Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wskazniki biologiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zaprezentowano wyniki badań nad wpływem warunków obróbki termicznej mleka i sposobu wytrącania białka mleka na retencję oraz wartość odżywczą białka, wyrażoną za pomocą wskaźników biologicznych PER, NPU, BV i chemicznych CS, EAAI. Omówiono współzależności między wybranymi składnikami mineralnymi i azotem w mleku i produktach mleczarskich ze szczególnym uwzględnieniem zawartości wapnia i poszczególnych witamin w twarogach.
W pracy dokonano oceny wpływu przekształceń technicznych koryta rzeki Smortawy na zbiorowiska makrofitów wodnych. Jako miarę tego wpływu przyjęto zmienność czterech wskaźników biologicznych, takich jak: liczba gatunków, stopień pokrycia dna, indeks Shannona-Wienera i Makrofitowy Indeks Rzeczny. Badania terenowe wykonano w sezonie wegetacyjnym 2012 roku na trzech odcinkach rzeki, reprezentujących różny stopień przekształcenia antropogenicznego: naturalnym, przekształconym w umiarkowanym zakresie w wyniku ekoregulacji oraz znacznie przekształconym w następstwie regulacji technicznej. W celu oceny wpływu przekształceń na skład jakościowy i ilościowy zbiorowisk makrofitów wodnych wykonano analizę korelacji rang Spearmana. Przeprowadzone analizy wykazały, że zróżnicowanie wskaźników biologicznych na badanych odcinkach w słabym stopniu powiązane jest z zakresem robót przeprowadzonych w korycie rzeki. Silniejszy związek z tymi wskaźnikami wykazały elementy systemu koryta cieku, ukształtowane w wyniku działań technicznych, takie jak: napełnienie rzeki, kształt koryta rzecznego, szerokość dna, sposób umocnienia skarp oraz zacienienie koryta rzeki.
Alkohol uznawany jest, tak w Polsce jak i na świecie, za najbardziej zagrażający zdrowiu środek psychoaktywny. Powszechność i różnorodność napojów zawierających etanol, przyzwolenie społeczne, obyczajowość związana z koniecznością obecności alkoholu na uroczystościach rodzinnych od „urodzin do śmierci", powoduje pewną beztroskę w jego używaniu. W Polsce około 16% ludzi nadużywa alkoholu, z czego, jak podają statystyki, 2/3 osób jest od niego uzależnionych (1). W ostatnich latach' odnotowuje się narastanie problemów związanych z nadużywaniem alkoholu, zwłaszcza wśród młodzieży (2). Piją coraz młodsi, głównie chłopcy, chociaż w niektórych środowiskach starają się im dorównać dziewczęta. Nadużywanie alkoholu przez bardzo młode osoby rujnuje im zdrowie, często też wpływa na jakość życia w wieku późniejszym. Alkohol szkodzi zdrowiu osoby pijącej, szkodzi rodzinie i szkodzi społeczeństwu. Konsekwencją przewlekłego picia są zaburzenia i choroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, układu krążenia, układu pokarmowego oraz układu immunologicznego. Niekontrolowane picie alkoholu może doprowadzić do uzależnienia - choroby na całe życie. Uzależnienie od alkoholu, choroba ośrodkowego układu nerwowego powodująca przymus picia, wywołuje szereg zaburzeń psychicznych i somatycznych. Wiele organizacji państwowych i społecznych zajmuje się rozpoznawaniem problemu, szacowaniem szkód, wykazując zagrożenia spowodowane nadużywaniem alkoholu i podejmując działania edukacyjne. W pracy omówiono pokrótce zagrożenia związane z nadużywaniem alkoholu, wpływ alkoholu na organizm, a także możliwość oznaczona w laboratorium biologicznych wskaźników spożycia alkoholu w ilościach szkodliwych dla zdrowia.
Scharakteryzowano wpływ poszczególnych procesów termizacji na wartość odżywczą białka serów twarogowych niedojrzewających typu Ricotta, otrzymanych metodą termiczno-kwasowej koagulacji mleka.
W wodach czterech jezior Pomorza Zachodniego badano kinetyczne parametry określające aktywność alkalicznej fosfatazy (APA). We wszystkich badanych jeziorach APA była wyższa w warstwie naddennej w porównaniu z warstwa powierzchniową, szybkość maksymalna reakcji hydrolizy związków organicznych fosforu katalizowanej przez fosfatazy była ponad dwa razy wyższa w warstwie naddennej. Największą szybkość maksymalną (vmax) i najniższe wartości stałej Michaelisa-Mentcn (KM) odnotowano w wodach jezior Dołgie Myśliborskie i Zaborsko, w których występowały największe letnie braki fosforu, które fitoplankton mógł kompensować przez wzrost produkcji enzymów.
Wskaźniki biologiczne (ang. biomarkers) określa się jako biochemiczne lub funkcjonalne zmiany jakościowe lub ilościowe w systemach biologicznych człowieka. Można je oznaczać w komórkach, tkankach lub w płynach ustrojowych. W odniesieniu człowieka mogą one ukazywać reakcję organizmu na sposób żywienia przy uwzględnieniu czynników genetycznych, chorobowych i środowiskowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.