Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wskaznik przedsiebiorczosci
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono wyniki badań dotyczące związku pomiędzy wartością wskaźnika przedsiębiorczości a odległością jednostek przestrzennych od ośrodków gospodarczych. Wskaźnik przedsiębiorczości określono przez podanie liczby podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON w przeliczeniu na 10 tys. ludności w wieku produkcyjnym. Odległości jednostek przestrzennych od ośrodków gospodarczych zostały wyrażone jako najkrótsze odległości drogowe. Stwierdzono, że występuje istotna statystycznie zależność pomiędzy wartością wskaźnika przedsiębiorczości a odległością od ośrodka gospodarczego. Wzrost odległości o 1km powoduje zmniejszenie się liczby podmiotów gospodarczych o 47 na 10 tys. ludności.
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w 2010 roku wśród losowo wybranych 30 firm funkcjonujących na obszarach wiejskich. Wybór mikroprzedsiębiorstw jako przedmiotu badań wynikał z dominującej ich liczby wśród podmiotów gospodarczych funkcjonujących na lokalnym rynku. Ankietowani przedsiębiorcy tłumaczyli fakt braku aktywności w zakresie poszukiwania źródeł finansowania, przede wszystkim brakiem informacji o możliwościach uzyskania dotacji oraz zbyt długotrwałym i biurokratycznym procedurom ich otrzymywania. Zainteresowanie możliwością uzyskania tego typu środków jest zbyt niskie.
Rozwój obszarów wiejskich zależy od liczby i struktury podmiotów gospodarczych. W opracowaniu przedstawiono regionalne zróżnicowanie w zakresie przedsiębiorczości na poziomie gmin, obszarów wiejskich i podregionów województwa zachodniopomorskiego. Porównano je z odpowiednimi wskaźnikami dla całego kraju.
Celem prezentowanych badań było poznanie zróżnicowania w przestrzeni i w czasie zjawiska działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne w małych miastach w Polsce w latach 2009–2014 oraz uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Czy i w jaki sposób zróżnicowanie to zależy od wielkości miasta, jego położenia i specjalizacji funkcjonalnej? Jakie prawidłowości można tu zauważyć i jak je wyjaśnić? Czy i na jakim poziomie można stwierdzić stan nasycenia przedsiębiorczością? Jako główne metody badawcze zastosowano: analizę wskaźnikową wspomaganą ujęciami kartograficznymi oraz badanie korelacji wskaźników stanu i dynamiki z liczbą ludności miast. W toku badań stwierdzono duże zróżnicowanie wartości wskaźnika przedsiębiorczości i brak charakterystycznych dla tego procesu prawidłowości. Do stwierdzonych prawidłowości należą jedynie najwyższe wartości wskaźnika w miastach na obszarach turystycznych i metropolitalnych, zaś generalnie niższe w Polsce Wschodniej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.