaw i zachowań żywieniowych. Na podstawie badań stwierdzono, że 12,5% studentek wykazuje proanorektyczny styl życia: 16% studiuje na kierunku związanym, a 7% na kierunku nie związanym z żywieniem. Badane z tej grupy w porównaniu do badanych z grupy żywiącej się zwyczajowo mają odmienne niektóre zachowania żywieniowe i indywidualny stosunek do jedzenia.
Celem pracy była kompleksowa ocena stanu odżywienia młodzieży. Zbadano 273 osoby, w tym 136 uczniów szkól ponadgimnazjalnych w wieku od 17 do 21 lat oraz 137 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w wieku 22 - 27 lat. Ocenę stanu odżywienia przeprowadzono w oparciu o pomiary somatometryczne, wskaźniki względne i badanie lekarskie. Zaobserwowano, że u ok. 20% badanych występują zaburzenia stanu odżywienia.
W grupie chorych z zespołem wyniszczenia nowotworowego po zastosowaniu octanu megestrolu zaobserwowano wyraźny wzrost łaknienia, czego efektem był przyrost masy ciała.
Celem pracy było zbadanie poziomu wiedzy u osób z zaburzeniami odżywiania. Badania prowadzono na grupie 60 osób chorych (30 osób z rozpoznaniem anorexia nervosa і 30 osób z rozpoznaniem bulimia nervosa) i 60 osób z grupy kontrolnej. Narzędziem wykorzystanym w badaniu był kwestionariusz dotyczący oceny poziomu wiedzy żywieniowej o charakterze testu jednokrotnego wyboru z jednym pytaniem otwartym. Stwierdzono, że osoby chore prezentują wyższy poziom wiedzy żywieniowej niż osoby z grupy kontrolnej, jednak że średnia odpowiedzi prawidłowych plasowała się na poziomie 51%. Stanowi to wskazanie do podjęcia edukacji żywieniowej w grupie osób z zaburzeniami odżywiania.
W czasie powstrzymywania się od jedzenia może dochodzić do niedoborów żywieniowych, w tym składników mineralnych. Celem pracy było określenie wpływu proanorektycznego stylu życia na biopierwiastkowy stan odżywienia organizmu młodych kobiet na podstawie analizy włosów. Badanie przeprowadzono w grupie 93 studentek w wieku 22 ± 0,6 lat. Na podstawie autorskiego kwestionariusza do badania indywidualnego stosunku do jedzenia, dziewczęta podzielono na 2 grupy: wykazującą zaburzony, proanorektyczny stosunek do jedzenia (grupa A - 23 osoby) oraz grupę o przeciętnym podejściu do spraw żywienia (grupa K - 70 osób). U wszystkich kobiet zmierzono poziom Ca, Mg, Zn, Cu i Fe we włosach metodą FAAS. Nie zanotowano istotnych różnic w poziomie Ca, Mg i Fe we włosach kobiet z grupy A i K (odpowiednio około 1870, 67, 30 µg/g s.m. włosów). Istotnie wyższe poziomy Zn i Cu zanotowano w grupie K aniżeli w grupie A co wydaje się być związane z deklarowanym stylem życia (odpowiednio: w grupie K - 251 i 15 µg/g s.m. włosów; w grupie A - 194 i 12 µg/g s.m. włosów).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.