Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wiek rozrodczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badania było sprawdzenie wiedzy na temat znaczenia dla zdrowia kwasu foliowego w wybranych grupach kobiet w wieku prokreacyjnym. W badaniu posłużono się kwestionariuszem ankiety, który został wypełniony przez 515 celowo dobranych kobiet w wieku 19 - 45 lat. Najczęściej wskazywaną rolą kwasu foliowego było zmniejszanie ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej. Niedobór tej witaminy zazwyczaj był kojarzony z takimi objawami, jak uczucie ciągłego zmęczenia i bladość skóry. Mniej niż połowa respondentek potrafiła poprawnie wskazać zalecaną dzienną dawkę kwasu foliowego. Wykazano niski poziom znajomości produktów bogatych w kwas foliowy - tylko połowa badanych kobiet zadeklarowała znajomość takich produktów. Na podstawie analizy uzyskanych wyników stwierdzono, że wiedza kobiet uczestniczących w badaniu dotycząca kwasu foliowego była niewystarczająca, co może bezpośrednio przełożyć się na niedostateczne jego spożycie, a w konsekwencji doprowadzić do zwiększenia ryzyka występowania niedoboru tej witaminy w organizmie oraz objawów i chorób z nim związanych.
Suplementacja kwasem foliowym zalecana jest kobietom w wieku rozrodczym jako element profilaktyki wad cewy nerwowej. Celem badań było stwierdzenie jak w praktyce kobiety ciężarne realizują zalecenia dotyczące suplementacji kwasem foliowym. Ankietę obejmującą pytania dotyczące suplementacji kwasem foliowym, przed i w trakcie ciąży, wypełniły 154 respondentki. Stwierdzono, że suplementy kwasu foliowego przed ciążą przyjmowało 23,6% kobiet, dla których była to ciąża pierwsza i 63,5 % kobiet, dla których była to kolejna ciąża. W trakcie ciąży suplementy przyjmowało łącznie 98,7% kobiet, najczęściej w dawkach 0,8 lub 1,2 mg/dzień. Przyjmowany w II i III trymestrze kwas foliowy pochodził głównie z preparatów wielowitaminowych. Badania te potwierdzają, że należy informować wszystkie kobiety w wieku rozrodczym o konieczności przyjmowania suplementów kwasu foliowego, szczególnie przed ciążą. Z drugiej jednak strony należy zwrócić uwagę na możliwe niekorzystne działanie nadmiaru witamin przyjmowanych w postaci suplementów, szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych.
U 37 kobiet w wieku 18-45 lat zamieszkałych w Łodzi oceniono częstość występowania niedoboru żelaza na podstawie wielkości stężeń: SF, TS, TIBC, SI oraz występowania anemii z niedoboru żelaza w oparciu o stężenia SF, TS, TIBC, MCV, MCII, MCHC, Hb i Hct. Łącznie niedobór żelaza i niedokrwistość z niedoboru żelaza wykazano u 40% badanych kobiet. Najbardziej przydatnym miernikiem badania stanów niedoborowych żelaza jest stężenie ferrytyny w surowicy, jednakże w prawidłowej ocenie różnych stanów żelaza należy brać pod uwagę wszystkie dostępne mierniki pomiarów żelaza w organiźmie.
Omówiono i porównano sposób żywienia kobiet w wieku rozrodczym, uwzględniając ich stan fizjologiczny (nie będące w ciąży, ciężarne, karmiące). Wady w żywieniu kobiet są podobne, przy czym spożycie produktów i składników odżywczych przez kobiety ciężarne i karmiące w mniejszym stopniu jest zbilansowane z zaleceniami i normami niż przez nieciężarne.
W pracy dokonano oceny spożycia żelaza, witaminy B12 i folianów w wybranej grupie młodych kobiet w wieku 21-28 lat. Badanie przeprowadzono w 2008 roku, w okresie zimowym. Do oceny sposobu żywienia zastosowano metodę 3-dniowego bieżącego notowania. Na podstawie uzyskanych danych stwierdzono zbyt niskie średnie spożycie żelaza (9,7 mg/dz) i folianów (270 μg/dz), co odpowiadało 53% i 68% zalecanych wartości oraz dość wysokie średnie spożycie witaminy B12 (3,3 μg/dz), co odpowiadało 136% wartości RDA. Około 12% badanych kobiet stosowało preparaty witaminowo-mineralne, dostarczające dodatkowo ok. 9,7 mg żelaza, 192 μg folianów i około 1 μg witaminy B12, co pokrywało łącznie zapotrzebowanie na te składniki w ilości 115, 127 i 199% RDA. Miejsce zamieszkania, wskaźnik BMI, palenie papierosów oraz aktywność fizyczna nie wpływały w sposób istotny statystycznie na spożycie żelaza, witaminy B12 oraz folianów w badanej grupie młodych kobiet.
Kobiety z niedoborem Żelazn w organizmie, szczególnie kobiety z niedokrwistością z niedoboru żelaza charakteryzowały się niższą masą ciała, mniejszą zawartością, tłuszczu w ciele. Zwartość tłuszczu w ciele korelowała ze wskaźnikami zapasów żelaza (ferrytyna), transportu żelaza (transferyna, żelazo w surowicy) oraz masy krwinkowej (hemoglobina, hematokryt).
U 37 kobiet w wieku 18-45 lat żyjących na terenie Łoclzi określono charakter rniesiączkowania i jego związek ze wskaźnikami biochemicznymi hemowego i niehemowego żelaza we krwi. Stwierdzono korelację negatywną, przyczynowo-skutkową między miernikami niedoboru żelaza i anemii z niedoboru żelaza a czasem trwania miesiączki w dniach, długością i regularnością cyklu menstruacyjnego oraz obfitością utraconej krwi.
W dwóch grupach kobiet - „A"( 16) w wieku okołomenopauzalnym i ,,B"(19) w wieku rozrodczym, przy użyciu metody spektroskopu absorpcji atomowej oznaczono poziom pierwiastków w surowicy krwi (Mg, Zn, Cu, Fe) i we włosach (Mg, Ca, Zn, Cu) Na podstawie analizy otrzymanych danych z zakresu zawartości biopierwiastków w surowicy krwi stwierdzono, że me występowały zaburzenia stężeń badanych pierwiastków, a uzyskane wartości mieściły się w granicach norm cytowanych w piśmiennictwie W przypadku szczegółowej analizy stężeń badanych pierwiastków we włosach uwagę zwracało występowanie znamiennego niedoboru miedzi w obu badanych grupach tj. kobiet w wieku rozrodczym i okołomenopauzalnym oraz cynku w grupie kobiet w wieku 45- 55 lat (okołomenopauzalnym) Nie stwierdzono znacznego niedoboru wapnia i magnezu. Wykazano natomiast, że otrzymane średnie stężenia tych pierwiastków (wapnia i magnezu) w badanych włosach obu grup kobiet są wyższe w stosunku do średnich uzyskanych za wartości referencyjne Porównując obie badane grupy między sobą stwierdzono istotną statystycznie różnicę zawartości cynku we włosach.
Spośród 37 badanych kobiet spożycie 80% ochotniczek charakteryzowało się mniejszą od zalecanych norm krajowych i międzynarodowych ilością żelaza całkowitego. Dieta 50% kobiet zawierała niedoborowe ilości energii i białka całkowitego. Dieta kobiet z niedoborem Fe w organizmie i kobiet z niedokrwistością zawierała niskie ilości żelaza hemowego i była dietą o umiarkowanej przyswajalności żelaza. Ilości spożytych składników diety ściśle korelowały z miernikami gospodarki żelazowej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.